Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

19i. Solidarni z Rumunią. Białecki IPN NOWA NAJTAN

09-03-2012, 21:08
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik RyszardHerdzina
numer aukcji: 2112690049
Miejscowość Washington, D.C., Stany Zjednoczone
Zostało sztuk: 8    Wyświetleń: 8   
Koniec: 11-03-2012 09:49:27

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2009
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Konrad Białecki

Solidarni z Rumunią. Solidari cu Romania

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2009 
Ilość stron: 224 s.
Oprawa: twarda 
Wymiar: 210x297 mm
EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]62902 
ISBN: 978[zasłonięte][zasłonięte]62902

 

Opis "Solidarni z Rumunią. Solidari cu Romania":
W końcu 1989 r. doszło do otwartego wystąpienia społeczeństwa rumuńskiego przeciwko rządom Nicolae Ceauşescu. Grudniowe walki, zapoczątkowane protestami przeciwko przeniesieniu pastora László Tőkésa z parafii w Timişoarze, doprowadziły do śmierci dyktatora i demontażu struktur komunistycznego państwa. Wydarzenia w Rumunii wywołały w polskim społeczeństwie wielką falę sympatii i współczucia dla narodu, który w dramatycznych okolicznościach odzyskiwał suwerenność. Jeszcze trwały walki na ulicach rumuńskich miast, gdy w Polsce rozpoczęto organizowanie pomocy humanitarnej dla walczących Rumunów. 
Prezentowana publikacja jest fotograficzną relacją jednej z takich spontanicznych wypraw z darami dla Rumunii. Stanowi zarazem świadectwo gwałtownych przemian, zachodzących w Rumunii pod koniec 1989 r. W znacznej mierze składa się z niepublikowanych dotąd fotografii, wykonanych przez Jana Kołodziejskiego. Rozdziały: „Podróż”, „Pomoc”, „Bukareszt-miasto”, „Bukareszt-cmentarz”, „Bukareszt-telewizja” i „Timişoara” ukazują kolejne etapy ekspedycji. „Fotografowałem – jak pisze autor – nie tylko ludzi, ale także miasta, budynki, zniszczenia, wojsko na ulicach. Szczególnie poruszające wydają mi się, zwłaszcza teraz, po latach, zdjęcia miejsc pamięci, jakich wiele widzieliśmy na ulicach i placach rumuńskich miast”. 
Publikacja została przygotowana w języku polskim i rumuńskim.