W ostatnich latach producenci zaczęli bardziej dbać o jakość i bezpieczeństwo wytwarzanej żywności. Coraz częściej zwraca się uwagę na źródło pochodzenia inwentarza, na warunki, w jakich był hodowany, i na gwarancje związane z tym pochodzeniem. Gdy zwiększa się ryzyko zagrożeń, a zmniejsza zaufanie klientów, większość producentów żywności stara się przedstawić dowody swojej umiejętności identyfikowania i nadzorowania zagrożeń, również na etapie produkcji pierwotnej.
Jednym z narzędzi umożliwiających spełnienie tego warunku jest standard GlobalGAP. Standard ten zaczyna obecnie zdobywać popularność wśród rolników. Coraz więcej sieci handlowych chce współpracować wyłącznie z producentami posiadającymi system bezpieczeństwa dla produkcji pierwotnej.
Niniejsza publikacja adresowana jest do hodowców inwentarza żywego. Jej celem jest zapoznanie Czytelników z możliwościami praktycznego zastosowania jako narzędzia do stworzenia dokumentacji systemu GlobalGAP – oceny gospodarstw, dobrostanu zwierząt itd. W opracowaniu zawarto przykładowe listy kontrolne, które można traktować jako roboczy arkusz samooceny.
Dołączony do publikacji suplement elektroniczny zawiera zamieszczone w książce listy kontrolne oraz dodatkowo przykłady procedur, instrukcji i formularzy do zapisów, które należy stworzyć podczas wdrażania systemu. Format MS Word umożliwia edytowanie dokumentów, dostosowanie ich do własnych potrzeb, wydruk.