Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

1939-44 Ruch oporu BESKID NISKI Podkarpacie

16-07-2015, 9:37
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19.90 zł     
Użytkownik pomorze4
numer aukcji: 5518649914
Miejscowość koszalin
Wyświetleń: 3   
Koniec: 16-07-2015 09:27:44

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1975
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

.


.

 

 WITAM NA MOJEJ AUKCJI

 

!

.

Andrzej Daszkiewicz

RUCH OPORU W REGIONIE BESKIDU NISKIEGO
1[zasłonięte]939-19

.

WYDAWNICTWO
MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

..

..

fragment

" Kedyw swoją strukturą organizacyjną był początkowo związany z tzw. „terenówką" AK tylko od szczebla okręgu wzwyż. Miał on swą własną sieć organizacyjną i dowódców.
W czerwcu 1943 r. doszło w rejonie Beskidu Niskiego do pierwszych kontaktów Kedywu z inspektorem jasielskim, ppłk. Ł. Switalskim — „Mikołajem". Miały one na celu uzgodnienie planu pracy miejscowego ośrodka Kedywu z planami Inspektoratu. Formalne podporządkowanie się Kedywu Inspektoratowi zgodnie z rozkazami nastąpiło dopiero w po­łowie listopada 1943 r. Od tego momentu kierownictwo nad działalnością sabotażowo-dywersyjną na terenie Inspektoratu przejął jego dowódca, a dotychczasowy komendant ośrodka Kedywu wszedł w skład sztabu Inspektoratu jako oficer dywersji, z obowiązkiem zachowania drogi służbowej do swych wyższych dowódców poprzez Inspektorat.
Prawdopodobnie z tego okresu zespalania się Kedywu z „terenów­ką" pochodzi nie datowany dokument omawiający organizację dywersji i sabotażu na szczeblu Okręgu, Inspektoratu i Obwodu. Według niego oficer dywersji Inspektoratu, będący zarazem dowódcą oddziału dyspo­zycyjnego, miał opracowywać wytyczne sabotażowo-dywersyjne oraz planować akcje dla obwodów na chwilę bieżącą i na okres powstania, jak również kontrolować ich wykonanie i szkolić personel. W obwodach oficer dywersji, będący zarazem dowódcą patrolu dyspozycyjnego ob­wodu, obowiązany był przeprowadzać analizy swego terenu pod wzglę­dem możliwości sabotażowo-dywersyjnych, ustalać ilość i jakość patroli dyspozycyjnych, kierować nimi oraz opracowywać plany dywersyjnych działań. Jako jednostki wykonawcze przewidziane były patrole dyspo­zycyjne w sile od 1+2 do 1+5 ludzi albo zespoły patroli w sile 3+5 patroli. Zgodnie z ich specjalizacją dzieliły się one na patrole bojowo--dywersyjne, minersko-saperskie, telekomunikacyjne, sabotażowe (or­ganizowane w fabrykach i urzędach), specjalne, ochronne (ochrona punk­tów kontaktowych, sztabów itp.), likwidacyjne (wykonywanie wyroków) i pogotowia, które miały być gotowe w każdej chwili do kontrakcji za represje ze strony okupanta; utworzone były w każdej placówce w sile 1+5 13.
W ramach struktury organizacyjnej Kedywu na obszarze Inspekto­ratu Jasło działał ośrodek pod krypt. „Olgierd", któremu podlegał do­datkowo Kedyw gorlicki krypt. „Edward". Pierwszym dowódcą tego ośrodka był por. Z. Sobota — „Korczak", „Swida". Po utworzeniu w maju 1943 r. Podokręgu AK Rzeszów przeszedł on do jego sztabu na..."

..

..

     ILOŚĆ STRON       _______________  280

     STAN KSIĄŻKI       _______________ DOBRY+

     FORMAT KSIĄŻKI  _______________ 17 x 24

     FOTO zamieszczę po 20 – tej

 

 

 



 

 

 Zapraszam na inne moje aukcje.

 

 

NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK  

 


Towar wysyłam po wpłacie na konto


Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona

Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro

 

Nie sprzedaję przedmiotów za granicę

 

Odbiór osobisty niemożliwy

Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi

Początek Wiesław

proszę doliczyć koszty transportu



ZAPRASZAM DO LICYTACJI