Inż. STANISŁAW SZCZEPANOWSKI
WIDOKI I DROGI
ROZWOJU GOSPODARCZEGO ZIEM POLSKI.
WYDAWNICTWO : NOWE DROGI.
MYŚLI KU UTRWALENIU RZECZYPOSPOLITEJ
NAKŁADEM WŁASNYM
LWÓW 1919
Copyright to Stanisław Szczepanowski, engineer Borysław. Lwów Poland 1919 may.
PAMIĘCI DZIAŁALNOŚCI OJCA PRACĘ TĘ POŚWIĘCA
AUTOR
Stron VIII + 88, przypisy, tabele, twarda oprawa introligatorska, format ok. 20 cm x 14,5 cm
PRZEDMOWA
Z zamętu i chaosu wyłonić się ma obecnie nowa Polska. Wypadki i dążenia jednak idą zanadto po linii bezwładności idą zanadto po torach życia z czasów niewoli, z czasów podziałów. W dążeniach zjednoczenia narodowego i politycznego uświadomiliśmy już sobie przeważnie do czego dążymy, natomiast struktura i budowa wewnętrzna i gospodarcza społeczeństwa zanadto zdana jest na przypadek i dorywcze załatwienia.
Robimy wrażenie ludzi na których zawaliły się ściany więzienia stuletniego i którzy przysypani warstwą gruzów mozolnie i bezładnie starają się z nich wygrzebać a jeszcze nie zdążyli ogarnąć wzrokiem i świadomością tego, co ich otacza poza miejscem gdzie były mury niewoli. W czynach też wielu zachowuje się jak ptak więziony poza oknem, który tyle razy stłukł sobie głowę o szybę, że już po otwarciu okna nie leci w tę stronę.
Tymczasem czas nagli. Jeżeli świadomie i energicznie nie weźmiemy się do przebudowy gospodarczej i społecznej to czeka nas nieuchronna katastrofa. Zarówno katastrofa wewnętrzna konfliktów społecznych, jak i katastrofa zewnętrzna gospodarczej u obcych niewoli.
Sprawa rozwoju ekonomicznego ziem polskich jest tematem nadzwyczaj obszernym i gdyby się chciało omówić ją wyczerpująco należałoby opracować wielotomową encyklopedyą lub lepiej może szereg dzieł ujmujących systematycznie w zastosowaniu do naszych stosunków i warunków z uwzględnieniem rozwoju historycznego: 1. nauki podstawowe, jak geografia (przyrodnicza, komunikacyjna, handlowa), geologia, botanika, klimatologia i t.p. ziem polskich, 2. różne formy produkcyi, jak rolnictwo. górnictwo, rzemiosło, przemysł, 3. stosunki społeczne, administracyjne, handlowe, polityczne a niemniej : 4. wszelkie działy technologii i 5. nauki komercyalne.
Stworzenie takiej doborowej biblioteki jest zadaniem pierwszorzędnej doniosłości i naglącą potrzebą, może być jednak dokonane jedynie pracą zbiorową i nie odrazu. Takie dopiero dzieło zbiorowe może być źródłowo opracowanem i gruntownem.
Praca, którą obecnie czytelnikom do rąk oddaję niema pretensyi do gruntownego opracowania, , tem mniej do wyczerpania tematu. To nie jest praca teoretyczna ekonomisty pisana dla szukających wykształcenia ekonomicznego, są to raczej uwagi człowieka czynu, praktyka, którego wojna chwilowo oderwała od bezpośredniego warsztatu pracy i ciągłego zajęcia i dała przez to czas by przenieść na papier obserwacje i refleksye zebrane w życiu praktycznem tak w kraju jak i zagranicą. Są to doświadczenia nabyte podczas lat oddanych studyom i samodzielnej pracy przemysłowej, przez prowadzenie robót i przedsiębiorstw własnych, a niemniej przez udział w rozlicznych przedsiębiorstwach kooperatywnych i spółkowych oraz przez korzystanie z cudzych doświadczeń na które się patrzyło.
Wykazu literatury z której korzystałem nie podaję, ani podać nie mógłbym, musiałbym chyba wymieniać książki, broszury, pisma i t.d. polskie, angielskie, amerykańskie, francuskie, niemieckie i inne, które w ciągu lat miałem w ręku, co jest oczywiście niemożliwem. Zaznaczę chyba, że zasadniczy impuls kierujący myśl ku tym zagadnieniom i zasadniczy sposób ich ujmowania, mają swe źródło we wpływie osobistym, a tez w pismach i pracach mego Ojca.
Zasadniczą podstawą tych myśli, refleksyi i opracowań było, aby niezależnie od zmiennych kierunków powiewów politycznych i pochodów wojennych, dotrzeć do twardego gruntu konkretnych podstaw przyszłego życia naszego narodu w dziedzinie gospodarczej. Zarys tej pracy w myśli powstał z końcem r. 1914 i z początkiem 1915, gdy szła ku zachodowi fala zdało się niepowstrzymana. Pierwszą dyspozycyę przeniosłem na papier współpracując w opracowywaniu programu cyklu wykładów w Zakopanem p. t .„Potrzeby i Zagadnienia gospodarcze", wczesnym latem r. 1915. Dla tego cyklu wykładów (kierowanego przez prof. F. Bujaka, któremu zawdzięczam niejedną cenną uwagę), zdążyłem opracować tematy objęte rozdziałami I., II., III., IV., i V. tej pracy, niemal przy akompaniamencie huku armat towarzyszącego pochodowi na wschód od Gorlic i Tarnowa, na Przemyśl, Lwów i Warszawę. Rozdziały odnośne i w obecnem opracowaniu zachowały nieco odczytowego charakteru. Powrócić do dalszego spokojnego opracowania tych tematów zdążyłem dopiero w marcu 1916, gdy już resonował daleki grzmot wzbierającej powrotnej fali od wschodu. Wtedy opracowałem rozdziały VI. do X. i częściowo rozdział o komunikacyach. Wykończyłem rozdział ten dopiero gdy latem 1918 w potężnej ofenzywie pruskiej na Paryż i Calais widziałem potępieńcze drgawki cesarstwa Hohenzollernów i gdy oczekiwałem że wnet praca ta stanie się aktualną ... dla wolnej Polski.
Rozdział ostatni o „Nowych wartościach" powstał w listopadzie i grudniu 1918 na polskim wreszcie podkarpackim froncie ; zakończenie zaś jego we Lwowie w marcu i kwietniu b. r., gdy rytm marszu oddziałów z Poznania, Warszawy i Lwowa idących walczyć wreszcie pod własnym sztandarem, wreszcie o własną sprawę, uświadamiał nam, że to już nie sen, lecz rzeczywistość, pełna trudu i odpowiedzialności twarda rzeczywistość.
Posiew nowego życia na ziemiach naszych trudnym będzie i ciężkim, szczególnie, że często niedoświadczonym przyjdzie go wykonywać i zanim bujnie ono rosnąć pocznie, niejedno przyjdzie zapłacić „frycowe". Dużo tego oszczędzić może korzystanie z doświadczeń, za które inni płacili i stosowanie od początku właciwych metod, zarówno przez społeczeństwo jak i przez jednostki.
Jeżeli ta książka choćby niewielu czytelników zachęci do czynu, jezeli choćby nielicznym ułatwi realne ujęcie tych zagadnień i ich pomyślne rozwikłanie, jeżeli choć trochę pogłębi zrozumienie tych spraw przez społeczeństwo i przyczyni się do celowego prowadzenia gospodarczej inicyatywy i polityki, to cel zamierzony będzie osiągnięty.
Lwów, 3 maja 1919.
AUTOR
TREŚĆ :
I. FAKTY I KONTURY
Wojenne „dziś" i myśl o przeszłości. — Niezbędność „podstawy gospodarczej". — Zniknięcie kordonów. — Gospodarcze działanie kordonów. — Gospodarcze następstwa ich zniesienia. — Gospodarcze stosunki zewnętrzne. — Stosunki światowe „in statu nascendi". — Będzie miejsce dla nas pod słońcem.
II. STRUKTURA WEWNĘTRZNA
Konieczność przetworzenia. — Anemia Galicyi. — Czy błędne koło? — Drogi przemiany. — Usunięcie nieproduktywności. — Społeczeństwo organizacyą współpracownictwa. — Kooperatywa a samoistna wytwórczość i handel. — W Poznańskiem zdrowe drogi. — Moralna siła twórcza. — Budowa zrębów przyszłego bytu. — Niewiara nie na miejscu. — Hasło!
III. CZYNNIKI I DROGI ROZWOJU
Podstawy materyalne, dziedziny podstawowych wiadomości.
IV. SUROWCE
Podział. — Surowce i materyały budowlane. — Węgiel. — Górnictwo. — Polscy górnicy. — Sól, potas, nafta — Wiertnictwo. — Podstawowym warunkiem komunikacya — Geologiczna ewidencya. — Drzewo.
V. WYMIANA PRODUKTÓW I TOWARÓW
Nadanie kierunku rozwojowi. — Handel zagraniczny Niemiec. — Tabela sumaryczna. — Analiza. — Kalkulacya importu żywności i surowców. — Niskie ceny. — Eksport. — Ceny i zarobki. — Kalkulacye cen. — 4 1/2 miliarda rocznego zarobku Niemiec!
VI. DROGI NASZEGO ROZWOJU PRZEMYSŁOWEGO
Wartość naszej wytwórczości rolniczej. — Miliardy. — Współżycie gospodarcze narodów. — Rentowne i stosowne działy przemysłu. — Przemysł włóknisty. — Konfekcya. — Przemysł skórniczy. — Szewstwo. — Okres odbudowy. — Przemysł drzewny i żelazny, maszynowy. — Specyalizacya stopniowa. — Stadya rozwoju. — Półfabrykaty. — Papier i wyroby papierowe. — Zabawki. — Przemysł ludowy czy możliwy i jak? — Typy, katalogi. — Róg, szczecina, celuloid. — Instrumenty muzyczne. — Przemysł chemiczny. — Przemysł budowlany. — Przemysł rolniczy, przetwórczy.
VII. ENERGIA TERMICZNA I MOTORYCZNA
Wprzęgnięcie sił przyrody. — Maszyna parowa. — Drogi rozwoju. — Wydajność energii silnicy parowej. — Para, elektryczność. — Centralizacya. — Decentralizacya. — Wydajność energii motorów benzynowych i ropnych. — Rozwój energii motorycznej i produkcyi Ameryki. — Energia motoryczna w rolnictwie Ameryki. — Wpływ komunikacyi i frachtów. — Energia produktów naftowych. — Gazy ziemne (naftowe) w Galicyi. — Gazy ziemne w Ameryce. — Siły wodne światowe. — Kalkulacya sił wodnych Galicyi. — Stan sił wodnych w Galicyi. — Porównawcza kalkulacya silnic parowych, gazowych, benzynowych i ropnych. — Elektryczna centrala okręgowa w Sierszy. — Drogi rozwoju.
VIII. ORGANIZACYA I TYPY WYTWÓRCZOŚCI
Przedsiębiorstwa „bezinteresowne". — Zysk indywidualny, kapitał społeczeństwa. — Pojęcia przeżyte i nowoczesne. — Podstawy zdrowego przedsiębiorstwa: kalkulacya, ludzie, organizacya wewnętrzna, praca umysłowa, ewidencya. — Kierownicy. — Forma przedsiębiorstwa. — Finanse. — Stosunki z administracyą publiczną. — Roboty i dostawy publiczne, oferty. — Ustawodawstwo socyalne bez biurokracyi. — Typy i rozmiary przedsiębiorstw. — Przedsiębiorstwo średnich rozmiarów podstawą rozwoju. — Przedsiębiorstwa wielkie. — Swoi i obcy. — Drobny przemysł. — Oparcie o półfabrykaty. — Przedsiębiorstwa rosnące, społeczeństwo rosnące. — Wyrobienie kultury przemysłowej. — Gospodarka włascicieli i gospodarka funkcyonaryuszy. — Liczne spółki.
IX. KAPITAŁ I PIENIĄDZ
Inwestycya podstawą rozwoju. — Oszczedność własna a kredyt. — Procent. — Amortyzacya. — Konserwacya. — Kalkulacya inwestycyi. — Przykłady. — Inwestycye nieracyonalne. — Inwestycye z zagranicy i tempo rozwoju. — Fundusz obrotowy. — Decyduje technika finansowa. — Pieniądz, czek. clearing. — Kapitał martwy, haracz banknotowy. — Stopa procentowa a kalkulacya. — Stosunki kredytowe. — Weksel walutą obiegową. — Utajona potęga procentu.
X. LUDZIE
Element twórczy. — Pionierzy u nas. — „Daleki wschód". — Kategorye pracowników. — Kursy uzupełniające przemysłowe i handlowe. — Samouctwo, podręczniki popularne. — Wyższe studya a samouctwo. — Amerykańskie poglądy. — Reforma systemu edukacyjnego. — Usunąć system „certyfikatystów". — Zdrowe warunki. — Stworzenie warunków pełnego życia. — Człowiek niezależny. — Szeroki oddech.
XI. KOMUNIKACYE
Drogi podstawą potęgi Rzymu. — Bezdroża w historyi Polski. — Czasy sejmu czteroletniego. — Jednolity plan - ie fragmenty. — Sieć komunikacyi w Polsce wadliwa. — Obce potrzeby decydowały. — Główna arterya Wisły dla kolei żelaznej. — Sieć dróg i gościńców. — Samochody. — Przykład Ameryki. — Kanał Erie. — Przykłady u nas. — Punkt wyjścia dla odrodzenia. — Kapitał zagraniczny dla budowy. — Zdrowe tętno życia całego kraju. — Koleje a drogi wodne. — Światowe cyfry kolejowe. — Konieczność i korzyść jednolitej gospodarki wodnej.
XII. LIKWIDACYA STOSUNKÓW WOJENNYCH
Uprzątnąć rumowisko! — Poznańskie-Kongresówka-Galicya. — Powrót do stosunków austryackich? — Widmo katastrofy. — Własna waluta. — Rubel, marka, korona. — Komu dać pieniądze? — Kapitał nie panem lecz sługą.
TABELE
I. Handel zagraniczny Niemiec II. Kalkulacya importu (ceny) III. Kalkulacya eksportu (ceny) IV. Kalkulacya eksportu metalowego (ceny) V. Koszt instal. i ruchu silnic 100 H. P. na wschodniem Podkarpaciu VI. Koszt instal. i ruchu silnic 100 H. P. w zagłębiu węglowem VII. Koszt instal. i ruchu silnic 10 H. P. na wschodniem Podkarpaciu VIII. Koszt instal. i ruchu silnic 10 H. P. w zagłębiu węglowem IX. Koszt instal. i ruchu silnic 500 H. P. X. Przeciętne stopy dyskontowe XI. Przyrost kapitału na procent składany XII. Statystyka światowa kolei i ruchu
[ Stanisław Wiktor Szczepanowski (1882—1961), inżynier mechanik, konstruktor i przemysłowiec naftowy, publicysta. Urodził się 27 VII 1882 r. w Słobodzie Rungurskiej (pow. Kołomyja). Był synem Stanisława Antoniego Szczepanowskiego. Uczył się w Szkole Realnej we Lwowie. Od r. 1899 publikował pod pseud. Ziemowit w czasopismach dla młodzieży o orientacjach socjalistycznej („Promień") i narodowej („Teka"). Po zdaniu matury z odznaczeniem w r. 1899 praktykował pod kierunkiem brata ciotecznego, Wacława Wolskiego, w kopalni ropy naftowej w Schodnicy pod Borysławiem. Podjął studia na Wydziale Maszynowym Politechniki (Technische Hochschule) w Darmstadt. Działał tam w polskim stowarzyszeniu akademickim «Lechicya». Był m.in. prezesem, a w 1904 r. był równocześnie prezesem Zjednoczenia Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej Zagranicą. W Związku Młodzieży Polskiej «Zet» pełnił funkcję kierownika Okręgu Zagranicznego oraz członka Centralizacji. Po otrzymaniu dyplomu inżyniera mechanika pracował w latach 1905—6 kolejno jako konstruktor, kierownik warsztatu i kierownik kopalni w firmie brata ciotecznego «W. Wolski i Sp.» w Borysławiu. W r. 1907 założył w Borysławiu przedsiębiorstwo techniczno-handlowe, które m.in. budowało zbiorniki ziemne na ropę. Następnie zorganizował przedsiębiorstwo do wierceń ropy naftowej, które prowadziło działalność w kopalniach pow. drohobyckiego (Borysław, Tustanowice i Wolanka).
Od 1 VI 1908 redagował wydawany przez Związek Polskich Techników Wiertniczych i Naftowych w Borysławiu „Przegląd Techniczny Naftowy". W r. 1905 wstąpił do tajnej Ligi Narodowej i w r. 1906 był delegatem na zjazd jej Rady Głównej w Warszawie. Należał do założycieli powstałych w r. 1908 «Drużyn Bartoszowych» i został członkiem ich Rady Nadzorczej. Publikował w drużyniackim miesięczniku „Dzwon", wydawanym we Lwowie w latach 1911—14. Współpracował też z lwowską prasą o orientacji narodowo-demokratycznej: dziennikiem „Słowo Polskie" i dwutygodnikiem „Rzeczpospolita". Był członkiem założycielem powstałego w r. 1907 Karpackiego Towarzystwa Narciarzy i wraz z kuzynem Tadeuszem Smoluchowskim dokonał kilku pierwszych wejść narciarskich na szczyty Karpat Wschodnich.
Po wybuchu pierwszej wojny światowej Stanisław Wiktor Szczepanowski wstąpił w sierpniu 1914 do Legionu Wschodniego. Po jego rozwiązaniu został wcielony do armii austriackiej. Po 1915 r. walczył na froncie włoskim. W 1918 r. otrzymał urlop, przyjechał do Galicji i włączył się w działalność Polskich Kadr Wojskowych, tworzonych przez Czesława Mączyńskiego. W listopadzie 1918 r. uczestniczył w obronie Lwowa. W 1919 r. był we Lwowie komendantem kwatery przy misji państw koalicyjnych (delegacje Francji, Włoch i USA). Na rozkaz ministra spraw wojskowych gen. Józefa Leśniewskiego zorganizował komendy naftowe w Borysławiu i Krośnie z zadaniem uregulowania stosunków prawnych przedsiębiorstw niemieckich. Własnym nakładem opublikował we Lwowie „Widoki i drogi rozwoju gospodarczego ziem Polski" oraz inne prace. Po zakończeniu działalności w komendach naftowych wrócił do pracy w kopalnictwie. Był członkiem założycielem oraz prezesem Rady Nadzorczej, powstałego w r. 1921 Związku Polskich Przemysłowców Naftowych. Jako delegat Krajowego Towarzystwa Naftowego wchodził w latach 1921—26 w skład Państwowej Rady Naftowej. Równocześnie był w latach 1922—24 członkiem Rady Zarządzającej Państw. Rafinerii Olejów Mineralnych «Polmin». Był autorem licznych urządzeń i konstrukcji ułatwiających eksploatację ropy naftowej; część z nich opatentował w Polsce i Wielkiej Brytanii, m.in. tłok do wydobywania ropy z szybów naftowych (1925) oraz aparaturę do rozdzielania mieszanin i par na frakcje o różnej masie cząsteczkowej (1926). Pod pseud. Wiktor Prus opublikował w r. 1937 książkę „Zet" i Zjednoczenie, wielka tajna organizacja młodzieży polskiej (1886—1914). W warszawskim dzienniku „ABC" ogłosił w latach 1937—38 serię artykułów o ochronie «polskiego arsenału naftowego», przyczyniając się do wycofania projektu nowej ustawy górniczo-naftowej, wniesionego już do Sejmu. W latach 1938—39 pełnił funkcję wiceprezesa Związku Polskich Przemysłowców i Kupców.
Po wybuchu drugiej wojny światowej przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie w latach 1940—43 pracował w Londynie jako referent ds. tekstów angielskich w Oddz. Organizacyjnym Sztabu Głównego Naczelnego Wodza. Był współzałożycielem powstałego w r. 1942 międzyalianckiego klubu United Nations Forum, w którym często występował z referatami. Dwukrotnie opublikował w Londynie zbiór prac ojca pt. „Walka narodu polskiego o byt" (1942, 1943), jako czwarte i piąte wydanie „Myśli o odrodzeniu narodowym". Po wojnie pozostał na emigracji. Działał w Stowarzyszeniu Techników Polskich w Wielkiej Brytanii oraz Stowarzyszeniu Ekonomistów Polskich w Zjednoczonym Królestwie. Zajmował się konstrukcją maszyn do pisania i w r. 1948 opatentował w Wielkiej Brytanii i USA ich ulepszenia. W wychodzącej w Londynie „Myśli Polskiej" publikował artykuły. Współpracował też z londyńskim „Dziennikiem Polskim i Dziennikiem Żołnierza". Zmarł 28 VIII 1961 w Londynie, został pochowany na cmentarzu Gunnersbury. Był odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych (1919) oraz Odznaką Honorową «Orlęta».]
Egzemplarz ze starymi nieaktualnymi pieczęciami i numerami księgozbioru. Poza tym stan dobry - stosowny do wieku jak na fotografiach do aukcji.
Nie wysyłam za pobraniem !
|