Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

2CD JAN KRENZ Dankowski Milwid Dobrzyński Mozart

20-01-2012, 16:48
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik tune_up
numer aukcji: 1997623851
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 13-01-2012 12:28:02

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Opakowanie: w folii
Liczba płyt w wydaniu: dwie
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

                                               Zapraszam na inne moje aukcje.
     Warto, ponieważ koszt przesyłki jest stały, niezależnie od ilości wylicytowanych płyt.

Wydawca: Polskie Radio PRCD 891-892

Rok wydania: 2006

      

                          JAN KRENZ

            Polska Orkiestra Radiowa

     

CD 1
1. Wojciech Dankowski: Symfonia D-dur - Allegro molto   
2. Wojciech Dankowski: Symfonia D-dur - Andante con moto   
3. Wojciech Dankowski: Symfonia D-dur - Minuetto. Trio   
4. Wojciech Dankowski: Symfonia D-dur - Rondo   
5. Antoni Milwid: Sinfonia concertante na obój i orkiestrę - Molto moderato. Allegro   
6. Antoni Milwid: Sinfonia concertante na obój i orkiestrę - Andantino   
7. Antoni Milwid: Sinfonia concertante na obój i orkiestrę - Minuetto   
8. Antoni Milwid: Sinfonia concertante na obój i orkiestrę - Presto   
9. Ignacy Feliks Dobrzyński: Symfonia nr 1 B-dur - Adagio molto. Allegro vivace   
10. Ignacy Feliks Dobrzyński: Symfonia nr 1 B-dur - Minuetto. Allegro. Trio   
11. Ignacy Feliks Dobrzyński: Symfonia nr 1 B-dur - Andante con variazioni   
12. Ignacy Feliks Dobrzyński: Symfonia nr 1 B-dur - Finale. Allegro con spirito   

CD 2

1. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 40 g-moll - Allegro molto   
2. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 40 g-moll - Andante   
3. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 40 g-moll - Menuetto. Allegretto   
4. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 40 g-moll - Allegro assai   
5. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 35 D-dur "Haffnerowska" - Allegro con spirito   
6. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 35 D-dur "Haffnerowska" - Andante   
7. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 35 D-dur "Haffnerowska" - Menuetto.Trio   
8. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 35 D-dur "Haffnerowska" - Finale. Presto   
9. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 41 C-dur "Jowiszowa" - Allegro vivace   
10. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 41 C-dur "Jowiszowa" - Andante cantabile   
11. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 41 C-dur "Jowiszowa" - Menuetto. Allegretto. Trio   
12. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonia nr 41 C-dur "Jowiszowa" - Molto allegro   



Opis Polskie Radio:

Rok 2006, w którym obchodziliśmy 80. urodziny i 60-lecie pracy artystycznej Jana Krenza przyniósł kolejne koncerty, a także spotkania z tym wybitnym, charyzmatycznym mistrzem batuty. Niezapomnianymi kreacjami można nazwać występy w Krakowie, Katowicach, Łodzi, w Warszawie w Filharmonii Narodowej, a wcześniej 5 lutego w radiowym Studiu im Witolda Lutosławskiego. Podczas tego uroczystego wieczoru, inaugurującego jubileuszowy rok, artysta przedstawił swoje dzieła (Arię i Perpetuum mobile), Symfonię g-moll Mozarta oraz 9 Symfonię C-dur Schuberta. Pod jego batutą wystąpiła. Polska Orkiestra Radiowa, którą poprowadził jak zawsze z mistrzostwem i temperamentem.

Jan Krenz, unikający w zasadzie mediów, dla Radia czynił wyjątki. Przed laty jego radiowe rozmowy wydała w swojej książce „50 lat z batutą” Elżbieta Markowska. Obok wzruszających wspomnień o kompozytorach znajdujemy tam także refleksje na temat współpracy z Grzegorzem Fitelbergiem i po jego śmierci – pracy z Wielką Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, o której po latach Jan Krenz powiedział: „To był najważniejszy okres w moim życiu związany z występami, wyjazdami , nagraniami i festiwalami...”.

Wizyty w Programie II Polskiego Radia i rozmowy ze słuchaczami w ostatnich latach pozwalały poznawać Jana Krenza jako człowieka, dla którego wielkim autorytetem był Ojciec, który wyrastał w domu pełnym ideałów. „Byłem uczniem szkoły o wspaniałych tradycjach – wspomina – szkoły im Mikołaja Reja, w której pracowali niezwykli profesorowie, a w której uczyłem się na tajnych kompletach zaś maturę zdałem tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Miałem wspaniałych polonistów, którzy za wzór stawiali nam Jana Kochanowskiego. To pozwala mi do dziś szanować język polski . To profesor od przyrody sprawił, że mój stosunek do natury jest tak entuzjastyczny, i że tak cenię i szanuję to wszystko co się w niej dzieje. Nigdy nie zapomnę nauczyciela historii. Jeśli mam się za prawdziwego Polaka Patriotę w znaczeniu głębszym, niż często ludzie rozumieją, to w dużej mierze jemu właśnie to zawdzięczam. Na osobowość człowieka wpływa niewątpliwie wychowanie od dziecka, ale i przeżycia. Miałem 13 lat, kiedy zaczęła się okupacja, kiedy aresztowano ojca i zabrano do obozu koncentracyjnego, to też związało mnie z Warszawą i Polską. Potem nadszedł tragiczny dzień, 4 września 1944, kiedy to o godzinie 11. 20 od niemieckiej bomby zginęły moja matka i siostra. Takie przeżycia pozostają głęboko, bardzo głęboko w człowieku na całe życie.

Miały też one wpływ na dokonywanie wyborów, choćby na to, że Jan Krenz - mimo wielu kuszących propozycji - nigdy nie chciał opuścić Polski na stałe. Podejmował wielkie wyzwania w świecie, odnosił wielkie sukcesy, ale zawsze powracał i wiele satysfakcji sprawiała mu praca z polskimi zespołami. Sześć lat temu po raz pierwszy artysta spotkał się z Polską Orkiestrą Radiową. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, młodych, wrażliwych muzyków wprowadzał w świat Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, nazywając największego polskiego kompozytora niesłychanym zjawiskiem w historii muzyki. To właśnie z Polską Orkiestra Radiową pod batutą Jana Krenza grał Koncert e-moll Chopina Dang Thai Son podczas koncertu 2 marca 2005 roku. Wyjątkowe znaczenie miała zawsze dla Jana Krenza współpraca ze współczesnymi twórcami, bliskie związki łączyły artystę z Witoldem Lutosławskim. Jego Partitę i IV Symfonię z Polską Orkiestrą Radiową przygotował na festiwal „Lutosławski i jego muzyczne inspiracje” w Krakowie w 10. rocznicę śmierci kompozytora. Utwory Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Romana Palestra i Michała Spisaka Jan Krenz przygotował z Polska Orkiestrą Radiowa na zakończenie VIII Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia. Rok wcześniej muzycy uczcili 95. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz, której poświęcili także kilka tygodni pracy, aby przygotować płytę wydaną przez Polskie Radio. Wielkim wydarzeniem dla Orkiestry, a także solistów: Janusza Olejniczaka, Adama Kruszewskiego, Jakuba Jakowicza i Agnieszki Wolskiej był wspólny wyjazd do Dublina, gdzie po wejściu Polski do Unii Europejskiej odbył się koncert „Warszawa bliżej niż myślisz” promujący polska muzykę.

Mam nadzieję, że niezwykła aura jaka zawsze otaczała i otacza nadal występy i nagrania Jubilata Jana Krenza utrwalona została i w tym albumie.

Anna Skulska



Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana.