Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

1820 Bruczków von Nieświatowski Wschowa Koźmin

08-07-2015, 20:40
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 100 zł     
Użytkownik E-Collection-Ltd
numer aukcji: 5495607191
Miejscowość Wielka Brytania
Wyświetleń: 3   
Koniec: 08-07-2015 20:19:34
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

E-Collection Ltd


Miejsce i data napisania:

Fraustadt Wschowa 19.10.1820 r.

Miejsce i data wysłania:

Fraustadt Wschowa ?.10.1820 r.

Miejsce i data dostarczenia:

Koźmin

Język:

Niemiecki i polski

Wymiary:

32 x 20 cm, 16 x 8 cm po złożeniu w list

Stempel:

Dwurzędowy duży poczty Krotoschin Krotoszyn

Literatura:

P. Feuser, W. Münzberg, Deutsche Vorphilatelie. Stationskatalog. Katalog der Aufgabestempel, Stuttgart 1988, s. 486, 1844-1, w 1988 roku stempel wyceniono na 35 DM. Jest to najstarsy stempel poczty Krotoszyn – używany w latach 1[zasłonięte]817-18.

Papier:

Czerpany

Opis:

List napisany po niemiecku w 1820 roku w sądzie we Wschowie w sprawie Józefa Calasantego von Nieświatowskiego – dziedzica dóbr Bruczków.

 

Niżej są dopiski po polsku „zapoznać Nieświatowskiego (…?) wyroku pod karą zapłacenia kosztów...”. Na kolejnej stronie tekst także po polsku - „W sprawie fizkalney przeciwko Józefowi Kalasantemu...” napisany 21.11.1820 roku w Koźminie. Na kolejnej stronie zapiski – szkic listu w sprawie Nieświatowskiego z Bruszkowa – po niemiecku. Te zapiski kończą się dopiero na kolejnej stronie – zachodzą na stronę adresową listu. Widać sprawa była skomplikowana...

 

List adresowany do Inquisitoriatu w Koźminie z ciekawym dopiskiem na stronie adresowej: anbei Acta sign KWJ = z listem przesyłano pakiet z aktami.

 

W prawym górnym rogu strony adresowej wpisano numer sprawy jakiej dotyczy list.

 

Na stronie adresowej liczne dopiski poczty...zaś na odwrocie listu złamana i uszkodzona pieczęć lakowa sądu we Wschowie z pruskim orłem i napisami w języku polskim i niemieckim: K PR SAD ZIEMIAN W WSCHOWIE.

 

Józef Kalasanty Nieświatowski - z dostępnych informacji wynika, że Nieświatowski był kiepskim gospodarzem i zwykle jego gospodarowanie kończyło się długami i bankructwem.


Józef Kalasanty Nieświastowski żył na przełomie XVIII i XIX wieku /umarł po roku 1858/. Należały do niego dobra boreckie /Borek w powiecie gostyńskim/, które przodek jego Jan Nieświastowski nabył w pierwszej połowie XVIII wieku od Sapiehów. W pierwszej połowie XIX wieku dobra boreckie zadłużone zostały zlicytowane i przeszły na własność baronów Graeve. Józef Kalasanty Nieświastowski mieszkał kolejno w Bruczkowie pod Borkiem, w Poznaniu oraz u schyłku życia w Borku /być może że miał zapewnione dożywocie w swoich dobrach, gdyż przebywał na ich terenie również po licytacji swego majątku i otrzymywał nieraz pomoc w naturze od nowych właścicieli dóbr/.


Około 1817 roku Józef Kalasanty Nieświastowski ożenił się z Julią Trzaską, która opuściła go w parę lat po ślubie. [Na podst. wstępu do inwentarza K. Górskiej-Gołaskiej]

http://szukajwarchiwach.pl/53/1141/0#tabZespol

Stan zachowania papieru:

4

 

1 – zły, 2 – słaby, 3 – dostateczny, 4 – dobry, 5 – bardzo dobry

UWAGA!

Przesyłka z Wielkiej Brytanii – przeczytaj informacje w zakładce Dostawa i płatność

 

Nasze ceny odzwierciedlają pracę jaką wykonaliśmy dla Państwa, aby rzetelnie opisać i zidentyfikować oferowane eksponaty.

 

Dla przykładu: odcyfrowanie kto podpisał list, czyim herbem jest opieczętowany - podnosi wielokrotnie wartość rękopisu - wcześniej anonimowego... Walor kupiony u nas z opisem będzie ozdobą każdej kolekcji...

 

Nabywca może otrzymać e-mailem nieskompresowane, dobrej jakości fotografie wykorzystane przy tworzeniu aukcji, które stanowią ciekawą formę dokumentacji. Zainteresowanych prosimy o kontakt e-mailem.

E-mail: [zasłonięte]@e-collection.co.uk