Kwestia kabla jest o tyle ważna, że źle dobrany lub zbyt długi kabel może całkowicie zredukować zysk jaki zapewniła nam antena. Im większa częstotliwość odbieranego sygnału tym lepszej jakości musi być kabel . Kable które sprawdzają się w niższych częstotliwościach np. popularny RG174 w 3G/UMTS/HSP+ na 900 MHz totalnie nie nadają się dla LTE przesyłanego na 1800 MHz .Zazwyczaj gruby kabel oznacza lepszą jakość i mniejszą tłumienność przesyłanego sygnału. Jednym lepszych kabli na rynku jest LMR240 który stosujemy w naszych zestawach. Na poniższym wykresie pokazane są straty w dB dla poszczególnych kabli w odniesieniu do danej częstotliwości pracy.
- Czy można podłączyć antenę do modemu bez gniazda antenowego?
Posiadamy rozwiązania dla modemów zaopatrzonych w gniazdo anteny zewnętrznej. Na rynku dostępne są „Konektory indukcyjne” lecz niestety ich efektywność jest daleka od ideału. Zawsze używaj modemu, który posiada port do podłączenia anteny zewnętrznej.
- Czy jeśli użyję anteny uzyskam szybszą transmisję?
Poprawnie zamontowana i dobrana do częstotliwości LTE antena powinna zwiększyć poziom sygnału a co za tym idzie również szybkość transmisji. Należy jednak pamiętać że stopień obciążenia nadajnika tj. ilość podłączonych w danej chwili użytkowników również wpływa na szybkość . Im użytkowników więcej tym szybkość mniejsza .
- W danej lokalizacji odbieramy bardzo słaby sygnał LTE. Czy antena pomoże?
Z całą pewnością tak. Nawet słaby sygnał oznacza, że pobliski nadajnik udostępnia taką transmisję i stosując antenę można ten sygnał wzmocnić.
- Mam sygnał ale modem długo łączy się z Internetem lub często zrywa połączenie. Czy dzięki antenie da się to naprawić?
Generalnie tak, jeśli masz problem z niestabilnym połączeniem z Internetem, antena powinna zredukować odbicia i zakłócenia pochodzące od budynków i pojazdów, co oczywiście usprawni działanie Internetu. Często powodem przełączania się modemu w inny tryb pracy (co użytkownik odbiera jako chwilowe zatrzymanie się internetu) jest graniczny poziom sygnału. Stosując antenę podnosimy poziom sygnału i zwiększamy odporność na tego typu przełączenia.
- Czy można zamontować antenę na już istniejącym maszcie, na którym znajduje się antena do telewizji?
Tak, zamontuj antenę ale co najmniej w odległości 30 cm od anteny telewizyjnej.
- Gdzie skierować antenę?
Nakieruj antenę na nadajnik twojego operatora sieci. Można skorzystać z informacji o nadajnikach znajdujących się na stronie btsearch.pl lub przesuwając antenę co 90' obserwować poziom sygnału w programie do obsługi modemu/routera . Po zgrubnym ustaleniu kierunku w którym znajduje się nadajnik można dostroić się dokładnie przesuwając antenę o kilka stopni w jedną lub w drugą stronę. UWAGA - należy pamiętać o zwłoce w zmianach poziomu sygnału przy obracaniu anteny.
- Czy można zamontować antenę na dachu?
Oczywiście. Im wyżej antena jest zamontowana tym lepszą ma widoczność z nadajnikiem. Na krańcu dachu, na ścianie, na kratownicy balkonu itd. Dopóki nie ma metalu nad anteną (np. blaszany dach) nie ma przeciwwskazań do tego żeby zamontować antenę w danym miejscu. Jednak zawsze należy pamiętać o tym aby antena wycelowana w nadajnik miała przed sobą otwartą przestrzeń tj. żeby nie była niczym zasłonięta.
- Anteny dookólne i kierunkowe.
Anteny kierunkowe takie jak np. anteny typu Yagi, logarytmiczne czy anteny panelowe skupiają większość swego sygnału tylko w jednym kierunku. Dzięki takiej konstrukcji mają duży zasięg pozwalający na odbiór sygnału z dalej położonych nadajników.
Anteny dookólne w formie pojedynczego promiennika z podstawą, które można umieścić na parapecie mieszkania, na samochodzie itp. promieniują we wszystkich kierunkach (w okręgu 360 stopni). Anteny takie mają niewielki zasięg. Używając anteny dookólnej w budynku należy pamiętać, żeby wystawić ją na zewnątrz po stronie, na której znajduje się najbliższy nadajnik operatora sieci.