|
Włodzimierz Szpringer Wolters Kluwer Polska Sp.z o.o. WOLT-7482 Liczba stron: 293, oprawa: twarda, rok wydania: 2011
|
Rozwój Internetu i silna pozycja rynkowa wydawców, a także coraz bardziej ograniczone możliwości budżetowe instytucji publicznych odpowiedzialnych za upowszechnianie wyników badan naukowych i dóbr kultury stanowią kluczowe przesłanki powstania inicjatywy Open Access. Informacja i wiedza (a zwłaszcza badania finansowane ze środków publicznych) maja cechy dobra publicznego, które powinno być dostępne dla wszystkich. W opracowaniu rozważany jest problem rekonfiguracji praw autorskich w taki sposób, by były bardziej adekwatne do ery cyfrowej, a równocześnie nie pozbawiały autorów należytej ochrony.
"Autor podjął się niezwykle trudnego, bardzo ambitnego, ale i pociągającego wyzwania przeanalizowania zagadnień dostępu do informacji i wiedzy z kilku punktów widzenia, a przede wszystkim tego, czy istnieje możliwość - bo ze konieczność, to oczywiste - takiej zmiany dotychczasowego porządku prawnego w odniesieniu do najszerzej rozumianej cyberprzestrzeni, by z jednej strony utrzymać, a nawet wzmocnić ochronę praw autorskich, z drugiej zaś zrealizować coraz głośniej wyrażane zadanie równości i sprawiedliwości także w dostępie do najnowszej wiedzy i informacji.
Książka powinna stać się lektura dla wielu czytelników - od ustawodawców, wysokich urzędników państwowych, adwokatów, sędziów i prokuratorów, aż po studentów wydziałów zarządzania, prawa, ekonomii i nauk politycznych. Warto nie tylko po nią sięgnąć, ale i uważnie przeczytać z refleksja nad dynamika zmian we współczesnym świecie, Europie i Polsce, jakie w ostatnich kilku dziesięcioleciach dzięki Internetowi zaistniały, trwają i dynamicznie się rozwijają".
Dr hab. Wieslaw Czyzowicz, prof. SGH
Polskie Stowarzyszenie Ekonomicznej Analizy Prawa