Jakim powinien być przyszły Sejm ?
Czy konieczne są metody pałki w życiu społeczno-politycznym ?
Podwyższenie taryf kolejowych — a polepszenie bytu kolejarzy.
Jakiemi ustawami zająć się powinien Sejm Śląski ?
Czego brak Katowicom ?
Magistratowi-i ojcom miasta ku rozwadze i namysłowi.
Nasze stanowisko wobec handlu.
Co się dzieje z oszczędnościami ludu Śląskiego !
Czy potrzebne są Kasy Chorych ?
Z galerji naszych bliźnich: Przepracowani działacze, którzy niczego nie robią.
O lichwie na wsi.
Znaczenie szkół zawodowych
Nasza kronika tygodniowa: Stagnacja, śpiew, polityka... Czy ceny masła dalej pójdą w górę ? Coś się zepsuło w katowickiej P.K.O. ! Czy na Śląsku można otworzyć ogród zoologiczny ?
O tych, co minęli się z powołaniem.
Gdzie endecja zbiera pieniądze na wybory ?
Wbrew możliwym skojarzeniom - TO NIE JEST WSPÓŁCZESNY ŚLĄSKI PLAKAT POLITYCZNY !!!
Jest to wybór haseł z 1927 roku widniejących na plakacie polityczno-reklamowym
zapowiadającym artykuły w drugim numerze tygodnika GŁOS PRACY którego Redakcja i Administracja mieściła się w Katowicach !
Przedmiotem aukcji jest stary unikatowy duży plakat reklamowy z 1927 roku !
Na plakacie reklamowym zapowiadającym drugi numer czasopisma GŁOS PRACY o podtytule
Tygodnik poświęcony sprawom społecznym, kulturalnym i gospodarczym
oprócz dokładnego katowickiego adresu redakcji i administracji, umieszczono także cenę pojedynczego numeru oraz informację gdzie można nabyć ten tygodnik.
Oprócz wyżej wymienionych zapowiedzi artykułów są również inne jak np:
Kilka słów o Komisjach szacunkowych
Co uchwalił III. Zjazd Deleg. Wojew. Partji Pracy ?
Nowości teatralne
Goście katowickich Dancingów
Na dole plakatu jest informacja gdzie go wydrukowano :
Drukiem K. Miarki Sp. wyd. z ogr. por. w Mikołowie
Oferowany plakat to rarytas jeszcze większy niż pojedyncze numery tego tygodnika, ze względu na jego okazjonalność (reklama drugiego numeru pisma), a także bardzo krótki okres ukazywania się tego tygodnika i jego związki z obozem sanacyjnym !!!
Tygodnik GŁOS PRACY był oficjalnym pismem PARTII PRACY w województwie śląskim.
PARTIA PRACY obok ZWIĄZKU NAPRAWY RZECZPOSPOLITEJ była drugim głównym komponentem obozu sanacyjnego na Śląsku i to w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne mające się odbyć w 1928 roku.
PARTIĘ PRACY na gruncie warszawskim utworzyli członkowie PSL Wyzwolenie, Kazimierz Bartel, Marian Kościałkowski, Jerzy Barański, Ludwik Chomiński i Eugeniusz Śmiarowski, którzy w kwietniu 1925 roku opuścili macierzyste stronnictwo na znak protestu przeciwko opowiedzeniu się jego władz za reformą rolna bez odszkodowania. Do tych posłów dołączyli inni i utworzyli w sejmie Klub Pracy. Klub po przewrocie majowym poparł Piłsudskiego i wydał pierwszego premiera sanacyjnego prof. Bartla. Pod koniec 1926 roku Klub Pracy rozszerzył działalność tworząc ogniwa terenowe Partii Pracy.
Partia ta na Śląsku skupiła nieco prorządowo nastawionej inteligencji, urzędników, kupców i rzemieślników. Zarząd Wojewódzki PARTII PRACY w Katowicach, który ukonstytuował się w listopadzie 1927 roku tworzyli urzędnik kolejowy, adwokaci, urzędnicy państwowi oraz przezes Chrześcijańskiej Unii Gospodarczej. Byli to reprezentaci środowiska na które PARTIA PRACY starała się oddziaływać. Czyli osoby wolnych zawodów, urzędników kolejowych i pocztowych, nauczycieli oraz tzw. stanu średniego. Katowickie środowisko PARTII PRACY zaczęło wydawać pismo GŁOS PRACY pod koniec 1927 roku.
Pierwszy numer GŁOSU PRACY ukazał się w Katowicach 3 grudnia 1927 roku. Nr 3 nosił datę 17 XII 1927 roku.
Z powyższego wynika, że oferowany na tej aukcji plakat został wydany przed 10 grudnia 1927 roku.
Okres wydawania tygodnika GŁOS PRACY jako samodzielnego tytułu nie był zbyt długi. Do końca 1927 roku ukazało się pięć numerów. Jeszcze przed wyborami do Sejmu II kadencji, które miały miejsce 4 marca 1928 roku tygodnik GŁOS PRACY jako samodzielne pismo przestał istnieć. GŁOS PRACY na początku lutego 1928 roku został zamieniony w dodatek fachowy, społeczno-gospodarczo-zawodowy innego pisma a mianowicie POLSKI ZACHODNIEJ. Również w krótkim okresie przestała istnieć Partia Pracy na Śląsku.
Oferowany plakat widoczny na fotografiach do aukcji ma wymiary ok. 65 cm x 32 cm. Widoczne ślady przycięcia na szerokości z lewej strony, drobne naderwania i wyszczerbienia na obrzeżach. Nieco większe naddarcia, podklejono z tyłu plakatu; zaplamienia i zabrudzenia widoczne na fotografiach; widoczne niewielkie małe dziurki będace wynikiem żerowania w przeszłości szkodników papieru; ślady zagięć i złożenia plakatu.
Nie odwołuję ofert !
Podany w aukcji koszt wysyłki nie obejmuje wysyłki w tubie (rulonie). Na życzenie kupującego przedmiot może zostać wysłany w tubie za dopłatą (po uzgodnieniu)
Licytujesz dokładnie to co pokazano na fotografiach do aukcji !
Nie wysyłam za pobraniem !
|