Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

100 zakazanych książek. Historia cenzury dzieł lit

15-05-2014, 8:08
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 20 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 4242815749
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 1   
Koniec: 25-05-2014 07:57:57

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 2.00 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2004
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: 100 zakazanych książek. Historia cenzury dzieł literatury światowej.
Autor: Nicholas J. Karolides, Margatet Bald & Dawn B. Sova, z angielskiego przełożył Jarosław Mikos.
Wydawca: Wydawnictwo Bertelsmann Media Sp. z o.o. „Świat Książki”, Warszawa 2004. 560 stron, oprawa twarda tekturowa, lakierowana, format 15x21 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia okładki – poza tym stan OK.

Opis: 100 książek - 100 fascynujących historii: jak władze totalitarnych państw, instytucje religijne i pruderyjna opinia publiczna zakazywały druku i czytania książek kwestionujących ich przekonania lub podważających ich autorytet.
Od „Dekamerona” po „Ulissesa”, od „Cierpień młodego Wertera” po „Szatańskie wersety”, a także „Oliver Twist” i „Pani Bovary” - trudno uwierzyć, że wiele książek znajdujących się dziś w kanonie literatury światowej było kiedyś poddawanych cenzurze politycznej, obyczajowej, społecznej i religijnej. To niezwykłe kompendium zawiera historię stu najbardziej znanych zakazanych książek.
„Wolność tworzenia i prawo do upowszechniania tego, co się stworzyło, należy niewątpliwie do kardynalnych praw człowieka i ludzkich zbiorowości” - pisze w posłowiu prof. Andrzej Paczkowski. Omawiając dzieje instytucji cenzury w Polsce, kończy swe refleksje słowami: „Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że system komunistyczny, drastycznie kontrolując druk, w istocie prześladował człowieka. I tego, który pisał, i tego, który czytał. Czas ten należy do przeszłości. Ale coś wiele osób w Polsce za nim tęskni...”. - Polecam!