ORYGINALNA STARA
PRZEDWOJENNA PAMIĄTKA
OBRAZEK
O TREŚCIACH RELIGIJNYCH
Na odwrocie odręczny dopisek
Pamiątka od ks. Piotra Szczupiela
Przemyśl, dnia 1935 r.
Druk o wymiarach ok. 11 cm x 6,5 cm, w języku polskim
Ksiądz Piotr Szczupiel kapłan diecezji przemyskiej, urodził się 29 czerwca 1908 r. w Budziwoju. Zginął zastrzelony nad dołem z wapnem przez żołnierzy sowieckich w Dublanach na Podolu w wieku 33 lat.
Od 1915 r. uczęszczał do szkoły powszechnej w Budziwoju, a później w Tyczynie. Był uczniem I Gimnazjum w Rzeszowie w roku szkolnym 1919/1920. W 1924 r. zdał maturę i rozpoczął naukę w tzw. Małym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Po święceniach kapłańskich, które otrzymał 29 czerwca 1933 r., został skierowany na stanowisko wikarego do parafii w Tarnowcu koło Jasła. Uzupełniał swoje wykształcenie na kursie pedagogicznym zorganizowanym przez Kurię Biskupią w Przemyślu. Był wikarym w Jarosławiu i Przemyślu. W 1938 r. został skierowany na placówkę duszpasterską do Sambora. Uczył religii w szkołach powszechnych oraz łaciny i religii w szkołach średnich. Przebywał tam do 1940 r., kiedy to ze względu na zlikwidowanie przez władze sowieckie nauki religii w szkołach oraz grożące polskim kapłanom niebezpieczeństwo, został przeniesiony do parafii w Dublanach (dekanat samborski).
29 czerwca 1941 r. w ósmą rocznicę świeceń kapłańskich, grupa sowieckich żołnierzy wkroczyła na plebanię w Dublanach, a następnie wyprowadziła księdza pod znajdującą się w pobliżu plebanii remontowaną szkołę. Zastrzelono go nad dołem z wapnem.
Ks. Piotr Szczupiel został pochowany na cmentarzu katolickim obok kaplicy cmentarnej.
Jego nazwisko znajduje się na tablicy pamiątkowej w archikatedrze w Przemyślu,
upamiętniającej zamordowanych kapłanów diecezji przemyskiej.
Obrazek przetrwał do naszych czasów ze znacznymi uszkodzeniami
i ubytkami jak na skanach (zagięcia, przełamania z dużym naddarciem
zabrudzenia i zaplamienia)
Nie wysyłam za pobraniem !
|