WSTĘP.
Dzieła naszych pisarzy politycznych były dotąd prawie wyłącznie przedmiotem studjów histo-ryczno-literackich i dlatego zostały omówione prze-dewszystkiem pod kątem widzenia literackim. Natomiast cała dziedzina poglądów filozoficzno prawnych polskich pisarzy traktowana była pobieżnie i dodatkowo. Wskutek tego mogłoby się wydawać, że cała dziedzina zagadnień, wchodzących obecnie w zakres filozofji prawa, nie znalazła w Polsce należytego pola do rozwoju, jednak sąd tego rodzaju byłby stanowczo przedwczesnym. Bowiem szereg znanych nam dzieł takich pisarzy, jak w wieku 15-ym Ostroroga, w wieku 16-ym Modrzewskiego, Orzechowskiego, Wołana, Warszewickiego, Skargi, Górnickiego, Przyłuskiego, w wieku 17-ym Staro-wolskiego i w wieku 1 8-ym Konarskiego, Skrze-tuskiego, Popławskiego, Stroynowskiego, Staszica, Młodzkiego i t. d. poświęconych w -swin ster
pniu, lub nawet wyłącznie kwestjom po-
litycznym i teoretyczno-pmwnym, zdaje ?-.- - d-
czyć o tem, że ta dziedzina wiedzy ni-. : -..-:. 7:^^ zaniedbaną,- a w pewnych okresach w 16--.-.-- : )ź~vm wieku spotykamy cały szereg pisarzy, i, :
wijali i opracowywali wszechstronnie istotne z^u.u linienia, dotyczące prawa i państwa, Myśli ich, rozw proszone w różnych dziełach, czekają dotąd na zbadanie.
V