STARA UNIKATOWA PRZEDWOJENNA PRACA
NIEMIECKIEGO ARCHEOLOGIA I ETNOGRAFA
PRACUJĄCEGO M. IN. W ELBLĄGU, KRAKOWIE, LWOWIE
WYDANA W 1934 ROKU, OBSZERNIE ILUSTROWANA
NA TEMAT GERMAŃSKICH SIEDLISK I OSADNICTWA
W CZASACH WCZESNOHISTORYCZNYCH
Tytuł książki :
Germanischer Lebensraum
Die Lebensformen unserer Vorfahren
von der Steinzeit bis zum Mittelalter
Autor :
Dr. Werner Radig
Franckh'sche Verlagshandlung Stuttgart 1934
Stron 80, 46 ilustracji, twarda oprawa, format ok. 21 cm x 15 cm
Wydawca podaje informację
Mit einem farbigen Umschlag und 46 Abbildungen
jednak należy pamiętać, że jest to niemiecka oszczędna oprawa w formie obwoluty naklejonej na okładkę co w praktyce tworzy okładkę z zakładkami. I owa jedna barwna ilustracja jest na tej okładce !
Książka wydana w języku urzędowym niemieckim, obowiązującą wtedy czcionką frakturową.
[SPIS TREŚCI]
Inhaltsverzeichnis
Vorwort
Urlandschaften
Siedlungsräume und Stammesbewegungen
Wirtschaftsleben
Brauch und Kult
Sonne, Tier und Mensch in der Kunst
Werner Radig (urodził się 29 sierpnia 1903 w Wurzen - zmarł 12 sierpnia 1985 w Berlinie Wschodnim) — niemiecki profesor, archeolog i etnograf. Doktorat z filozofii napisał w roku 1933. Od roku 1936 do 1940 profesor w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Elbing (Elbląg). Prowadził tam m in. seminarium z pradziejów. Był specjalistą od budownictwa prahistorycznego. Od roku 1937 członek NSDAP. W roku 1941 został kierownikiem sekcji prehistorii w Institut für Deutsche Ostarbeit w Krakowie (Instytut Niemieckiej Pracy Wschodniej). Była to po rozwiązaniu przez nazistów Uniwersytetu Jagiellońskiego — utworzona specjalnie w Krakowie placówka naukowa o charakterze zwłaszcza antropologiczno-etnograficznym z siedzibą w Collegium Maius. Jej zadaniem było zbieranie materiałów o domniemanym niemieckim charakterze ziem polskich. Radig został później szefem jej oddziału we Lwowie. Służył też w Wehrmachcie. Werner Radig został schwytany przez Brytyjczyków wiosną 1945 roku.
Po wojnie Radig był profesorem prehistorii w Instytucie Geografii i Geoekologii przy Niemieckiej Akademii Nauk w NRD.
Jego prace naukowe Otto der Große, Erläuterungsheft zu einem Wandbild von Franz Roubal (1938) i Germanenerbe im Weichselraum (1941) znalazły się na liście książek zakazanych przez sowiecką cenzurę.
W latach 1941—1942 był kierownikiem misji archeologicznej w Bachórzu.
W 1978 został odznaczony Orderem Zasług dla Ojczyzny (NRD).
Egzemplarz przetrwał wojnę i prawie po 80 latach od wydania jest w stanie stosunkowo dobrym. Małe zabrudzenia i przetarcia okładko-obwoluty;
nieco większe na narożach i krawędziach okładki z niewielkimi zagięciami i naddarciami. Wewnątrz stan dobry, stosowny do wieku z minimalnymi zabrudzeniami krawędzi kart przy końcu książki.
Nie wysyłam za pobraniem !
|