List napisany po niemiecku w 1820 roku w sądzie we Wschowie w sprawie Józefa Calasantego von Nieświatowskiego – dziedzica dóbr Bruczków.
Niżej są dopiski po polsku „zapoznać Nieświatowskiego (…?) wyroku pod karą zapłacenia kosztów...”. Na kolejnej stronie tekst także po polsku - „W sprawie fizkalney przeciwko Józefowi Kalasantemu...” napisany 21.11.1820 roku w Koźminie. Na kolejnej stronie zapiski – szkic listu w sprawie Nieświatowskiego z Bruszkowa – po niemiecku. Te zapiski kończą się dopiero na kolejnej stronie – zachodzą na stronę adresową listu. Widać sprawa była skomplikowana...
List adresowany do Inquisitoriatu w Koźminie z ciekawym dopiskiem na stronie adresowej: anbei Acta sign KWJ = z listem przesyłano pakiet z aktami.
W prawym górnym rogu strony adresowej wpisano numer sprawy jakiej dotyczy list.
Na stronie adresowej liczne dopiski poczty...zaś na odwrocie listu złamana i uszkodzona pieczęć lakowa sądu we Wschowie z pruskim orłem i napisami w języku polskim i niemieckim: K PR SAD ZIEMIAN W WSCHOWIE.
Józef Kalasanty Nieświatowski - z dostępnych informacji wynika, że Nieświatowski był kiepskim gospodarzem i zwykle jego gospodarowanie kończyło się długami i bankructwem.
Józef Kalasanty Nieświastowski żył na przełomie XVIII i XIX wieku /umarł po roku 1858/. Należały do niego dobra boreckie /Borek w powiecie gostyńskim/, które przodek jego Jan Nieświastowski nabył w pierwszej połowie XVIII wieku od Sapiehów. W pierwszej połowie XIX wieku dobra boreckie zadłużone zostały zlicytowane i przeszły na własność baronów Graeve. Józef Kalasanty Nieświastowski mieszkał kolejno w Bruczkowie pod Borkiem, w Poznaniu oraz u schyłku życia w Borku /być może że miał zapewnione dożywocie w swoich dobrach, gdyż przebywał na ich terenie również po licytacji swego majątku i otrzymywał nieraz pomoc w naturze od nowych właścicieli dóbr/.
Około 1817 roku Józef Kalasanty Nieświastowski ożenił się z Julią Trzaską, która opuściła go w parę lat po ślubie. [Na podst. wstępu do inwentarza K. Górskiej-Gołaskiej]
http://szukajwarchiwach.pl/53/1141/0#tabZespol
|