Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

1 Filippi 23 X 42 p.n.e. Maciej Milczanowski

19-01-2012, 15:24
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 21.90 zł     
Użytkownik marian100dz
numer aukcji: 2000029371
Miejscowość PL
Wyświetleń: 12   
Koniec: 14-01-2012 18:54:08
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha







Filippi 23 X 42 p.n.e.





  • Autor: Maciej Milczanowski
  • Miejsce i rok wydania: Zabrze 2006
  • Ilość stron: 132
  • Oprawa: miękka
  • Wymiary:
  • ISBN: 83[zasłonięte]89943-7
  • Kod EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]99431


Spis treści:

Wstęp
I. Imperium po śmierci Cezara
II. Działania propagandowe przed bitwą
III. Armia rzymska po śmierci Cezara
IV. Bitwa
Zakończenie
Spis map i schematów
Przypisy
Bibliografia
Summary

Opis książki:

"Żołnierze walczyli w sposób zbliżony do tego, w jaki walczyła falanga jeszcze przed czasami Filipa II. Obie strony zderzyły się tarczami i próbowały przepchnąć przeciwnika lub przełamać jego linię. Jednocześnie za pomocą miecza lub pilum żołnierze obu stron próbowali dosięgnąć przeciwnika. Walka była bezlitosna i z obu stron na miejsce padających żołnierzy wciąż stawali kolejni, nie ustępując na krok. Gdy pierwsze szeregi kohort poważnie się wykruszały, w miejsce poległych zaczęli się pojawiać żołnierze z tylnych szeregów".

Bitwa pod Filippi, do której doszło w październiku 42 r. p.n.e., była jednym z ważniejszych momentów okresu schyłku republiki, ponieważ kończyła ważny etap kształtowania się nowego ustroju zwanego pryncypatem. Przebieg bitwy był ogromnie dramatyczny, bo przez niemal trzy tygodnie, w czasie których toczyły się zmagania, żadna ze stron nie zyskała tak zdecydowanej przewagi, aby upatrywać w niej pewnego zwycięzcy. Pozycja ta opisuje jednak nie tylko sam wątek militarny, ale też sytuację polityczną w Imperium, która do niej doprowadziła. Takie osobistości jak Cyceron, Antoniusz, Oktawian, Brutus i Kasjusz oraz Kleopatra gwarantowały, że rozgrywka o władzę była szczególnie wyrafinowana.

O autorze:

Maciej Milczanowski – urodzony w 1971 roku w Szczecinie. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Łączności oraz studia historyczne na Akademii Obrony Narodowej. Pracuje jako zawodowy oficer w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Spędził rok na Wzgórzach Golan, a także pół roku w Iraku w ramach misji pokojowych. Zajmuje się historią starożytną – głównie Grecji epoki hellenistycznej, a także okresem przełomu republiki i pryncypatu w starożytnym Rzymie. Autor „Podbojów Aleksandra Wielkiego 336–323 p.n.e.” oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych.