opis drugiej ksiazki
++++++++++++++++++++++++++
" Chciałbym, aby ta książka, pomyślana jako łowiecki słownik znaczeniowy, stała się przewodnikiem dla młodych myśliwych wstępujących dopiero na myśliwskie ścieżki, jak również podręcznym wademekum dla dojrzałych, prawdziwych myśliwych, ttórzy w łowiectwie, obok polowania i gospodarowania w łowisku, dostrzegają także urok kontaktu ż ojczystą przyrodą, którzy doceniają i szanują ukształtowane przez wieki tradycje i zwyczaje łowieckie, dla których bogaty i jedyny w swoim rodzaju język łowiecki jest ciągle żywy. Mam też nadzieję, że książka ta trafi do rąk czytelnika niemyśliwego, nie związanego z naszym środowiskiem i .zainteresuje go. Jeżeli wówczas potrafi ona przybliżyć problemy łowiectwa, wyjaśnić jego rolę we współczesnym świecie przyrody, będzie to jeszcze jeden krok na drodze do wzajemnego zrozumienia.
Słownik obejmuje około 1000 haseł z zakresu szeroko pojętej problematyki łowieckiej. Dotyczą one zagadnień gospodarstwa łowieckiego wraz z jego naukowymi podstawami, biologii i ekologii zwierząt łownych, wykonywania polowań, organizacji i historii PZŁ, jak również historii tradycji i zwyczajów łowieckich, kyno-logii myśliwskiej itp.
Hasła merytoryczne podane są w kolejności alfabetycznej wraz z hasłami językowymi, ściśle związanymi z łowiectwem. Hasła odsyłaczowe zaznaczono w tekście kursywą. Bogata szata graficzna ma przybliżyć, często bardzo hermetyczną, wiedzę ogółowi czytelników.
Moim czytelnikom niemyśliwym jako motto chcę zacytować słowa wybitnego działacza światowego ruchu ochrony przyrody prof. Bernarda Grzimka, który powiedział: „Wiem bardzo dobrze: bez myśliwych nie mielibyśmy dziś w Europie sarn, jeleni, dzików, zajęcy Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
i królików. Ostatnie «dzikie zwierzęta» były by już dawno wytępione, gdyby myśliwi nie płacili za szkody, które wyrządzają na polach, i gdyby w zimie ich nie karmili".
Kolegom myśliwym natomiast pragnę przypomnieć słowa wspaniałego piewcy uroków myślistwa, poety i myśliwego Juliana Ejsmonda: „Żywot łowiecki ma w sobie to niezrównanie rozkoszne, że jest cały stopniowym wcielaniem w życie i ziszczaniem się najczarow-niejszych snów. Jawa zaś od tych snów bywa najczęściej stokroć jeszcze piękniejsza. Od wczesnego dzieciństwa marzymy o naszym pierwszym zającu i pierwszej kuropatwie. I długo potem pamiętamy ów dzień słoneczny pogodnej jesieni, gdy z prawdziwej fuzji po raz pierwszy ubiliśmy prawdziwą zwierzynę. A potem następuje ziszczanie się dalszych coraz śmielszych pragnień. Pierwsza kaczka na wieczornym zlocie, na wodzie złotej i różowej, o, jakże różowej w blasku naszej promiennej radości. Pierwszy lis — to triumf przebiegłości młodzieńczej nad przebiegłością chytrego zwierza. Pierwszy dzik to już zdobycie ostróg rycerskich. Pierwszy kozioł w majowy poranek na leśnej polanie z podjazdu, ... nie strzelony — to pierwsze zwycięstwo w nas poety — myśliwego nad młodym strzelcem...."
SPIS TREŚCI trzeciej ksiązki
++++++++++++++++++++++++++
Pierwsze kroki ...................................................... 5
Historia się powtarza....................................................... 20
Odyńce ....................................................................... .24
Szarże................................................................ . 54
Rysie.............................................. 60
Wilki........................................................................ .67
Kuny..........................................................................
Wydry......................................................... 91
Polowania na wabia......................................... 102
Uśmiechy Diany............................................................ 118
Kolanko ................................... .... 122
... aby tylko trochę szczęścia było...................... 127
Myśliwska łacina . . ,................................................ 130
Chyba oni wszyscy coś nie tego...................................... 133
Im grubszy zwierz...................................................... 135
Ciapuś........................................................................... 136
Kszyk .......................................................................... 155
Ojoj.......................................................................... 185
Gawęda o psach................................................... 197
Słownik mniej znanych wyrazów języka łowieckiego