.
.
WITAM NA MOJEJ AUKCJI
!
rysunki w ilości 440
.
WZORCOWY ZAWODOWIEC
inż . H SACHARWICZ , inż. ŻEREBCOW
.
ZASADY RADIOTECHNIKI
CZYTELNIK ( rok 1950 )
.
fragment :
LAMPY KATODOWE (ELEKTRONOWE) - szczegóły konstrukcyjne
Lampy pracujące jako wzmacniacze wielkiej częstotliwości są bardzo wrażliwe na wpływy ubocznych pól magnetycznych. Aby usunąć te wpływy, balony lamp metalizuje się, tj. pokrywa specjalną ekranującą farbą metaliczną. Metalizację tę łączy się z jedną nóżką na cokole. Nóżkę tę w układzie połączeń aparatu łączy się ze wspólnym
Rys. 141. Mocowanie elektrod i ich amortyzacja minusem i uziemia. Wewnętrzne ścianki bańki pokrywa się często grafitem. Elektrony, wybiegające poza układ elektrod, są wówczas pochłaniane przez grafit. W razie braku warstwy grafitowej padające na szkło elektrony mogą wywołać emisję wtórną, zakłócającą pracę lampy. Rozmieszczenie nóżek lub kontaktów na cokole jest bardzo rozmaite. W każdym razie budowa cokołu jest taka, aby lampę można było wstawić w podstawkę tylko w pewnym określonym położeniu. W ten sposób lampa jest zabezpieczona od uszkodzenia wskutek np. nieostrożnego włączenia włókna żarzenia na wysokie napięcie anodowe. ,, W większości lamp nóżki lub kontakty są rozmieszczone na cokole niesymetrycznie (rys. 142 a) i dzięki temu lampę można wstawić tylko w jednym położeniu. Zdarzają się lampy z symetrycznym rozmieszczeniem nóżek, lecz wówczas albo dwie z nich (przeważnie do włókna żarzenia) są grubsze (rys. 1426), albo na cokole znajduj* się specjalny trzpień lub występ, zapobiegający nieprawidłowemu wstawieniu lampy (rys. 142 c). W lampach wzmacniających wielkie częstotliwości odprowadzenie od siatki sterującej dołączone jest do zacisku lub główki metalowej na bańce lampy. Ma to na celu zmniejszenie pojemności międzyelektrodowej i wzajemnego oddziaływania obwodu anodowego na obwód siatkowy. W lampach nadawczych i większej mocy do główki na balonie doprowadza się doprowadzenie od anody, gdyż zachodzi obawa, że wysokie napięcie anodowe może spowodować przebicie między znajdującymi się w nieznacznej od siebie odległości nóżkami na cokole.
Poza szklanymi i metalizowanymi lampami produkuje się również tzw. lampy metalowe. Bańki lamp metalowych wykonane są z żelaza i tylko umocowania elektrod wtopione są w szkło służące wyłącznie do izolacji.
Lampy metalowe w stosunku do szklanych posiadają następujące zalety: mniejsze wymiary, większą wytrzymałość mechaniczną, mniejsze różnice między normami katalogowymi a stałymi charakterystycznymi oraz dobre ekranowanie od zewnętrznych pól magnetycznych. Wadą lamp metalowych jest gorsze chłodzenie, wskutek czego nagrzewają się one podczas pracy tak silnie, że dotknięcie ich grozi oparzeniem. Dlatego też tylko lampy małej mocy wykonuje się jako metalowe. Poza tym lampy metalowe łatwiej tracą próżnię ze względu na trudności ścisłego spojenia szkła z metalem. Rys. 142. Rozmieszczenie nóżek (lub kontaktów) od elektrod na cokołach lamp
..
..
II fragment
GENERATORY LAMPOWE I NADAJNIKI
Rys. 152. Generator lampowy ze wzbudzeniem własnym Meissnera
Prąd zmienny, płynący przez cewkę L, będzie indukował w cewce siatkowej Lg zmienną SEM, która, przyłożona do siatki lampy, spowoduje zmiany jej prądu anodowego. Gdy na siatce wypada ujemny półokres, lampa zostaje zaryglowana i prąd anodowy zanika. Dodatni półokres napięcia na siatce odryglowuje lampę i pojawia się w niej prąd anodowy. Elektrony prądu anodowego w tym półokresie przechodzą przez lampę na górną okładkę kondensatora C i jeżeli na okładce tej w danym czasie jest już ujemny potencjał, to prąd anodowy doładowuje kondensator i tym samym równoważy straty energii w obwodzie. Opisane zjawisko powtarza się okresowo. Jeżeli jednak w dodatnim półokresie potencjału siatki górna okładka kondensatora będzie naładowana dodatnio, elektrony prądu anodowego zamiast zwiększać, będą zmniejszały ładunek Drgania w obwodzie będą wówczas tłumione jesacze silniej. Aby tego uniknąć, konieczne jest prawidłowe połączenie końcówek cewek: Jeżeli z powodu nieprawidłowego połączenia drgania nie będą powstawały, należy przełączyć końce cewki L lub cewki L^, albo też nic nie przełączając przekręcić jedną cewkę w stosunku do drugiej o 180°. Prócz tego dla powstawania i podtrzymywania drgań konieczny jest pewien określony stosunek między ilościami zwojów obu cewek oraz niewielka odległość miedzy nimi czyli odpowiednie sprzężenie, Generator lampowy przekształca energię prądu stałego baterii anodowej na energię prądu zmiennego wielkiej częstotliwości. Prze-kształcenie to odbywa się dzięki zastosowaniu triody, która kosztem pewnej części energii obwodu drgań reguluje działanie prądu anodowego tak, że prąd ten, płynąc w odpowiedhieh momentach, kompensuje straty energii w obwodzie.
..
..
..
..
ILOŚĆ STRON _______________ 552
STAN KSIĄŻKI _______________ okładka przetarta z małym ubytkiem brak strony tytułowej ex libris tekst czysty
FORMAT KSIĄŻKI _______________ 17 x 24
FOTO zamieszczę po 20 – tej
Zapraszam na inne moje aukcje.
NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK
Towar wysyłam po wpłacie na konto
Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro
Nie sprzedaję przedmiotów za granicę
Odbiór osobisty niemożliwy Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi Początek Wiesław
proszę doliczyć koszty transportu
ZAPRASZAM DO LICYTACJI
|