Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

25 LAT RZĄDÓW BISKUPA ŁOSIŃSKIEGO KIELCE 1910-35

15-08-2014, 10:07
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 49.99 zł     
Użytkownik dicentium
numer aukcji: 4487059666
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 6   
Koniec: 15-08-2014 10:08:01
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

dniu 26 kwietnia 1935 roku upłynęło 25 lat od chwili, kiedy Ks. Augustyn Łosiński, rektor Serm> narjum Duchownego w Petersburgu, został prekonizowany czyli naznaczony, przez Ojca Świętego Piusa X, na biskupa diecezji kieleckiej. W dniu 5 czerwca b. r. minie 25 lat od chwili kon-sekracji biskupiej, zaś 29 czerwca b. r. — 25 lat od chwili ingresu do katedry kieleckiej i objęcia rządów diecezją przez nowcinia-nowanego Pasterza.
25 lat — ćwierć wieku — to zaiste wielki szmat czasu w życiu kaidego człowieka! O ileż większe znaczenie ma taki przeciąg czasu w życiu trwającego nieustannie na stanowisku duszpasterza, a zwłaszcza biskupa — duszpasterza duiej, miljono" wej diecezji! Dla pełnej oceny tak długiego okresu czasu trzeba sobie uświadomić, źe te ubiegłe 25 lat — to były czasy niezwykłe, czasy burzliwe, czasy zarazem przełomowe, kiedy to — na skutek Wielkiej Wojny — zakończył się jeden okres dziejów ludzkości, a rozpoczął się drugi...
J. E. Ks. Biskup Augustyn Łosiński w swem tak długiem pasterzowaniu połączył dwie epoki iycia Ojczyzny naszej: epokę niewoli i epokę wolności. W czasie niewoli (1910—1914) umac/ niał swych diecezjan w wierze katolickiej, utrwalał ich w wierności dla Kościoła Chrystusowego, a zarazem też umacniał ich w wierności dla Ojczyzny, podtrzymywał w nadziei na lepsze jutro... W^ swem pierwszem przemówieniu, skierowanem do duchowień^ stwa i wiernych w czasie ingresu do katedry kieleckiej, wyrzekł te pamiętne słowa, które stanowić miały jakby program Jego przyszłej, wytrwałej pracy: „Jakkolwiek cały kraj polski nie jest terytorjalnie złączony, cały jednak jest żywy... Przychodzę do Was zdaleka... ale upewniam Was, że tak samo, jak Wy, po" czuwam się do obowiązku względem tej ziemi, której wszyscy jesteśmy synami..., że tak, jak Wy, pragnę dla niej lepszej przy szłości..., dążyć będę z Wami, ażeby chwałę Kościoła podnieść i działać dla szczęścia Ojczyzny!..." Swej głębokiej wierze w zmar*-twychwstanie Polski dawał niejednokrotnie publiczny wyraz, zwłaszcza w swych płomiennych przemówieniach, w czasie pierw/
szej wizytacji pasterskiej, jaką odbył w Zagłębiu Dąbrowskiem w r. 1910. Tak np.t w czasie wizytacji kościoła w Zawierciu, w sierpniu r. 1910, wyjaśniając z ambony opowiadanie Ewangelji
0 wskrzeszeniu córki Jaira, przekonywał wiernych o potrzebie głębokiej wiary w Opatrzność Boską, która niechybnie sprawi, że i Polska powstanie z grobu, choć czas i okoliczności tego cudu miłosierdzia Bożego pozostają dla nas zakryte... To publiczne wyznanie wiary w odrodzenie Polski było dowodem nietylko głę^ bokiego uczucia patrjotycznego nowego Pasterza diecezji, ale też
1 przejawem wielkiej odwagi cywilnej wobec ówczesnego rządu zaborczego. Było to również dowodem, ie młody Pasterz poczuwa się żywo do obowiązku „umacniania braci swych" nietylko w wierze religijnej, ale i w poczuciu narodowem.
Po Wielkiej Wojnie, w Polsce już odrodzonej, Pasterz die--cezji kieleckiej dążył usilnie i wytrwale do tego, by w parze z odrodzeniem politycznem przyszło tez odrodzenie duchowe na^ rodu, — by wszechstronnemu i bujnemu rozwojowi narodu na polu polityczno^społecznem towarzyszył żywy i wszechstronny rozwój życia religijnego, życia Kościoła, tak bardzo przedtem skrę^ powanego w swem działaniu przez zaborczy rząd schizmatycki. Starał się wytrwale o to, by formy działania Kościoła w Jego diecezji odpowiadały potrzebom odrodzonej Ojczyzny i duchowi czasów najnowszych.
Zadaniem niniejszego szkicu będzie właśnie krótkie i zwiezie przedstawienie tego wszystkiego, co w czasie 254ecia rządów J. E. Ks. Biskupa Łosińskiego — czyto z Jego inicjatywy, czy też przy Jego wysokiem poparciu — zostało w diecezji kieleckiej pozytywną pracą zbudowane i zorganizowane, dla większej chwały Bożej i dla pomyślności Ojczyzny.



SPIS ILUSTRACJI:


Kościół katedralny w Kielcach.
Paląc biskupi w Kielcach.
Klasztor na Karczówce pod Kielcami.
Klasztor św. Katarzyny u stóp Łysicy.
Seminarjum Duchowne w Kielcach.
Wnętrze kaplicy domowej w Sem. Duch.
Korytarz I piętra w Sem. Duch.
Dom Ks. Ks. Emerytów w Kielcach.
Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki.
Kaplica w Gimnazjum im. św. Stanisława K.
Korytarz w Gimnazjum im. św. Stanisława K.
Kolonja letnia Gimn. św. St. K. w Kaczynie.
Seminarjum i Gimnazjum im. Królowej Jadwigi.
Gimnazjum im. Kr, Jadwigi od strony podwórza.
Plac do gier i zabaw przy Sem, Kr. Jadwigi.
Czytelnia dla uczenie w Gjmn. Kr. Jadwigi.
Pracownia biologiczna w Gimn. im. Kr. Jadwigi.
Zlot K. S. M. Żeńskiej w Ojcowie.
Kurs gotowania w jednym z oddziałów K. S. M. Ż.
Jeden z zespołów przysposobienia rolniczego K. S. M. M.
Gry w obozie druchen K. S. M. Ż.
Piramidy wykonane przez druhów w obozie w Kaczynie.
Ćwiczenia w rzucania oszczepem w obozie w Kaczynie.
Dom Tow* „Caritas" w Kielcach.
Rozdawanie ubogim zapomóg tygodniowych w Tow. „Caritas".
Schronisko św. Józefa na Kawetczyźnie, pod Kielcami.
Kaplica w Schronisku św. Józefa.


DIECEZJALNY KOMITET
U.
W KIELCACH. Adr. Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, ui. Ks. B-pa Bandurskiego 2, tei, 11.31.
..... . .-.,, i , Kielce, 12 lutego 1935 r.



W czerwcu br. mija 25 lat od namaszczenia Krzyżmem św. Naszego Zwierzchnika Duchownego i Pasterza Diecezji. Po Konsekracji przyjętej w Petersbugu dnia 5. VI—1910 r., objął on rządy nad Diecezją i tron Kościoła Katedralnego w Kielcach w dniu Apostołów św. Piotra i Pawła, 29 czerwca tegoż roku.
W pokorze i z poddaniem się woli Ojca św. Piusa X. wziął Najdostojniejszy Jubilat „na swoje ramiona brzemię ciężkie", aby je d&wigać zgodnie z wolą Boga i Kościoła św.
Jak przy Konsekracji ślubował Kościołowi służyć gorliwie i dbać o zbawienie dusz ludzkich, tak sarno w pierwszych swych do wiernych słowach powitalnych przyrzekł pracować dla dobra Ojczyzny i Narodu. Dotąd pełni wytrwale dostojny swój urząd z hartem ducha, znamionującym nieugiętą wolę i charakter niezłomny, jakie dać 'może jedynie gorąca zoiara, troska o wartości duchowe i niesłabnąca miłość bliźniego.
W czasie 254etnich rządów diecezją pomnaża ilość kościołów i parafij, wprowadza liczne domy zakonne, rozbudowuje szeroko Seminarjum Duchowne i podnosi jego poziom naukowy, a księżom ułatwia wyższe studja. Ze szczególną pieczołowitością przeprowadza kilkakrotną wizytację wszystkich parafij Diecezji, przebywając znojną często drogę — wzorem Apostołów —~ pieszo, przyczem wszędzie głosi słowo Boże, podnosi nietylko ducha religijnego ale i narodowego, nie bacząc na czujne oko władzy zaborczej. Wydaje listy pasterskie pełne Ducha Bożego i partjotyzmu.
W roku 1927 zwołuje Synod Diecezjalny celem unormowania i udoskonalenia prac kościelno-paster-skich, co zostało ogłoszone w specjalnem wydawnictwie „Synodus Dioecesiana Kielcensis".
Bliską Jego sercu jest troska o młodzież, którą otacza specjalną opieką i miłością, starając się o skupienie jej pod sztandarem Chrystusowym, czy to w oddziałach paraf jalnych Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży, czy w powołanych przez siebie do życia szkołach średnich, jak Gimnazjum, Męskie św. Stanisława Kostki, Seminarjum żeńskie im. Królowej Jadwigi, Szkoła Muzyczna i dwie Bursy. Wiele serca okazuje również osieroconej dziatwie, skupionej — w licznych ochronkach na terenie Diecezji.
Hojną pomoc niesie potrzebującym i najbiedniejszym przez zorganizowanie Towarzystwa Dobroczynności „Caritas", które funduszami ivłasnemi w przewoźnej mierze utrzymuje. A kto nie pamięta Jego miłosiernej opieki za czasów wojny i brania na swe barki odpowiedzialności osobistej w niepewnych stosunkach wojennych?
Nie szczędzi starań i zabiegów o rozbudowę zalecanej przez Ojca św. Akcji Katolickiej, i jeden z pierwszych powołuje do życia Diecezjalny Instytut A, K., którego rozwój pilnie śledzi.
Jednem stowem, żadne zagadnienie pracy społeczno-katolickiej i narodowej nie obeszło się bez Jego inicjatywy i udziału. Był i jest protektorem i założycielem prasy, jak „Przegląd Diecezjalny", „Gazeta Tygodniowa", „Głos Miłosierdzia", „Gotów-Sprawie służ", a w swoim czasie „Ojczyzna", „Głos Młodzieży" i inne, odbijane przeważnie w drukarni diecezjalnej.
Dla otoczenia skromny, dla siebie surowy, nie szczędzi sił i środków, gdy idzie o dobro Kościoła i społeczeństwa. .-;¦-.
Diecezjanie! Za ćwier ćwiekowe trudy pasterskie, opromienione uczuciem miłości naszego Pasterza, przy okazji Jego Jubileuszu, musimy odwzajemnić'się miłością i okazać wdzięczność. Nasz 'przewodnik Duchowny nie żąda żadnych darów ziemskich. Za najcenniejsze dla siebie uważa dary modlitwy i ofiary — duchowe wiernych, — i tych Mu nie poskąpimy, bo o nie tylko prosi nas wszystkich.
Ale i dzieła Jegot oraz ich rozbudowa nie mogą pozostać dla nas obojętne. Potrzebują one środków ynaterjalnych. Pomyślało już o tem Przewielebne duchotuieństwo. Zgromadzenia Zakonne; przysporzą szat liturgicznych dla najbiedniejszych Kościołów. My świeccy też nie możemy pozostać obojętnymi. Musimy dla upamiętnienia Jubileuszu poprzeć w miarę możności rozbudowę świątyń i dzieł Miłosierdzia Bożego, jakim patronuje nasz Najdostojniejszy Pasterz Jubilat, Ofiary składać można na ręce Przewielebne-
go Księdza Prałata Marjana Rykówskiego (Plac NMP. L. Ś) 'lub z Sa&naczeriiem Jego konta im rachunku czekowym (Kurja Diecezjalna) P. K. O. Nr. 59.2S5, osobiście albo -przez Wielebnych Ks. Ks. Proboszczów. ¦
Szczegółowy program obchodu po ostatecznem ustaleniu niebawem zostanie podam/ d° wiadomości.
Przewodniczący Komitetu Diecezjalnego
Sekretarz Komitetu Diecezjalnego <-„_; %s_ jnf, Bogumił Czerkiewicz.
(—) Wincenty Turotvski.



CZŁONKOWIE KOMITETU:



Ks, dziek, Adaimek Adam, ¦¦-'¦¦ --Ks, prez, Baniach Jan, Ks. prat. Białeclei Jan, Ks. aJt. Hien Kazimierz, Ks, dziek. Bitaer Bogumił, Ks. dwiek, Błasik .Kazimierz, Ks. prał. płaszczyk Adaim, Ks. dzaek, Bomba Stanisław, K»4 iredaik. Bioirawlęoki Stanisław, Ks, dżiek. Borówka Kazimierz,' Ks. kan. Gieśliński Stanisław, -Ksi dziek, Damilewicz Jan, Ks. dr. Dworak Kazkn-iafz, Ka, :kan. Frelek Paweł,-Ks, kan. Fr osiach Mieczysław, Ks. prali, Gawroński Ludjwik, Ks. dyr. Gielniewski Edward, Ks. dyr. Goruibski Alojzy, Ka, prat Jarzęfaski Tedfii, • ó ¦ -' K». ikan. Król J6zef, ... .
Ks. prał. Krzakowski Jaiii, , -, Ks. dziek. Kyziai Józef, Ks. dr, Ks. Ks, _ Ksi Ks. Ks. Ks. Ks. Ks, Ks. Ks, Ks. Ks,
daiek, Łapot
prał. Marchewka Andrzej, prał. Marchewka Stanisław,' rakt. Niemieirowski Wacław, dziek, Nosz-czyk Piotr, iiziek, No-waikoiws-k; Marceli, dziek, Pałczyńskii Jan, dr, Paiwłowsiki Józef, - dziek. Pia&eeki Bronisław, kan, PoŁoska Maeczysław-, praJ, Rykows-ki Marjan, dyr, Rydzy Bolesław,
Ks. kan. SikorsJd, Karol, ¦Ks. kan, Sobazyński
Ks. kaau Soniik Franciszek.
&&. wik, Tarnowski Józelj
Kg. dziek, Tomasilk Lucjan,
K». 'kflfn, Widłaik Jam,
Ks. Widłak Władysław
Ks. dziek. WAiczyński
K&. kan. Wiśniewski
Ks, dziek, Wójc&k Michał,
Ks. dr. Zdanowski Jó^el,
tLs,. ikanc, Żrałak Antoni,
Abraitoński. Józef i-- -Wiślica,
Antosdak Jan. — Slawi.ce,
Bazylewska Ludwika,
Blassczakiewiioz Władysław —
Bakwa Jam,
BoiFowlecki Wacław, i&i., '
Bnaur Feliks,
Burak Feliks,.
Kras-owski A,, 'di., '' Kotowski Lucjan, Książkiewtoz StamasŁaw, Łewandawski Wacław, sędoia, Laswwskd Antocni^ proi-, Marfeowscy Bolesł**v-ostvvo," iftia..1
Mątacki Stefan — Ki>siejów Juljan, ¦¦ : ¦ ¦ ¦ , H&Iena .hr/>—
adw1,;
Pińczów,
Moźdiyński Tadeusz, dr;, Hawrficzyńscy N'Ovak Steiaa, pułk., Neunnan Jan,
O-suchow^kj Gustaw ,
Pasławski Ludwik, pułk,, Paiwelski Wincenty ~ Sędziszów Kieł,, fapieliowie MichałastWO — Wó)cz&," ' "' Potocka Aiigustowa hr, — Ksawery hr. — Rosciszewski Lech, ^
W
Ks, -red, Bomwiecki
Ks- .pułk, Cieśliński Stainisław,.
Ks. oii. Czerkiewicz Bo^u>niił,
Ks. dr. Dworak Kazimierz,
Ks. dyr, Gielniewsiki Edward,
Ks. dr, Jarzębski Teofil,
Ks. dr. Łapot Józef,
Ks. prał. Marchewka Andrzej,
Ks. prał, Nioinierowski Wacław,
Ks. dr, Pawłowski Józef, .. ¦
Gabrysiewicz Jan, •Gacki iMieczysła-w, sędzia, G^ołębiowsiki Edmund V-. .Ojców,. Gastkow&ki Fiorjan — Opatko-^ice,. .. Grz,eg;orzewski Marjaji, adw., ¦ Justyniar&ki Antoni, Jedlicka Marja, Karaman JózcE, ¦---..¦¦
Kehl Alfred, oibr., '¦'-> , ' . ..
KęshJiowa Eleonora,.,_
Ktamczyńska Stanisław, , ^ ¦
y Komaradostwo, dr.,
KOMITET WYKONAWCZY.
Ks. ikan. -Połoska Mieczysław, Ks. dyr, Rydizy Bolesłató, Ks-.prał, Rykowski Marjan, Ks. dr, Siobczyński Antoni, Ks. kan. Somik Franciszek, Ks. kan, Włśn-iew.stki Starastaw, Ks; iproi dr- Zdanows-ki Jó?M, Ks. kanc, bratek Antoni, Bastylew«ka Ludwika, ,; Dobrowolski- Zygmunt, ..,.-.
; Rtidczyński Wacław,
Ktitkł&waki Slela.fi,- '¦ ¦
.Saska Mar.ja, . , . > . ¦¦;
Sieilducki Karol,
SchmidLowa .Stanisława,
Sutowicz Andrzej,
Szczwdłoiw,ski Michał, ,
Swiercz Franciszek" —. Zagórze,
Stanieć Jan — Szydłówek,
Tutaj Dominik -Wnjas Józef
Ząsucha Wince.nty,. dr,;, i Mieczysław,-
Karamaft Józef, Kotcwiski Lucjan, Książkiewiicz Stamisłow, Lisowski Antoni, Nawraczyiisika Marja, i>fovak Stefan, Jlościszewsk-i Lech, Saska Marja, Schinikitowa, Stanisława, Wincenty.

Ds-uk P, D.




WIELKOŚĆ 24X17CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 43 STRONY.

STAN :OKŁADKA DB-,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB.

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 10 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA.W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .

WYDAWNICTWO KIELCE 1935.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE