Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

1867 PRAWO SĄDOWE ustawy Aleksandra II

15-02-2015, 22:20
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 300 zł     
Użytkownik wojdzik
numer aukcji: 5048062686
Miejscowość Łowicz
Wyświetleń: 42   
Koniec: 15-02-2015 20:30:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

STRONA O MNIE OFERTA PROMOCJE*: przy zakupie powyżej: 1000zł rabat* 5%, przesyłka gratis; 3000zł rabat* 10%, przesyłka gratis* * dotyczy zakupu przez "kup teraz"
kontakt: [zasłonięte]@antykwariat.lowicz.pl


w tłumaczeniu:

 

Prawo sądowe  20 listopada 1864 

Część 1 

Petersburg 1867


 

********************************************************************

Судебные Уставы 20 ноября 1864 года, с изложением рассуждений, на коих они основаны

Часть 1

Cанктпетерсбург 1867


 

 

str. [4]+VII+[1]+XXXVIII+713

wymiary  18,5 x 26 cm

oprawa półpłótno z epoki
stan poz. kompletna; blok spójny; skasowane pieczęć bibl.; podkreślenia kredką i ołówkiem w tekście.

 

System prawny Rosji, po szeroko zakrojonych reformach przeprowadzonych z inicjatywy Aleksandra II, był częścią zachodniej kultury prawnej i czerpał z tradycji prawnej kontynentalnej Europy. Aleksander II wydał manifest, w którym sprecyzował cel zapowiadanej reformy, a mianowicie, że w sądach powinna sprawować rządy idea sprawiedliwości. 20 listopada 1864 r. car podsumował reformę sądownictwa, twierdząc, że dąży ona do zaprowadzenia w Rosji usprawnienia procedury, sprawiedliwości postępowania, obiektywizmu wymiaru sprawiedliwości we wszystkich sprawach, by wzmóc sądowy autorytet, dać sądom właściwą niezależność, co utrwali w społeczeństwie szacunek do prawa 4 .

 

 

Ustawy z 20 listopada 1864 r. zawierały w sumie 1460 artykułów na 690 stronach. Przepisy dotyczące procedury cywilnej mieściły się w ramach 83 stron i 118 artykułów 1 . Po reformie z 1864 r. postępowanie cywilne wspierało się na zasadach zaczerpniętych z zachodnioeuropejskich kodeksów. Przede wszystkim wprowadzono do postępowania ustność i jawność oraz swobodną ocenę dowodów. Proces cywilny był kontradyktoryjny, z pewnym odchyleniem w kierunku zasady oficjalności. Sprawy sądzone były merytorycznie w dwóch instancjach, oprócz nich funkcjonowała kasacja. W celu rozpatrywania kasacji powstały dwa sądy kasacyjne w Senacie — jeden do rozpatrywania spraw cywilnych i drugi właściwy w sprawach karnych 19 . W drodze reformy doprowadzono do oddzielenia sądów od administracji, wprowadzono też nieusuwalność sędziów. Zlikwidowano dawny chaos, ustalając hierarchię sądów. Zlikwidowano również sądy stanowe. Nowością było utworzenie adwokatury 20 . To, co w Rosji stanowiło znaczny postęp w rozwoju procedury cywilnej, nie było w ten sposób postrzegane na tle procedur zachodnioeuropejskich. F.K. Fierich w trakcie prac nad polską procedurą cywilną stwierdził, że rosyjskie postępowanie cywilne jest zarówno pod względem przeprowadzenia zasad procesowych, jak i układu i stylu ustawy krokiem wstecz w historii rozwoju procesu cywilnego 21 . (http://www.zdziejowprawa.pl/flash/t1105.pdf)

 


INTERESUJĄCA

i RZADKA POZYCJA!!!


 

 

 

 


GALERIA