25 to Life to rozbudowana gra akcji/TPP, wykonaniem i klimatem rozgrywki nawiązująca do takich hitów jak Grand Theft Auto, NARC, Scarface, czy The Getaway. Akcja omawianej produkcji przenosi miłośników tego typu zmagań do jednego ze współczesnych, amerykańskich miast.
Tryb singleplayer pozwala wcielić się graczom w rolę gangstera o pseudonimie Freeze, który wspina się po kolejnych szczeblach przestępczej kariery, zaczynając jako zwykły chłopiec na posyłki, a kończąc jako prawdziwy wymiatacz. Kwintesencję rozgrywki w 25 to Life stanowi jednak rozbudowana opcja multiplayer, pozwalająca na jednoczesne zmagania aż szesnastu osobom. Tutaj decydujemy się najpierw, po której stronie barykady chcemy stanąć, a do wyboru są: gangsterzy lub stróże prawa. Ów wybór ma istotny wpływ na dalszy przebieg zabawy. Policjanci muszą na przykład uważać na osoby cywilne i postępować zgodnie z obowiązującym prawem, jednocześnie starając się pozbyć jak największej ilości oprychów. Z kolei po wybraniu strony bandziorów grającego czekają akcje w stylu napadów na bank i ucieczek przed zastępami policyjnych oddziałów SWAT. Różnice pomiędzy tymi „frakcjami” widać również w wyszkoleniu oraz posiadanej broni. Policjanci posiadają głównie pistolety i karabiny służbowe (w porównaniu do karabinów, wyrzutni rakiet i koktajli Mołotowa u gangsterów), jednak potrafią się nimi lepiej posługiwać (większa celność czy szybkość przeładowywania magazynków niż u bandytów).
Wśród dostępnych opcji zmagań wieloosobowych wyróżnimy cztery: War (bezpośrednie walki policjantów z gangsterami), Raid (policyjny nalot na podejrzaną miejscówkę, łącznie z zabezpieczeniem ważnych dowodów), Robbery (napad z bronią w ręku - gangsterzy uciekają, policja goni), oraz Tag (malowanie graffiti w określonych miejscach na mapie). Przed rozpoczęciem walk ustalamy ekwipunek, możemy również praktycznie dowolnie definiować wygląd prowadzonej postaci (budowa ciała, markowe ubrania, tatuaże, ruchy, fryzura, itp.). Poszczególne misje rozgrywane są w różnych lokacjach (od banku i ekskluzywnej posiadłości, aż do metra, parku czy miejskich zaułków).
Graficznie, 25 to Life wypada porównywalnie do podobnych sobie produkcji, wymienionych na wstępie. W pełni trójwymiarowe otoczenie, modele postaci, obiekty, możliwość przełączania widoku na FPP, realistyczne animacje, efekty wybuchów - to wszystko idealnie tworzy klimat miejskich zmagań. Ścieżka dźwiękowa składa się głównie z utworów hip-hopowych (DMX, Tupac, Ghostface Killah, Mos Def i inni), co także pomaga w budowie nastroju.