Niespotykana w dotychczasowym rozwoju ludzkości dynamika postępu w nauce, technice technologii, powietrzne tankowanie samolotów, ich radarowa niewidzialność, swoboda wykorzystywania powietrznych i kosmicznych robotów, a jednocześnie globalizacja, terroryzm i nowe podmioty na światowej scenie sprawiają, że coraz poważniej liczyć się trzeba z zupełnie nowymi scenariuszami inicjowania i przebiegu nękających ziemskich glob konfliktów zbrojnych. Przy czym wielkość ich występowania i gwałtowność rozwoju sytuacji jednoznacznie eksponuje lotnictwo jako najszybszy w użyciu i najskuteczniejszy jednocześnie środek zapobiegania zagrożeniom.
Autor, ekspert w dziedzinie wykorzystywania najnowszych systemów uzbrojenia uważa, że rozszerzający się wciąż wachlarz zastosowań zmusza go do poszukiwania możliwie najwyższego poziomu uniwersalności przyszłego lotnictwa. Musi być ono zatem zdolne do niezauważalnego przenikania na duże głębokości i unicestwienia wskazanych do zniszczenia obiektów z dużego dystansu. Musi racjonalnie wykorzystywać wciąż doskonalone środki precyzyjnego rażenia, środki informacyjne oraz terminowo uprzedzać o zagrożeniu środkami masowego rażenia, a jednocześnie stanowić tarczę przed ich użyciem.
Możliwości współczesnych sił powietrznych to jeden, a fascynujący świat prognoz dotyczących wykorzystania przyszłego lotnictwa kosmicznego i rozszerzonego pola walki XXI wieku to drugi obszar zainteresowań autora, który podkreśla, że wojskowe systemy satelitarne i stacje kosmiczne już dziś umożliwiają obserwacje, fotografowanie, podsłuchiwanie i przejmowanie informacji przeciwnika.
Po lekturze nabieramy przekonania, że przyszłe wojny w znacznie większym niż dotychczas stopniu uzależnione będą od działań przebiegających wysoko nad Ziemią, w kosmosie, a kraje nie dysponujące środkami kosmicznymi zmuszone będą do kupowania swego bezpieczeństwa u tych, którzy broń taką posiedli.