Druki urzędowe – ulotne Currendy opublikowane przez Królewskiego Lanrata Powiatu Żagań w 1831 roku dotyczące m.in. zapobiegania rozprzestrzeniania się cholery.
Krótkie wprowadzenie historyczne – skąd cholera na tych terenach?
Przywlókł ją w 1830 roku po wybuchu Powstania Listopadowego rosyjski korpus przysłany do walki z powstańcami. Zakaźna choroba dotarła w 1831 roku aż do Wielkopolski i granicznej Brandenburgii i Śląska. Wtedy władze wydały szereg rozporządzeń dotyczących ochrony ludzi przed chorobą. Jednym z nich był palenie korespondencji z zagrożonych ognisk choroby. Stworzono też kordony sanitarne, które miały za zadanie kontrolowanie podróżnych i odkażanie korespondencji – robiono to nakłuwając listy szydłem i okadzając je przez te dziurki dymem z palonej siarki.
Tyle tytułem tła historycznego.
Currenda (rozporządzenie) wydane przez żagańskiego landrata (starostę) von Skala. Tu wyjątkowo wydane razem z paginacją 1-28 stron i spisem treści na końcu (na foto).
Rozporządzenia numerowano zaczynając od numeru 1 na początku danego roku kalendarzowego – tu mamy numery od 79 do 82.
Wszystkie dotyczą cholery – mowa o środkach dezynfekujących, lekarzach, osobach mieszkających z osobami z oznakami cholery, izby do kwarantanny, sposoby grzebania zmarłych na cholerę, aktualna wiedza o chorobie, środki do odkażania, sposoby leczenia, przepisy na mikstury itp.
W sumie 28 stron druku dotyczącego mało znanego epizodu cholerycznego związanego pośrednio z tłumieniem Powstania Listopadowego...
|