Ciekawostka dla prawników:
Monitor – numer LXIII z 7 sierpnia 1776 r. O Umnieyszeniu nędzy ludzkiey
Fragment:
„Kiedy Sędzia chce złoczyńcę przeświadczyć o iego zbrodni zdaie się że sposoby następuiące są naylepsze:
1. Sędzia albo ten, który czyni inkwizycje, powinien...
(…)
3. Pytania tak powinny być ułożone, ażeby służyły nie tylko do zeznania zbrodni, ale y do...
6. Kiedy zbrodnia gruntuie się na pismie oskarżonego, a on ie za swoie nie uznaie, w ten czas prawda powinna być probowana przez dwoch biegłych w pisaniu maystrow przysięgłych porownywaiąc ręce.
[w sumie jest 8 punktów]
Ale gdy przez inkwizyzye trafi się ze oskarżony wcale iest niewinnym? (…) samo podejrzenie o występek czyż nie iest dość znaczną obrazą dla człowieka który kocha honor?”
I dalej przykład Andrzeja Battuo z Wenecji i sposobie ogłoszenia, że jest niewinny...
i dalej:
„Niech wolno na zakończenie tey materyi przyłączyć przykład o przekonaniu występku, który wszystkie inne przechodzi: a ten iest iakim sposobem Natan przekonał Krola Dawida o zabiciu i cudzołostwie...”
i dalej autor przez 2,5 strony opisuje historię Natana...
Monitor to jedno z najwybitniejszych czasopism polskich epoki stanisławowskiej, założone przez Ignacego Krasickiego i Franciszka Bohomolca z inicjatywy i przy wsparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (Poniatowski). Wydawane regularnie w latach od 1765 do 1785. Był wzorowany na angielskim piśmie "Spectator".
Rolę ważnego narzędzia oświeceniowej reformy państwa pełnił przede wszystkim w latach 1[zasłonięte]765-17, a także 1[zasłonięte]773-17. W roku 1767 Monitor wydawany był już dwa razy w tygodniu (na początku działalności było to raz w tygodniu).
Egzemplarz w ładnym stanie. Wymiary ok. 9 cm x 15 cm. Papier czerpany, 8 stron.