Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

360 STOPNI: WYPRAWA SZALENCOW + DVD! MAYFLY!

31-03-2015, 9:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 60.86 zł     
Użytkownik sklepmayfly
numer aukcji: 5137653739
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 6   
Koniec: 31-03-2015 09:09:30

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Olosawa
     
360 Stopni: Wyprawa szaleñców + DVD
 


 

 

„By³ to ostatni bastion do zdobycia na morzu i najwiêksza przygoda naszego pokolenia. Cud, ¿e siê uda³o, cud ¿e prze¿yliœmy”

Sir Robin Knox-Johnston, 
cz³owiek który jako pierwszy op³yn¹³ Ziemiê nie zawijaj¹c do portów – specjalnie dla polskiego wydania

O KSI¥¯CE
Latem 1968 r. stary œwiat stan¹³ w p³omieniach na ulicach Pary¿a i Nowego Jorku, a nowy rodzi³ siê na skrzyd³ach Apollo 8 opuszczaj¹cego ziemsk¹ orbitê. 9 œmia³ków wyruszy³o œladami Lorda Chichestera w podró¿ dooko³a œwiata. Tym razem jednak bez zawijania do portów. Peter Nichols kreœli sylwetki Moitessiera, Knox-Johnsona, Ridgway’a, Blytha, Kinga – ¿eglarzy, których nazwiska do dzisiaj elektryzuj¹ ludzi morza. Przypomina tragediê Donalda Crowhusta, odtwarza œwiat regaty z ery przed wynalezieniem GPS. Sunday Times Golden Globe by³ chyba ostatnim rejsem niezdominowanym przez wszechobecne loga sponsorów, relacje telewizyjne i monstrualn¹ elektronikê. By³ prawdziwym rejsem ludzi morza, w których liczy³ siê tylko cz³owiek i jego ³ódŸ.

O AUTORZE
Peter Nichols spêdzi³ na morzu dziesiêæ lat. By³ kapitanem jachtu – ¿y³ i podró¿owa³ na pok³adzie ma³ej drewnianej ³odzi, obecnie zaœ zajmuje siê pisaniem ksi¹¿ek. Jest autorem dwóch cenionych publikacji opisuj¹cych jego przygody na morzu:  „Sea Change: Alone Across the Atlantic in a Wooden Boat” oraz „Voyage to the North Star”. Prowadzi³ tak¿e warsztaty literackie na Uniwersytecie w Georgetown.  Mieszka w pó³nocnej Kalifornii i Francji.

Z PRZEDMOWY ZBIGNIEWA „GUTKA” GUTKOWSKIEGO 

Zbigniew „Gutek” Gutkowski (ur. 1973) –pierwszy w historii Polak, który wystartowa³ w regatach oko³oziemskich Velux 5 Oceans Race 2010.

Czytaj¹c ksi¹¿kê o pierwszych samotniczych regatach dooko³a œwiata, mam wra¿enie, ¿e opowiada równie¿ o mnie. Szczególnie w chwili, gdy znajduje siê sam, na niewiele wiêkszym jachcie poœrodku Oceanu Po³udniowego. Wyzwanie, jakim jest rejs dooko³a œwiata, nie zmieni³o siê od dziesiêcioleci. Ca³y czas nara¿amy ¿ycie w strasznych sztormach, o których sile destrukcji nie mieliœmy wczeœniej pojêcia. O awariach ³ódki, z którymi w normalnych warunkach trudno sobie poradziæ, frustracji w strefach bezwietrznych, têsknoty i samotnoœci, która dominuje podczas ca³ej wyprawy po najdalej po³o¿onych akwenach kuli ziemskiej.
Prawie pó³ wieku temu decyzja o uczestnictwie w regatach dooko³a œwiata, bez zawijania do portów z tras¹ wiod¹c¹ przez Ocean Po³udniowy by³a ogromnym aktem odwagi, a zarazem wariactwa, z którego nie zdawano sobie sprawy. Sprzêt, jakim dysponowali ¿eglarze, by³ marny i nienadaj¹cy do takiego rejsu, a samo podjêcie siê zadania wynika³o w du¿ej mierze z braku œwiadomoœci czyhaj¹cych niebezpieczeñstw. Oprócz Slocuma i Chichestera nie bardzo by³o na kim siê wówczas wzorowaæ. Pierwsi œmia³kowie si³¹ woli dokonywali jednak rzeczy wydawa³oby siê niemo¿liwych do wykonania.
Dzisiaj ³ódki do tego typu rejsów naszpikowane s¹ niezawodn¹ elektronik¹ do nawigacji i komunikacji, a sztaby ludzi na sta³ym l¹dzie monitoruj¹ postêpy uczestników regat. Do dyspozycji jest nie tylko telefon i Internet, ale równie¿ system pozycjonowania ³ódki, który co sekundê ustala jej po³o¿enie. Wszystko dziêki satelitom bez przerwy kr¹¿¹cym nad naszymi g³owami. Wydawaæ siê mo¿e, ¿e w dzisiejszych czasach rejs dooko³a œwiata jest du¿o ³atwiejszy. Otó¿, nie. Nadal jesteœmy sami, z dala od l¹du i pomocy. Przez ostatnie cztery dekady zmieni³o siê wiele na Ziemi, natomiast wiem, ¿e Ocean Po³udniowy siê nie zmieni³ od tysiêcy lat. By³, jest i bêdzie ogromny, niebezpieczny dla cz³owieka, który jest intruzem w œwiecie wody. Sk³adam ho³d wszystkim ¿eglarza, którzy ponad 40 lat temu brali udzia³ w dziewiczym wyœcigu Golden Globe dooko³a œwiata, za pokazanie, ¿e niemo¿liwe jest mo¿liwe!

Stron: 384

Na g³êbok¹ wodê
(Deep water) 2006
re¿. Louise Osmond, Jerry Rothwell
obsada: Tilda Swinton (narracja w filmie)

Film „Na g³êbok¹ wodê” to historia podró¿y Donalda Crowhursta i najœmielszym, najbardziej nieprawdopodobnym w historii ¿eglarstwa wyœcigu dooko³a œwiata.

To historia cz³owieka, dla którego spe³nienie marzenia warte by³o najwy¿szej ceny. Film opowiedziany g³osem Tildy Swinton to historia, która wydarzy³a siê podczas regat Sunday Times Golden Globe Race w 1968 roku.

Regaty samotników maj¹ szczególny wymiar. Wyj¹tkowego nabra³a historia jaka zdarzy³a siê w 1968 roku podczas oko³oziemskiego wyœcigu Golden Globe Race sponsorowanego przez londyñsk¹ gazetê Sanday Times. Wystartowa³o w nich dziewiêciu sterników. W tym gronie znalaz³ siê Donald Crowhurst. Zdesperowany biznesmen i ¿eglarz amator liczy³ na nagrodê w wysokoœci 5 tysiêcy funtów za zwyciêstwo. Chcia³ ratowaæ podupadaj¹c¹ firmê. Jednak na otwartej wodzie zorientowa³ siê, ¿e zdobycie zamierzonego przez niego celu jest niemo¿liwe. Mimo to, nie zrezygnowa³ – postanowi³ poczekaæ na wyprzedzaj¹c¹ go flotê i podawaæ fa³szywe pozycje jachtu. Jego oszustwo pozwoli³o mu wirtualnie wyprzedziæ pozosta³ych zawodników rejsu. Skoñczy³o siê samobójstwem i stworzeniem niewiarygodnej historii, która sta³a siê kanw¹ filmu „Na g³êbok¹ wodê” Louise Osmond i Jerry’ego Rothwella z 2006 roku.

Jednym z bohaterów historii jest Sir Robin Knox-Johnston – uczestnik tych regat. To on je zwyciê¿y³, zapisuj¹c siê w historii jako pierwszy cz³owiek, który op³yn¹³ samotnie ziemiê nie dotykaj¹c ani razu l¹du.

British Independent Film Awards (2007)
• Nominowany, British Independent Film Award
  Best British Documentary

Rome Film Fest (2006)
• Zwyciêzca, Best Documentary
  Louise Osmond, Jerry Rothwell

San Diego Film Critics Society Awards (2007)
• Zwyciêzca, SDFCS Award
  Best Documentary