WOJNA GRANICZNA W ANGOLI 1[zasłonięte]975-19
Autor: KRZYSZTOF KUBIAK
Miejsce i rok wydania: 2010
Ilość stron: 360
Oprawa: miękka ze skrzydełka
Wymiary: 145x205
ISBN:[zasłonięte]978-83943-51-4
Kod EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]99435
Wojna toczona przez „białą” RPA z partyzantami namibijskimi, rządową armią Angoli i wspierającymi je oddziałami kubańskimi nie została w polskiej literaturze szczegółowo opisana.
Z jednej strony wpłynęła na to swoista egzotyka owego konfliktu, z drugiej fakt, iż nasz kraj, w czasie gdy na sawannach trwały boje, również znajdował się w wyjątkowo niełatwej sytuacji. Skutkowało to brakiem dostępu do rzetelnej literatury, a relacje nadsyłali jedyni „koncesjonowani” dziennikarze. Problem dostępu do wiarygodnych źródeł występuje z resztą nadal, a składają się nań: możliwa do pokonania bariera językowa i niemożliwa do pokonania sprawa utajnienia większości dokumentów odnoszących się do tego zagadnienia na Kubie, ale również w Angoli i Rosji. Autor świadom jest zagrożeń jaki owa sytuacja, wymuszająca nijako pracę na ułomnym materiale źródłowym, ze sobą niesie, ale przekonany jest, że potrzeba wypełniania „białej plamy” w polskiej literaturze przedmiotu warta jest poniesienia ryzyka.
Zasadniczym celem książki było przedstawienie możliwie obiektywnego obrazu zmagań orężnych toczonych na południu Afryki i osadzenie ich w realiach regionalnej i globalnej architektury bezpieczeństwa tamtego czasu. Cel ten zdaniem autora osiągnięty został, trzeba jednak mieć nadzieję, że opinię tę podzielą Czytelnicy.
Spis treści:
Wstęp
I Teatr działań wojennych
II Geneza konfliktu
III Siły zbrojne stron konfliktu
IV Otoczenie międzynarodowe
V Pierwsza interwencja w Angoli
VI Pełzająca wojna (1976–1978)
VII Operacja „Reindeer”
VIII Pełzająca wojna trwa nadal
IX Eskalacja
X Decydujące starcie
XI Ostatnie boje i koniec wojny granicznej
Zakończenie
Aneks
Bibliografia
Spis map i schematów
Notka o autorze:
Dr hab. Krzysztof Kubiak (ur. 1967) jest oficerem rezerwy (komandor porucznik) Marynarki Wojennej, a także profesorem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu i pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Jego pasje badawcze koncentrują się wokół wojen i konfliktów zbrojnych prowadzonych po II wojnie światowej (choć sporadycznie nie stroni od zajmowania się okresami wcześniejszymi), współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa, głównie w obrębie obszarów morskich (piractwo, terroryzm morski).
Jest autorem i współautorem kilkunastu, poświęconych tym zagadnieniom, książek oraz kilkuset artykułów. Prywatnie zajmuje go penetracja muzeów militarnych i nautycznych, fortyfikacji nadbrzeżnych i latarń morskich.