Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ŻYDZI DZIEJE KRAKÓW KAZIMIERZ 1[zasłonięte]304-18 BAŁABAN

16-01-2012, 18:06
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 160 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022253
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 31   
Koniec: 13-01-2012 20:06:52

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
DZIEJE ŻYDÓW W KRAKOWIE I NA KAZIMIERZU (1[zasłonięte]304-18)

TOM I. (1[zasłonięte]304-16).

(KSIĄŻKA JEST REPRINTEM WYDANIA Z 1912 ROKU, TOM II NIGDY NIE POWSTAŁ)

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
NAPISAŁ DR. MAJER BAŁABAN

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - ORYGINALNIE NAKŁADEM IZRAELICKIEJ GMINY WYZNANIOWEJ, KRAKÓW 1912

JAKO REPRINT KRAJOWA AGENCJA WYDAWNICZA KAW, WARSZAWA 1985


WYDANIE - 1
NAKŁAD - 1200 + 50 NUMEROWANYCH EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
BARDZO DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, LEKKIE PRZYBRUDZENIA OPRAWY) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA, PŁÓCIENNA ZE ZŁOCONYMI TŁOCZENIAMI

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - XXIV, 471
WYMIARY - 27,5 x 19 x 3,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 1,183 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -



KLIKAJĄC TUTAJ MOŻESZ ŚCIĄGNĄĆ LUB OTWORZYĆ PLIK ZE SPISEM KOMPLETNYM

w Krakowie i na Kazimierzu
(1[zasłonięte]304-18)
napisał
Dr. Majer Bałaban
Tom I. (1304—1655).
1412. W KRflKOWie.
Nakladem Izraelickiej Gminy Wyznaniowej. Główny skład w księgarni Leona Frommera w Krakowie.





PRZEDMOWA.

Izraelicka Rada Wyznaniowa w Krakowie zbudowała w r. 1911. nowy, własny gmach dla pomieszczenia swych biur, swej sali posiedzeń, biur Rabinatu, urzędu metrykalnego, biblioteki, sali gimnastycznej dla młodzieży żydowskiej itp. Nowy i okazały gmach mieści się u wylotu ul. Skawińskiej i swym monumentalnym wyglądem góruje nad innymi domami żydowskimi na Kazimierzu. Jest on symbolem postępu i obrazem kultury dwudziestego wieku, świadectwem trwałego istnienia Żydów na tej ziemi. W jednej ubikacyi nowego gmachu mieści się archiwum Gminy Wyznaniowej, złożone z wielu fascykułów, a wśród nich zajmują główne miejsce przywileje generalne królów polskich, nadane Żydom całej Rzeczypospolitej. To archiwum kryje obraz dziejowy tej gminy, ono jest „arką przymierza między dawnemi a nowemi laty", jest zwierciadłem, w którem się odbijają i jasne i ciemne chwile Izraela w tem mieście i na tej ziemi.
A przeszło ono dziwne koleje, podobne do losu tych, o których ono głosi. Najpierw zabrał je rząd austryacki, potem rząd Rzeczypospolitej krakowskiej, a gdy je zwrócono Gminie Wyznaniowej, zabrał najważniejsze akta i nadania królewskie prof. dr. Ludwik Gumplowicz; na tych aktach zbudował on w r. 1867. swe „Prawodawstwo polskie względem Żydów", a potem przekazał je swemu synowi, drowi Maximilianowi Gumplowiczowi do naukowego zużytkowania. Po przedwczesnej śmierci Maximiliana Gumplowicza otrzymał to archiwum, dlatego samego celu, docent uniwersytetu lwowskiego, dr. Mojżesz Schorr, lecz on wydał drukiem tylko „Sumaryusz przywilejów Stanisława Augusta" (Jewrejskaja Starina tom II. — Petersburg 1909) — i zwrócił archiwum Gminie Wyznaniowej.
Archiwum to poznałem u dra Schorra; jeszcze przed wielu
laty poczyniłem zeń odpisy i notatki i w ten sposób zapoczątkowałem swe studya nad historyą Żydów w Krakowie i na Kazimierzu.
Tymczasem uchwaliła Izraelicka Rada Wyznaniowa (na posiedzeniu z dnia 26. lutego 1911) uwiecznić otwarcie nowego gmachu wydaniem „Historyi Żydów w Krakowie", by w ten sposób powiązać teraźniejszość z przeszłością i dać swym współwyznawcom i czytającemu ogółowi obraz swej gminy w jej genetycznym rozwoju.
Pan Prezydent Rady wyznaniowej JWP. dr. Tilles wezwał mnie do napisania popularnej książeczki, nie przekraczającej 10—12 arkuszy. Chętnie zgodziłem się na to zaszczytne wezwanie i przyjechałem do Krakowa dla pogłębienia studyów. Lecz w trakcie badań rósł materyał w nieskończoność; akta grodzkie, miejskie i kahalne, a szczególnie księgi wojwodziń-skie dały tyle tego materyału, że musiałem bardzo się ograniczać, by rzecz zamknąć w dwutomowem dziele. Należało tedy najpierw napisać źródłową historyę Żydów w Krakowie, a potem zrobić z niej mniejszy, popularny wyciąg. Dzięki niezwykłej życzliwości i poparciu czcigodnego Prezydyum gminy, zgodziła się Rada Wyznaniowa na wydanie dwutomowego dzieła, za co Jej na tem miejscu serdeczne składam dzięki.
Również składam dzięki świetnym Dyrekcyom i szanownym urzędnikom archiwów krajowych we Lwowie i Krakowie, archiwum miejskiego w Krakowie i bibliotek; Jagiellońskiej, Ossolińskich i Kórnickiej. Osobne podziękowanie składam za pomoc mi udzieloną JW. panom arch i wary uszom: drowi A. Chmielowi, drowi Dudzie i drowi Kaczmarczykowi, oraz sekretarzowi Krakowskiej Gminy Izr., drowi Dawidowi Kiinstlingerowi.

Pisałem we Swowie dnia 21. lipca 1912 r.
Dr. Mąjer Balaban.





SPIS RZECZY.

Przedmowa..................str. V
Spis tablic genealogicznych, wykazów i testamentów „ XI-X1II
Objaśnienie skróceń..............„ XIII
Ważniejsze dokumenty w tekście drukowane . . „ XIV-XVI
Wstęp...................„ XV-XXII
Rozdział I. Wiek XIV.............„ 3.
Najstarsza dzielnica żydowska, bożnica, cmentarz, czarna śmierć, przywileje generalne, geneza lichwy żydowskiej, lichwiarze i bankierzy, Lewko, bankier Kazimierza Wielkiego, Ludwika i Jagiełły, interwencya papieża, Smoył, Jossman.
Rozdział II. Wiek XV. Walka z Żydami i wygnanie ich
na Kazimierz.................„ 21.
Pogląd na dzieje Żydów w Europie w XV. wieku, notatka pisarza krakowskiego, założenie Akademii krak.. wykupno domów żydowskich, ks. Budek i pogrom w r. 1407, proces
0 rabunek, refleksye pogromowe w literaturze. Mojecki, pogrom w r. 1423, statut Mikołaja Trąby i statut warecki, Dawid Głownia, Abraham Niger, Zbigniew Oleśnicki i Jan Długosz, Kapistran i jego stosunek do Żydów. Wrocław, Ska-lice, Kapistran w Krakowie, walka o przywileje żydowskie, nagonka na króla, papież Mikołaj V, Statuta nieszawskie, pożar w r. 1455, wykupno synagog i cmentarza w r. 1469, nowe siedziby na placu Szczepańskim, rezygnacya z praw handlowych w r. 1485, początki gminy kazimierskiej, Fi schlowie i ich interesa. Krzyżowcy w r. 1454, pożar w r. 1477.
1 1494, wygnanie Żydów z Krakowa i głosy kronikarzy.
Rozdział III. Żydzi na Kazimierzu w pierwszej połowie
XVI. wieku..................„ 55.
Filip Kalimach i kardynał Fryderyk, topografia ghetta ka-zimierskiego, walka gminy czeskiej z polską, wygnanie z Czech, krzyżowcy na Kazimierzu, proces o rabunek. Abraham z Czech i Franczek, centralizacya podatków żydowskich i bankructwo tego systemu: pierwsi rabini, mianowani przez królów: Jakób Polak i jego szkoła, Perec i Aszer Lemel,
dr. Mojżesz Fiszel i Szalom Szachna, sąd sejmowy w Lublinie, handel na Kazimierzu.
Rozdział IV. Starania około rozszerzenia miasta żydowskiego i walka o prawa handlowe na Kazimierzu. Zmiany topograficzne i opis miasta żydowskiego.
1[zasłonięte]500-16..................str.
Libuszhof, bożnica Remu, konsensy królewskie 1556 i 1557, skargi na Żydów, spalenie Weiglowej, synod 1542, zakazy królewskie, układ 1553, cmentarz, klęski elementarne, obcy Żydzi, Izak Hispanus, Łazarz, Salomon Askenazy, przywilej de non tolerandis christianis, układ 1583, skargi na Żydów 1600, rozszerzenie miasta 1608, układy handlowe 1609, 1615, 1645, pożary, bożnice: bożnica Kupa, bożnica Wolfa Bociana, bożnica Eizyka Jekeles, konsens królewski 1638, walka z proboszczem, statystyka Żydów, 1540—1640.
Rozdział V. Walka Żydów kazimierskich o prawa handlowe w Krakowie 1494—1655.........
Układ z r. 1485, potwierdzenia królewskie z lat 1521, 1527, 1533, tumulty, Ad ąuaerelam mercałorum (1539), rządy biskupa Gamrata, procesy o morderstwo rytualne, dekrety z r. 1564. Śmierć Zygmunta Augusta; wybór Henryka, sprawy fiskalne, przywóz obcych towarów, zakup żywności, dalszy ciąg procesu, komisarze królewscy, dekret z r. 1608, jego słabe strony, „Zwierciadło korony polskiej", jego skutki; dekret z r. 1619, rzeźnicy krakowscy, ich stosunek do wyżylaczy, proces o prawo „składu", pogromy, śmierć Aszera Anczla, (1631), proces Jurkiewicza, pogrom z r. 1637. immigracya rozbitków ruskich na Kazimierz (1648), nota pisarza o rzeziach Chmielnickiego.
Rozdział VI. Kupcy i praktyka handlowa w latach 1[zasłonięte]550-16..................
Drobniejsi kupcy, Salomon Askenazy, jego polityczne znaczenie, Felix, Salomon Kalahora, jego znaczenie; MojżeszKalahora. Dawid, Saul Wahl, Jakób Ezdra, dostawcy dworu królewskiego, handel żydowski, uchwała sejmu żyd. z r. 1580, zakaz dzierżawy ceł, Horowitze, Jezajasz, Pinchas, ich potomkowie, Reb Eizyk. reb Jekeles i jego syn Mojżesz, pożyczanie na zastawy i membrany. Rodzina Landau, Wolf Bocian — Popper, jego testament, potomkowie Bociana (Poppera), Lewek Landau, Lewek Markowicz i jego syn Marek, Salomon Melles, Dawid Teodor Kożuchowski i jego testament, Samuel Jakubowicz i Jakób Samuelowicz, Lewek Świetlik, Wolf Bocheński, Jonas Kraśnik, żydowskie sklepy w Krakowie.
Rozdział VII. Podróże za granicę, export i import; obcy Żydzi: Morawianie, Czesi, Wiedeńczycy, Hiszpanie i Włosi.................str. 210.
Handel Żydów w Polsce, cło przywozowe dla towarów zagranicznych, proces i przysięga celna z r. 1645, regestr kupców. Jakób Morawczyk i jego potomkowie, Litman Mora-wczyk i Izak Pinkus Horowitz. Żydzi wiedeńscy, kabał wiedeński, Izak Wiedeńczyk, Aszkenazowie, Włosi, Salomon Włochowicz, jego znaczenie na dworze króla, jego interesy, sprawa gorzałczana, testament Józefa, Marek Włoch, Józef Jakubowicz. Lewek Włoch, nadworny kupiec, jego nomina-cya. Dr. Dawid Morpurgo i dr. Samuel z Padwy.
Rozdział VIII. Organizacya gminy żydowskiej do połowy XVII. wieku..............„ 228.
Rozwój historyczny: Przywileje generalne, Kammer-knechtschaft, późniejsze przywileje i odnośne §§ o admini-stracyi gminy żydowskiej. Przywileje specyalne dla Krakowa z lat 1519, 1537, 1554, 1564, 1576, 1578, ogólne przywileje z lat 1585 i 1595. Porządki wojewodzińskie z lat 1527, 1620, 1640, 1659, statut kahału zr. 1595. - 2) Zarząd kahału: Skład kahału: seniores, boni viri, 14 mężowie, senior mensis, jego prawa i obowiązki. Wydziały miejskie i dobroczynności, targowy, czystości w mieście, skarbowy, szkolny. Urzędnicy: szkolnik, syndyk, kampsor, Lewek kampsor, przysięga służbowa syndyka. Statuty szkolników z lat 1623, 1635, 1657. Pisarz miasta żydowskiego. 3) Wybory kahalne: Termin, zatwierdzenie wybranych, skład kahału, komisyi, trybunałów, przysięga seniorów. Porządek wyborów z r. 1640, skład imienny kahalników z lat 1465 —1648, tabele seniorów z lat 1622—1648, ci sami ludzie, wnioski. 4) Gmina centralna, sejmik małopolski i sejm Żydów koronnych. Osadnictwo Żydów w Polsce, gminy żydowskie w XIV. i XV. wieku, zamiary centralistyczne rządu i bankructwo tego systemu, sejmik wielkopolski, ziemstwo krakowsko-sandomierskie, część parafii, sejm koronny, jego zadanie, trybunał sejmowy, dekret Zygmunta 1. z r. 1540, delegaci krakowscy na sejmie w latach 1580—1655, ustawa konkursowa z r. 1624, prawo o lichwie, sprawa w Sawinie, Szpilkowe, dary dla króla i posłów sejmowych, ustawy przeciw zbytkowi, sejm Żydów litewskich, pierwszy jego marszałek, Maj er Wahl.
Rozdział IX. Działalność gminy żydowskiej.....„ 279.
a) Dobroczynność: wędrowcy i opieka nad nimi, posag i wyprawa dla biednych dziewcząt, kwestowanie po mie-
ście, wydatki na bożnicę, zapomogi na święta, długi wydziału dobroczynności, b) Szpitale, lekarze, apteki:kronika z lat zarazy, zaraza r. 1623, zarządzenia kahalne na wypadek zarazy, szpital, porządki kahalne dla dozorców chorych, taksa za krystyry. Lekarze żydowscy w wieku XVI. i XVII. lekarze nadworni, Samuel y^, jego znaczenie, dr. Dawid Morpurgo. Balwierze kahalni, ich prawa i obowiązki, spór balwierzy z dozorcami, statut cechu balwierzy, bandaży sta na przepukliny. Aptekarze: Kalahorowie, Dawid, Mata-tia, Nata, ich układy z kahałem, uczniowie aptekarscy. Alchemik Józef z Florencyi, kanały, łaźnie. Przytulisko dla starców, c) Sprawy administracyjne: Chazaka, rzeźnicy, kucharki i sługi. Opłaty weselne, place łaziebnika. służby, rabina i kantora, taksa szadchena. Faktorzy i pośrednicy, zakaz gry w karty i kości, kara za delatorstwo, zakaz kupowania kradzionych rzeczy, zakaz dzierżawienia dochodów publicznych.
Rozdział X. Rzemiosło w wieku XVI. i XVII. Cechy
żydowskie..................str. 308.
Rzemiosło w wieku XV., układy z XVI. i XVII. wieku, zakazy żydowskiego przemysłu w listach cechów miejskich, Żydzi rzemieślnicy na swej parceli, list cechu żydowskich kuśnierzy z r. 1613, list wyżylaczy. cech pętlicarzy i szmu-klerzy, list torbiarzy, bractwo rzeźników, ograniczenie w kupnie mięsa, cech pazamannikow i walka z cechem miejskim, dekrety królewskie, wyrok króla Jana z r. 1685. Złotnicy, taksa srebra, zakaz cechu z r. 1624, złotnicy Żydzi w XVII. wieku, handel srebrem, kopalnie olkuskie, mennica, dekret Władysława IV., Refutatio Rzeczyńskiego, uchwała cechu z lat 1630 i 1639, podskarbi Leszczyński o wywozie srebra, czasy Jana Kazimierza, Jana III. i Augusta II., petita złotników z XVII. wieku.
Rozdział XI. Sądownictwo nad Żydami.......„ 334.
Wstępne wiadomości, różne fora, sprawy między Żydem a Żydem, trzy kolegia i ich atrybucye, roki sądowe, taksy, egzekutywa. - Sprawy, w których Żyd pozwany, chrześcijanin powodem, sędziowie żydowscy od r. 1412. do 1700, rzecz o podwojewodzim. Pisarz żydowski, jego zależność od Żydów, assesorowie żydowscy, ich władza, instygator, szkol-nik, miejsce sądu, akta, pozwy, dochody, kompetencya. Wojewoda jako sędzia, król jako sędzia, apellacye, procesy o t. zw. morderstwo rytualne, tok instancyi, terminarz sądowy. Sądy zamkowe i grodzkie.
Rozdział XII. Skarbowość gminna. Podatki płacone przez
Żydów..................str. 357.
Podatki państwowe: stacyjne, szpilkowe, pogłówne, koronacyjne, wojenne, subsidia charitatira, okupy. Płace: starosty, wojewody, sędziego, pisarza, wielkorządcy. Opłaty klerowi i szkołom. Kozubales. „Wyprawa żydowska na wojnę", „Kozubales, abo obrona Żydów", spory z żakami i student tami, płace: rektora, pedelów, prefektów szkół. Dpchody kahału: simpla, krupka, chazaka, jej nabywanie i utrata, komisye szacunkowe, długi kahalne, budżetowanie.
Rozdział XIII. Wychowanie i oświata Żydów krakowskich. Życie prywatne............„ 382.
Wstęp, ks. Kalinka o Żydach. Czasy renesansowe w Polsce, assymilacya, Michał Ezofowicz i jego nobilitacya, szkolnictwo, statut szkolny z r. 1551. bractwo szkolne i plan nauki, uzupełnienie z r. 1595. i nowe paragrafy z roku 1638. Stan nauki w Polsce podług kroniki Hannowera, jesziba krakowska. Jakób Polak, jego kolligacye z Fiszlami, Mojżeszowa i jej córki, dekret nominacyjny Jakóba (1503), jego ucieczka i powrót (1509), klątwa Jakóba na Abrahama Miinza (1520) proces Jakóba o oszczerstwo. Aszer Lemel, Mojżesz Fischel, rektor Mojżesz lsserles, jego życie, dzieła i światopogląd, Mordechaj ben Jakób z Cieplic, Józef ben Gerson p3, Mojżesz Margalioth. Natan Spira, Mojżesz syn Mendla, Jozue syn Józefa. Rabini: lzak Spira, Majer z Lublina, Jezaja Menachem b. lzak, Foebus b. Izrael Samuel, Joel Sirks, Lippman Heller i jego dzieje. Wychowanie kobiet, lektura żargonowa kobiet, tłómaczenie biblii, romanse i pieśni. Bractwosynagogalne i tytułychawerimorejnu; Wychrzci: Ignacy Widza, Jan Komniecki, Michał Rabiński, Jan Moraw-czyk. Drukarnie hebrajskie: Halic i Kurtius, lzak z Pros-nitz, Nachum Meisels, kontrakty drukarskie, import i kupno książek w Wenecyi i Amsterdamie. Benedykt Lewita, kon-kurencya zagranicy i upadek drukarń krakowskich, zakończenie.
Rozdział XIV. Literatura i źródła..........str. 435.
Indeks imienny..................„ 444.
SPIS TABLIC GENEALOGICZNYCH. Rodowód rodziny Fiszel i jej kolligacye z Jakóbem
Polakiem i Aszerem Lemlem.......str. 40. i 400.
Rodowód rabina Aszera Lemla........i str. 67.
Rodowód Izraela Isserla i jego syna Mojże-
szalsserles........ str. 75, 293,410. i 411.
Rodowód rodziny Kala hor a........str. 146.
Rodowód Horowitzów i Katzenellenboge-
nów...............str, 150, 156. i 216,
Rodowód Jakubowiczów (Reb Eizyk reb Jekeles)
str. J59, 161, 162. i 175.
Rodowód rodziny Rappoport........str. 162. i 164.
Rodowód rodziny Landau.........str. 178. i 179.
Rodowód rodziny Bocian-Popper.......str. 180.
Rodowód Lewka Markowicza.........str. 185.
Rodowód Kożuchowskiego..........str. 190,
Rodowód Samuel a Jakubowi c za......str. 202.
Rodowód Lewka Świetlika........str. 207.
Rodowód Morawczyków............str. 213.
Rodowód Littma na Mor awczyka.......str. 216.
Rodowód Salomona Włochowicza ,.....str. 223.
Rodowód Marka Włocha...........str. 226.
Rodowód Samuela, lekarza, królowej Bony .... str. 291. Rodowód lekarza Samuela z Padwy i jego pokrewieństwo z J^muh..............str. 293.
Rodowód Abrahama Szmuklerza......str. 318.
Rodowód Józefa, syna Gerszona........str. 415,
TESTAMENTY.
1. Testament Wolfa Bociana (Popera) 1. grudnia
1625. r..................str. 177-82.
2. Testament Teodora Kożuchowskiego 19. marca
1647. r..................str. 189-202.
3. Testament Józefa Włochowicza 1642. r. (wpisany
do ksiąg wojewodzińskich 17. stycznia 1646 r. str. 225-5.
SPISY I TABELE.
1. Skład kahału w różnych miastach Rpltej . . str. 240.
2. Spis seniorów z lat 1469—1620........str. 257-9.
3. Spis seniorów i reszty funkcyonaryuszy z lat
1[zasłonięte]621-16................str. 259-61.
4. Spis posłów krakowskich na sejm żydowski
wiatach 1[zasłonięte]580-16...........str. 269-71.
5. Spis lekarzy żydowskich..........str. 288—95.
6. Spis rektorów akademii żydowskiej w Krakowie str. 390—419.
7. Spis rabinów krakowskich do roku 1654. . . . str. 420—24.
8. Spis drukarzy żydowskich w Krakowie do r. 1659. str. 428—32.
9. Spis wychrztów do połowy XVII. wieku. . . str. 426—428.
SKRÓCENIA CZĘŚCIEJ UŻYWANE.
AGZ. Archiwum krajowe aktów grodzkich i ziemskich w Krakowie. Tamże akta grodzkie, (castrensia, castr.) ziemskie (terrestria, terr.) wojewodzińskie (palatinalia). Te ostatnie cytujemy zwykłą rzymską cyfrą (I-M) na oznaczenie tomu i następie liczbą arabską, na oznaczenie strony.
AMKr. Archiwum miasta Krakowa (miejskie). Tamże akta radzieckie (c o n s u 1 a r i a, c o n s u 1.) krakowskie (era c.) i kazimierskie (c a s i mi r).
AJGW. Archiwum izraelickiej gminy wyznaniowej, dotąd nieuporządkowane, przeto cytuję bez podania fascykułu, lub tomu.
RJA. Russko - Jewrejskij Archiw. Tomów I-III. Zbiór aktów Bierszadzkiego.
Nadto obacz Literaturę i źródła w rozdziale XIV. str. 435. i następne.





Ważniejsze dokumenty w całości, lub w części drukowane.

Rok miesiąc dzień miejsce TREŚĆ strona


1392 kwiecień 24 Rzym Papież Bonifacy IX. poleca
oficyałowi krak. zbadać skargę Klemensa z Kurowa przeciw Ży-
i dowi Lewkowi o lichwę. . . 13-14
1454 Kraków Kardynał Oleśnicki do króla
Kazimierza IV przeciw Żydom. 85
1469 styczeń 20 „ Żydzi krak. odstępują Janowi
Długoszowi dwie bóżnice, cmentarz i szpital........ 45
1485 „ Żydzi krak. zrzekają się prawa
handlu w Krakowie..... 48—9
1500 paźdz. 4 Jan Olbracht poleca mieszcza-
nom lwowskim obronę Żydów przed krzyżowcami, pod zakładem 10.000 grzywien .... 69 1503 czerwiec 21 „ Król Alexauder mianuje Jakóba
Polaka rabinem....... 403
1525 kwiecień 20 „ Zygmunt I nadaje szlachectwo
i herb Leliwa Michałowi Ezo-fowiczowi i jego potomkom . 387—8 1536 sierpień 2 WiJno Zygmunt I cofa swe wadyum,
lecz żąda, by magistrat krakowski dał gwarancyę bezpieczeństwa Żydów, aż do jego przybycia do Krakowa . . . 106—7 !551 Kraków statut bractwa szkolnego . . . 890-Sf
1553 czerwiec 6 „ Układ Żydów z magistratem Ka-
zimierza o rozszerzenie miasta żydowskiego i o prawa handlowe (Potw. król. 15. IX 1553) . 80~81
1554 marzec 19 „ Zygmunt August wydaje porzą-
dek sądowy dla Żydów krak. 233—4 i
1556 grudzień 12 Warszawa Zygmunt August pozwala Izrae-
lowi Isserlowi na budowę bóżnicy w Krakowie...... 76—6
1557 paźdz. 14 „ Zygmunt August pozwala gminie
żyd. krak. na odbudowanie spalonej bóżnicy Izraela lsserla . 76
1564 sierpień 5 Zygmunt August nadaje Żydom
krak. prawa handlowe .... Ul
1570 czerwiec 6 Zygmunt August mianuje dra
Salomona Kalahorę swym lekarzem przybocznym i nadaje mu prawa handlowe .... 144
1578 luty 19 Stefan Batory reguluje sądow-
nictwo nad Żydami krak. . . 235
1580 Lublin Sejm Żydów polskich zakazuje
swym współwyznawcom zajmować się dzierżawą ceł i myt, czopowego itp. w Małopolsce, Wielkopolsce i na Mazowszu . 154—5
1681 marzec 2 Warszawa Stefan Batory poleca sporządzić
spisy kupców żydów, w Krakowie ........... 113
1581 listopad 28 Kraków Jan Dulski podskarbi kor. za-
brania brać od kupców żydów, krak. cło stare....... 114
1581 „ 29 „ Jan Dulski podskarbi kor. roz-
kazuje pisarzom celnym, by przepuszczali bez cła tych kupców żyd., którzy będą mieli poświadczenie kahału krak. że mieszkają w Krakowie .... 114
1585 marzec 25 „ Zygmunt III. bierze w obronę
Żydów krak. przed zarządzeniami Rady miasta..... 115
1695 styczeń 29 „ Notatka pisarza kahalnego o pożarze na Wawelu...... 152
1608 grudzień 22 „ Zygmunt III. reguluje prawa
handlowe Żydów krakowskich. 119-20
1609 sierpień 2 „ Żydzi krak. zawierają układ
z magistratem Kazimierza o
prawo handlu........90—92
1613 Kraków List cechowy kuśnierzy fcydow.
na Kazimierzu....... 314-11
1615 marzec 8 „ Żydzi zawierają z magistratem
Kazimierza układ o prawa handlowe ........... 92—4
1618 sierpień 31 Zygmunt III poleca Radzie miej-
skiej w Krakowie, by zniszczyła cały nakład książki Miczyń-skiego p. t.: „Zwierciadło korony polskiej"....... 126
1619 listopad 29 Warszaw;: Zygmunt III wydaje ostateczny
wyrok w sprawie praw handlowych Żydów w Krakowie . 127
1624 Lublin Sejm Żydów polskich wydaje
ustawę konkursową (o bankrutach) ..........272—1
1629 maj 20 Kraków Kahał krak. normuje sprawy
rzeźników......... 129
1631 n Modlitwa za męczennika Aszera
Anzelma, spalonego na rynku krak............. 130
1637 n Modlitwa za 7 męczenników,
utopionych w Ruda wie ... 133
1638 kwiecieii 30 Warszawa Władysław IV pozwala Izakowi
Jakubowiczowi na budowę bóżnicy.......... 101
1638 Kraków Nowy statut bractwa szkolnego 392-i
1640 maj 25 „ Biskup krak. Zadzik w sprawie
bóżnicy Izaka Jakubowicza . 101
1640 w List cechowy balwierzy żydow-
skich na Kazimierzu . . . . . 297
1646 kwiecień 10 Warszawa władysław IV mianuje Leona
Włochowicza sługą królewskim 227
INDEKS IMIENNY STR. 444. ss. WAŻNIEJSZE OMYt-KI DRUKU.








Indeks imienny.

Aboab Salomon rabin w Amsterdamie Abraham Abraham Abraszko rabin lwowski zięć Majera Wahla Abraham wnuk Abrahama szmukle rza Abraham z Bytomia Abraham Żyd czeski (Abraham Judae w Bohaemus) — Abraham syn Dawida Abraham Ezofowicz (Józefowicz) podskarbi litewski Abraham syn Fiszla dra Abraham zięć Fiszla Abraham syn Izraela Jechiela Rappo porta autor dzieła Eiłan hae zrachi Abraham syn Józefa Abraham syn Dawida Kożuchowskiego (obacz: Kożuchowski) Abraham z Krzemieńca Abraham Lazarowicz Abraham syn Lewka szmuklerz Abraham zięć Marka Izakowicza Abraham Meisel dr Abraham Mttnz rabin w Padwie Abraham okulista Abraham pętlicarz Abraham rabi Abraham Rakuski Abraham zięć Salomona Kramarza Abraham z Sącza (de Sandecz) Abraham Sttsskind Abraham szmuklerz Abraham Włochowicz Achler Paweł Adam Adela córka dra Izaka Adela Jakóbowiczówna żona Samuela Agnieszka mieszczanka Akiba z Budy teść Sabbataja Horo witza Albrecht książę pruski Albert Jan król obacz Jan bracht Aleksander doktor Aleksander król polski — Aleksander ojciec Jozuego Falka Aleksander Lewita Aleksander Sussman pazamannik Alfasi Izak rabin Alluszcha wdowa Alwernia góra Amenda Stanisław szlachcic i mieszczanin Amor Jan obacz Jan Amor z Tarnowa Amsterdam Anasz (bibl ) Anna żona Dawida złotnika Anna Jagiellonka Anny św ulica Andrzej arcybiskup gnieźnieński Andrzej lichwiarz Andrzej z Kościelca Andrzeja św zakonnicy Antoni lichwiarz Anzelm Marek Anzelm Aszer obacz Aszer Anzelm Arabia Ardenti Włoch Arie Leib syn Jelenia wnuk dra Samuela z Padwy — Aron Abrahamowicz Aron z Boskowitz Aron z Eisenstadt Aron Izakowicz Aron syn Izaka z Prossnitz Aron Kręglowicz propinator Aron lekarz Aron Mojżesz syn Józefa Eatz Aron syn Mojżesza zKrumenau zecer Aron złotnik Askenazy (Askenasy A zkenazy) Askenazy Abraham syn Matyasza Askenazy Bloch Febus Askenazy Chana żona Noty Askenazy Eliezer Askenazy Matyasz Askenazy Nota Askenazy Salomon dr lekarz nadw Zygm Augusta Askenazy Salomon Enzel Aizer Aszer Anzelm spalony w r Aszer Anzelm sędzia w Lublinie Aszer Lemel rabin krakowski Aszer Zelig senior gminy Athelmeier Attawanti kupiec Auerbach Szymon Auerbach Wolf rektor lubelski Augsburg August U król Augustynianów Konwent —Ł Austrya Awigdor Hirsch Pos Awigdor Jakubowicz syn Mojżesza Izakowicza Azulaj A?ya Babel córka Marka Włocha Bach (Joel Sirks) Bach Faywel Bacharach Mendel Bakałarz Szymon Balaban Majer dr ? lj Balice Balzecki rotmistrz Balzer Oswald dr Balzer faktor Wichmana Bandtkie Barany (pod Baranami pałac) Baranów Barbara św Barbara żona Jana Bonara Bartfal ogród Bartosz ze Lwowa Barach Barach Bendet z Wormacyi — Barach syn Izaka Baruch syn Jakóba Baruch brat Jozuego Falka Baruch syn Salomona Baruch syn dra Samuela z Padwy Basiuga Bass Beinysz Bass Iiak Bass Marya żona Beinysza Bass Salomon Batory Stefan król Bawarya Bąkowski Bednarz Łukarz Beer Jakób Belle Bełz Bełza Bełza Hieronim Bełza Andrzej rajca krak Bełzowa Cecylia Bendit Bendit teść Abrahama Kożuchowskie go Benedykt Lewita księgarz Benjamin syn Szaloma Bergei Bergman Daniel kupiec gdański Bernat Andrzej Berliner Abraham Bersabea wdowa po drze Izaku Bersohn Matyasz — Betleem (bibl ) Betmann Jan Będzin (Bendzin) Będziński Jakób Bękowiecki Biała miasto na Litwie Biber Bidliński Pełka sędzia żyd krak w r Bielski Marcin kronikarz Bieniasz Bieniasz pazamannik Bierszadzki Bierzanów Biliński Wawrzyniec Bloch Bloch Feiwel Bloch Samuel Bobowa Bobrzyński Michał Bocheńczyk Jakób Bocheńska brama Bocheński Hersz Bocheński Wolf Bochnia Bocian Żyd Bocian Anna Bocian aptekarz Bocian Cirla Bocian Cwi (Hirsz) Bocian Hinda Bocian Isachar Ber Bocian Izrael Gerszon Bocian Juda Leib Bocian Lewek Bocian Łazarz Bocian Marek Ber Bocian Róża Bocian Salomon Bocian Sara Bocian Serka Bocian (Jri Lippman Bocian Wolf (Wolf Popper) Bogaty Izak (Izak Jakubowicz) Bogorya Bolesław Pobożny książę Kaliski Bolonia (Bologna) Bona żona Zygmunta Bonar Andrzej Bonar Hieronim Bonar Jan Bonar Mikołaj Pondy Dworski (obacz ust XIV Nr ) Bonifacy IX papież Bora Żydówka Borek stolnik Borgonianus Puzet mieszcz krak Borkowski Jan Borkowski Krzysztof student Akademii Borowski rektor Akademii Borowski Franciszek Eorusek mieszcz krak Eoruch Morawczyk Borach syn Salomona Boruchowie szkolnicy Bosfor Boskowitz Bottini Jan S Eoehm Samuel ben Izak korektor Bożego Ciała ulica Bożęcki Bracka ulica Bracław Bramka żydowska Brandenburgia Brandys Dyonizy łożny Zygmunta Augusta Branicki Jan Klemens wojewoda krak Brann M Bratkowski Mikołaj Breindel Jakubówna żona Mojżesza Brendler Jerzy Brigittek klasztor Brodziński Walenty mieszcz jarosław ski Broscius Jan ks Bruchów Brzeg Brzesko Brześć Kujawski Brześć Litewski Buber Salomon Buczacz Buda (Peszt) Budek ks magister Budownicki Budzi ej o wice Bug (rzeka) Buonacorsi Kallimach Filip Busk Byrwan Mikołaj żupnik wielicki Bzowski Aleksander Calahora obacz#Kalahora Caro Józef z Safed Celler kupiec poznański Cerekwica miasto Cetysz Jan szlachcic Cetysz Mikołaj Chaim Chaim balwierz Chaim syn Bezalela Chaim Kożuchowski Chaim syn Grojnema szkolnik Chaim z Opatowa rabin w Nikolsbur gu Chaja wnuczka Salomona Włochowi cza Cbajes Manes Chamieć Jan z Dobranowic sędzia żyd krak Chana żona Lewka Bociana Charif Mojżesz Charwin Chaskiel bankier Chazarya Chebda z Trop Chełm Chełmska ziemia Chełmno Chęciny Chmiel Adam Chmielnicki Bohdan Chmielnik Chocz Joachim Chocz Salomon Chocz Simon Chodowicz Adam kupiec krak Chodowicz Stanisław szlachcic ( Chodów Chojnica Chomentowski Chomotan (Komotau) Chusiel syn Josmana Christof Hanuś Chrobrzany Chrystus Chrzanów Chrzastowski Stanisław — Chrzastowska Izabela Chrząstowicz Jan Chwała (Chwałka Chwalka) żonaEfra ima Fiszla Chwała żona Arie Leiba Chwała matka Mojżesza Fiszla Cichy Stanisław Cieplice Cieszki Andrzej syndyk miejski Cina córka Jozuego Fiszla Cirla córka Judy Landau"a Coref Salomon złotnik Corfath (Sarepta) Cotha Andrzej Cukiernik Efraim Cwi Hirsz syn rabina Józefa Katz Cymel Cyreneusz Szymon — Czacki Tadeusz Czapnik Lewek Czarniecki Stefan Czarnula wnuczka Lewka Czarny Izak Czarny Izrael Czartoryski ks Kanonik krak Czechów Czech Abraham ob: Abraham Czech Jakób Czechy Czeluziński Stanisław student Czerniecki Andrzej burgrabia krak Czerny Stanisław Czesi Czeska gmina na Kazimierzu Czudicz Mikołaj Oajwór Daniel dr Daniel Daniel Danielowicz (wychrzta potem: Pesach) Daniłowicz Jan Dawid Dawid sędzia kahalny we Wiedniu Dawid Danielowicz prefekt szpitala w r Dawid drukarz Dawid Falk uczony Dawid Halewy rabin lwowski Dawid syn Mojżesza Dawid syn Mojżesza Katzenellenbogen Dawid syn Natana Dawid Senders Dawid szmuklerz Dawid z Tarnowa Dawid złotnik Dąbrowa Dąbrowica Dąbrowski Albert Debora żona Menachema Man Decyusz Ludwik sekr Zygmunta I Deiches Dawid Delpace Rafał rajca krak Dembińska Katarzyna Izabela Dembiński Erazm szlachcic Dembitzer Chaim Natan Denhoff Kasper Deycz Dawid Deutsch Marek Wolf Deyfes Aron Dębiński Stanisław starosta łęczycki Dietrich Ritter (Teodoryk z Werony) Dix Tomasz Długosz Jan historyk kanonik krak Dniepr Dobek Piotr Dobranowice Dobranowicz Jan Dobrnesko imię słowiańskie Dobruchna żona Bocheńskiego Wolfa Dobryż córka rabina Hellera Doktorczyki Dok torowi cz % Dolina Dominikanie Dominikanie mogunccy Dończal Wojciech kupiec Drobny lichwiarz Drohobycz Drohojowska Katarzyna Drohojowski Jan Drohojowski Maksimilian Drohojowski Mateusz Drohojowski Samuel Drogiczyn Droździewicz ks Jan Dubno Dubnow Szymon historyk Ducha św szkoła Dukla Dulski Jan podskarbi koronny Dunda Mikołaj szlachcic Duszkowski Jan Dworsky obacz B o n d y Dworsky Działoszyce Działoszyn Dzików Eberls Jakób Eberls Mojżesz Echler Mojżesz Efraim Efraim ojciec Mojżesza Fiszla Efraim obacz Franczek Efraim syn Jozuego Fiszla Einbinder Juda Eisenstadt Eisenstadt autor HTlip njn Eisig Eisig reb Jekeles obacz I z a k Jaku bowicz Elchanan Joachim senior kanału Eleazar zięć dra Fiszla Eleazar teść Izraela Isserla Eliakim wnuk Abrahama Samuela Eliasz Aronowicz pazamannik Eliasz Izakowicz kuśnierz Eliasz syn Judy Eliasz syn Mojżesza Lipschitz Eliasz okulista Eliasz prorok (bibl ) Eliasz Salomowicz Eliasz syn Zyskinda rzeźnika Eliezer Elimelech Elizeusz (bibl ) Elżanowska z Potoka Elżbieta Elżbieta Elżbieta żona Kazimierza IV Epstein Epstein Izak syn dra Natana E Epstein Natan dr Erfurt Ergellardus właściciel domu Estera biblijna Ester córka Abrahama Wahla Ester żona Jakóba Pollaka Ester Markowicz żona Lewka Ester żona Mojżesza Fiszla Ester wnuczka Samuela Esterczyk Wolf Estreicher " Europa Ewa złotniczka wdowa po zabitym Łazarzu Ezajasz dr członek kahału Ezdrasz Jakób jubiler Batorego Ezechiel (bibl ) Ezofowicz Michał Falk Dawid uczony Falka żona Franczka obacz Chwalka Fayth Jakób Faywel Salomonowicz Faywis Faywis z Wiednia Febus b Izrael Samuel Febus Schochet Febus z Wiednia Feigeles Jakób Józefowicz Feilchenfeld Wolf Fein Kolof Abraham Feinstein Feitel syn Mojżesza Jakubowicza Feiwel Feiwel Jakób Feiwel szkolnik Feliks (Zelig) Felsztyn (Fulsztyn) Fenicya Ferdynand I cesarz Ferdynand II „ Ffiteco właściciel domu Fischer Abraham Fischel Cina Fischel Chwała żona Efraima Fischel Efraim Fischel Ester żona dra Mojżesza Fischel Izak rabin syn Mojżesza Fischel Jakób Fischel Jozue syn Mojżesza Fjschel Jona „ „ Fischel Józef brat „ Fischel Jozua Fischel Mojżesz Fischel Mojżesz dr Fischel Mord echa j syn Jakóba Fischel Pesel żona Mojżesza Fischel Rasska Mojżeszowa Fischel Salomon syn Mojżesza Fischel Sprinca żona Abrahama Fischel Stefan (wychrzta) Fischlowie Fixel Dawid Fixel Eliasz Florencya Floryańska brama Floryańska ulica Franciszek obacz Franczek Franciszek syn Małgorzaty wdowy po Szczepanie Franciszkanie Francya Franczek z Kazimierza (Efraim) Frankfurt Franczkiewiczowa Frankonissa Fregendi legat papieski Frenk Freral Piotr z Norymbergi Freyher Ignacy mieszczanin krak Friedberg Dow Ber Frowani Franciszek Frudycz (Judycz) Saul obacz Wahl Saul Fryderyk kardynał Fryderyk książę ślązki Frydrychowski Fryzya Fulsztyn (Felsztyn) Fttrth Galicya Gamrat biskup krakowski Gans Dawid kronikarz Garncarz Józef Gawarczów Gąsiorowski Jan Gdańsk Gdański cech pazamanników Gedalia z Lublina Geisler Gelasinus Jan Gerhardsdorf Piotr wójt krak Germania Gerson szkolnik Gertrudy ulica Gierałtowska Zofia Giec Jakób Giec Lewek Giesser Marcin Gitla córka Markusa Włocha Gitla wdowa po Teodorze Kożuchow skim Glaser Menachem bandażysta Glaser Szalom drukarz Glich Piotr złotnik Gliniana brama Gliniany Gliński Marcin Glogier Gładysz Gładysz Franciszek Gładysz Jan Głogów Głownia Dawid Głownia Izak Gniewosz Jan Gniezno Goj czyn Golda żona Mojżesza Isserlesa Gołda córka Lewka Golgota Golski wojewoda ziem ruskich Gołogóry Gomółka Mikołaj kuśnierz Goraj Jan malarz i sędzia żyd Gorzelski Maciej rajca krak Gosiewski Jan Gostyń Gottfried Henryk Go worek z Chrobrzan Górczyński Piotr kanonik krak Górka wojewoda poznański Górnicki Łukasz Górski Stanisław podstarości i sędzia żyd Grabowski Graetz Grascher Piotr rajca krak Graz Grecya Grocholski Bartłomiej Grodno Grodzka ulica i brama Grojnem ojciec Chaima szkolnika Gromnicki Gronkowska Gross Gerau Groth Grot z Wadowa Gródek Grybów Grzegorz VII papież Grześlik Jakób krawiec Grzybowski Guccy Andrzej Gumplowicz Ludwik Gunsherus Guttmann Tobiasz Haban Hadida Salomon Hagenau Halic Jan drukarz Halicz Haller Hamburg Hammerschlag Aron syn Chanocha Hammerschlag Chanoch z Pragi Hammerschiag Rikla Hammerschlag Seinwel z Pragi Hamicpeh tygodnik krakowski Hamlik Jagiełłą żona Mojżesza Hamlik Mojżesz Handel Alexander Hanower Hannower Natan kronikarz XVII w f Hansel Lewko Hanslinus Harkawy Abraham Harztige Jan wychrzta Hasziloach miesięcznik hebr Haubicz Simon Hebern Edward Szkot Hechler Mojżesz Helcel A Z Helena (Lea) Kalahora Helicz (Halicz) Helias (Elias) syn Jossmana Helic Aszer drukarz Helic Eliakim drukarz Helic Samuel drukarz Helischau Heller Jomtobh rabin krak Hendla żona Aszera Lemla Hendla córka Gerszona Hendla wnuczka Samuela Henryk Walezy król polski Herburt z Fulsztyna Jan podkomorzy lwowski i sędzia żyd krak Hercyk (Naftali Herc) Hessel Hesterczyn Wolf obacz Esterczyk Heszel rabin krak Hiersman Jerzy (Hirschman) Hildesheim Hildesheim Jezajasz Hinda żona Hirscha Bociana Hinda wdowa Hinda siostra Mojżesza Isserles Hippolit Paweł Hirsch Barbier Hirsch Cwi Hirsch doktor lekarz XVI w Hirsch Naftali Hirsch zięć Hellera Hispanus Izak obacz Izak z Hiszpanii Hiszpania Helzel Hock Horodecki S A Horzowice Horowitz Horowitz Abraham syn Sabbataja Horowitz Aron Meszulam Zelman syn Jezajasza Horowitz Dawid syn Pinkasa Horowitz Estera córka Abraszka Wahla Horowitz Hinda córka Pinkasa żona Majera Wahla Horowitz Isserl syn Pinkasa Horowitz Izak ojciec Pinkasa Horowitz Izak syn Pinkasa Horowitz Izrael Horowitz Izrael syn Arona Meszulama Zelmana Horowitz Izrael syn Jezajasza Horowitz Jakób syn Abrahama Horowitz Jezajasz syn Abrahama Horowitz Jitta żona Izaka Horowitz Jozue syn Pinkasa Horowitz Lippman (Littman Izakowicz Pinkus) Horowitz Marya Beila druga żona Pinkasa Horowitz Pinkas (Pinkus doktor) Horowitz Sabbataj (Szeftel) Horowitz Samuel syn Zelmana Hock Hradyszcze Węgierskie Hrubieszów Hubę Hunter Jan Hurter Huszer Samuel Idei wnuczka Samuela Igława Inowrocław Ira Szrage syn Samuela zwany Fei wel Isachar Ber syn Izaka z Prossnitz Isserl obacz Izrael Isserl Isserl syn Abrahama Isserl Eleazar Isserl Józef syn Izraela Isserl Ma łka Isserles Mojżesz (ITmuh) lsserl Lazars obacz Izrael Isserl Itel (Jitta) Iwaniska Izaczko Izak ł Izak syn Aszera Izak syn Aszera Lemla Izak zięć Szymona Bakałarza Izak Bogaty Izak Dawidowicz Wiedeńczyk Izak Eleazar Izak Hispanus lekarz Olbrachta i Ale xandra Izak Izraelowicz Izak Jakubowicz (Reb Eizyk reb Jeke les) Izak syn Józefa z Komotau Izak syn Judy Izak syn Kanaana Izak z Kazimierza Izak Kożuchowski izak Kupiec Izak wnuk Lewka Izak lichwiarz Izak Mały szkolnik Izak syn Mojżesza rzezak Izak syn Mojżesza Jakubowicza Izak syn Mojżesza Fiszla Izak Naftalowicz Izak z Prościej owić Izak Salomonowicz Izak Samuelowicz Izak syn Szeindli Kożuchowskiej Izaka ulica Izrael Izrael Czarny Izrael syn Efraima Izrael Isserl ojciec Mojżesza Isserlesa Izrael Izakowicz wnuk Mojżesza Fiszla Izrael Jechiel Rappoport syn Gerszo na Izrael Jonas Izrael Mendel Izrael z Rzeszowa Izrael Salomon Izrael Szaje Izrael syn Lewka Izrael syn Marka Izrael wnuk brata Mojżesza Fiszla Izraelowicz Michał neofita wileński Izraelowie kupcy Jachim pod Krzysztoforami Jackl Markus Jacobus senior Jadwiga Jaffe Mojżesz Jagiełło Jagiellończyk Jagielloński Uniwersytet Jagiellonowie Jagiellońska biblioteka Jahel Włoch Jakier Dawid burmistrz kahalny Jakób Jakób aptekarz Jakób assesor Jakób syn Alexandra Jakób syn Aszera Jakób Ber kupiec Jakób z Czech Jakób z Chęcin Jakób syn Dawida Jakób z Eisenstadt Jakób faktor Mojżesza Jakób Grześlik krawiec obacz Grześlik Jakób syn Isachara Jakób Izakowicz Jakób Izakowicz zięć Salomona Melles Jakób Izraelowicz Jakób Jachimowicz Jakób syn Judy Jekles Jakób Kopelman Jakób krawiec mieszczanin krak Jakób lichwiarz Jakób Lazarowicz Jakób syn Majera z Helischau Jakób Margulies Jakób zięć Marka Wiocha Jakób syn Mojżesza Eberls Jakób Mojżesz syn Jelenia i Jakób Mojżesz wnuk dra Samuela z Padwy Jakób Pollak obacz P o a k Jakób Jakób Poss syn Jelenia Jakób rabin w Szczebrzeszynie Jakób Samuelowicz Jakób Salomon konwisarz Jakób Ślomkowicz Żyd z Łucka Jakób Szajowicz z Jerozolimy Jakób Włoch Jakób Wolf Jakób Złotnik Jakuba św szkoła Jakubek Bogaty (Jekele) Jakubowicz Jakubowicz Izak obacz Izak Jakubowicz Jakusz Jan Albert król polski Jan Buczacki Jan z Chodowa Jan Kazimierz król polski Jan z Medzwedzia Jan pisarz żyd w r i Jan podsędek żydowski Jan Amor Tarnowski Jan z Tarnowa Jan z Tęczyna kasztelan krak Jan Trzeci król polski Jan święty Janasz Dawid faktor wojewody Zbo rowskiego Janasz Pinkusowicz Janasz szwagier Lewka Bociana Janasz z Wiednia Janasz złotnik Janów Jarocki Jarosław — Jasło Jasiowicz Jan mieszczanin krak Jawein Mecula kronika Hannowera Jaworski Franciszek Jazłowiec Jecheskiel syn Mojżesza Jechiel balwierz Jechiel Matatyasz Jechiel Michał szkolnik Jechler Mojżesz Jekele ojciec Izą^ka Jakubowicza (Jakubek) Jekeles Eizyk obacz Izak Jakubowicz Jekutyel teść Borucha Jeleń (Hirsz) krakowski Jeleń Lazarowicz Jeleń Marko wicz Jeleń Mendlowicz Jeleń Poss Jeleń syn dra Samuela z Padwy Jeleń syn Wolfa Bociana Jelonek Marcin Jeremiasz prorok Jerozolima Jerzy notaryusz król i sędzia żydów w r Jesko Szlomicz z Białej na Litwie Jesko z Tarnowa wojewoda krak i starosta lwowski Jewrejskaja Starina (kwartalnik dla hi storyi Żydów wychodzi w Petersburgu) Jezajasz Jezajasz z Hildesheim Jezajasz Menachem syn Izaka Jezajasz syn Mojżesza Jezajasz syn Natana z Hildesheim Jezuici Jezus Jędrzejowczyk Maciej drukarz Joachim zięć Jekla Joachim zięć Marka Joachim Mojżeszowicz prefekt szpitala w r Joachim Włochowicz Joachim złotnik Job (blbl ) Jochebed żona Sabbataja Horowitza Joel Joel Jakób Joel Sirks (rabin Bach) Johannes balneator (łaziebnik) Johannes Capistrano (obacz K a p i s t r a n o) Johannitów zakon Jolles Samuel Jonas Abrahamowicz Jonas Jakubowicz złotnik Jonas z Jasła Jonas zastępca Zborowskiego Piotra Jontel Balbier Jordan ojciec Lewka Jordan syn Lewka Jordan wnuk Lewka Jossman Jozue Jozue doktor Jozue syn Efraima Jozue Falk Kohen syn Alexandra Jozue syn Józefa rektor Jozue Katz (Kohen Cedek) Jozue autor dzieła: Magine Szlomo J Józef Józef Abrahamowicz Józef aptekarz Józef Eideles ze Lwowa Józef farbiarz Józef Flawiusz historyk Józef z Florencyi alchemik i aptekarz Józef syn Gerszona Katz Józef ojciec Izraela Isserla Józef syn Izraela Isserla Józef Izakowicz Józef Jakubowicz Józef syn Jekutiela z Gombina Józel Jeruchims Józef z Komotau Józef syn Mojżesza Józef z Pilicy Józef z Prościej owić Józef syn Salomona Józef zięć Kożuchowskiego Józef Włochowicz Józef ojciec Wiktora Józef syn Zacharyasza Józefowicz Abraham herbu Leliwa Józefowicz Michał " „ „ Józefa ulica Józpa (Józef) szkolnik Juda Aron generalny rabin ziemi lubelskiej bełzkiej i chełmskiej Juda syn Arona Mojżesza poseł na sejm w r Juda Bogdanowicz kupiec królowej Bony Juda doktor w r Juda Halewy poeta Juda Jekeles Juda Lewek Markowicz Judycz (Frudycz) Saul obacz W a h Saul Judyta córka Samuela Jurkiewicz Piotr Just Paweł ze Lwowa Jutta (Jitta) Jutta żona Lewka Jakubowicza J utta wdowa po Lewku Józefowiczu Jutta córka Iittmana Morawczyka Jutta wdowa (gabełe) Kaczy ńska Kaffiory cmentarz żyd Kaindla siostra Izraela Isserla Kajfasz Kalahora (Calahora Califara) miasto w Hiszpanii Kalahora Abraham syn Salomona Kalahora aptekarz Kalahora Blima żona Matatyasza Kalahora Dawid syn Mojżesza aptekarz Kalahora Helena (Lea) żona dra Salomona Kalahora Izak syn Salomona Kalahora Izak Aron członek komitetu starozakonnych Kalahora Izrael Samuel syn Salomona Kalahora Jakób syn Salomona Kalahora Józef syn Salomona Kalahora Matatyasz syn Dawida Kalahora Menachem Mendel dr Kalahora Michał syn Matatyasza Kalahora Mojżesz Kalahora Mojżesz syn Józefa Kalahora Mojżesz syn Salomona Kalahora Mojżesz brat Salomona Kalahora Nata syn Dawida aptekarz Kalahora Salomon dr lekarz nadw Zygmunta Augusta Kalahora Szewa córka Salomona Kalaj Jan mieszczanin Kalaj Michał mieszczanin Kalimach Filip patrz Buonacorsi Kalinka ks Kalisz Kalwarya Kamedułów klasztor Kamieniec Podolski Kamionka Strumiłowa Kamisz Mikołaj Kampsor Lewek szkolnik Kanaan syn Izraela Kanaan syn Lewka — Kaniecki Kasper Kaniowski Mikołaj Kanonicza ulica Kantarini Maximilian Kantorowicz Wiktor Kańczuga Kapistrano Jan Karben Wiktor von Karlsbad Karmelici Karniowski syndyk miejski Karolans Franciszek Karol Gustaw król szwedzki Karyntya Kaschycza Kaschycza matka Lewka Katarzyna Katz Benzion Katz Joachim Katz Józef rabin krakowski Katz Mordechaj Gerszon Katzenellenbogen Juda rabin w We necyi Katzenellenbogen Majer Katzenellenbogen Mojżesz Katzenellenbogen Samuel Juda Katzenellenbogen obacz W a h Kaufman Dawid Kazimierski cech rzeźniczy Kazimierz miasto żydowskie Kazimierz III Wielki król polski Kazimierz IV Jagiellończyk Kazimierskie księgi Kayla żona Bociana Salomona Keczer Heyncze Keila obacz Kayla Keindel siostra Mojżesza Isserles Kejdany Kępa Adam z Zabłocia Kępska Kęty Kijów Kirchheim Dawid Klara żona Mojżesza Kleczów Klein Fryderyk Klein Sławkowski Jan Klein Sławkowski Zygmunt Klemens z Kurowa Kleparz Kliczkowska Anna Klimontów Kluniacka reforma Kłodowa Kłodziński Marcin ks Ktnita Kmita Piotr wojewoda krak Knyper Stanisław złotnik Kochański de Kochanie Łukasz sędzia żyd i komornik graniczny Kochański Alexander Kochowski z Kochowa Jan Koczyński Jan sędzia żyd Kodien Szymon KBhler Kolbuszowa Kolhari Izak Aron obacz Kilahora Kolonia Koło Kołłątaj Komotau (Chomotan) Komniecki Jan Koniecpolski kasztelan sandomierski Koniecpol Konin Końskie Konstantin Filip Konstantynopol Kopaszew Kopel Abraham Kopelman Józef Kordes Arent jubiler z Hamburga Koryciński Mikołaj sekretarz królewski Kościelec Kośmin Kosobudzki Jakób ks Kołkowski Gabryel Kotlicki Jan rajca krak Korczyn Kozacy Kozicki Kórnicka biblioteka Kożuchowski Kożuchowski Chaim Kożuchowski Dawid Teodor Kożuchowski Izak Kraina Kramarka Iglarka we Wrocławiu Krakowska ulica na Kazimierzu Krakowsko sandomierskie ziemstwo Kramarz Abraham Kramarz Salomon Kraśnik (miasto) Kraśnik Brandla żona Jonasza Kraśnik Herc Kraśnik Jakób Kraśnik Joachim Kraśnik Jonas Kraśnik Matyasz Kraśnik Salomon Kraus Dawid Krawiec Juśko Kręglowicz Aron ( Krengel Emanuel Kreuzenach Kris rytownik Krochmal Jonas sędzia kahalny Kromer Krosno Krotoszyn Krowa Jakób Krumenau Krysicki Stefan Kryska Jan Kryss Izak szkolnik cechowy Krymołów Krystyn kasztelan sądecki Krzemieniec Krzysztof Krzysztof pazamannik Krzysztofory Krzyżanowski Krzyżanowska Katarzyna Krzyżowcy Kujawy Kujawska ziemia Kuk pętlicarz Kulików Kuncewicze Kupa ulica Kurowski Jan Kurożwęki Kurów Kurtius Jan drukarz Kutrzeba Stanisław dr Łachman obacz N a c h m a n Łachman Aronowicz Lachs Jan dr Lanckorona Landau Landau Abraham Landau Abraham Perec Landau Alfred dr Landau Bendet Alexander Landau Breindel Landau Chana Landau Cirel Landau Eliezer Landau Eliezer Lippman Landau Ester Landau Gitel Landau Hendla Landau Izak Landau Jekutiel Lewita ojciec Mojżesza Landau Jekutiel Lewita syn Mojżesza j Landau Jekutiel Zelman Landau Jona Landau Józef Landau Juda Leib syn Jekutyela Landau Lewek Landau Małka Landau Manoach Landau Mindel Landau Mojżesz syn Jekutyela Landau Salomon Landau Wolf Landy Salomon Lang Jerzy kupiec Laskowski instygator koronny Lazar Lazar Szajowicz syn Jakóba Lazar Szymonowicz Lazar syn Wolfa Bociana Lea (Helena) Kalahora Lea wnuka dra Samuela Lebenheim Leib Leib syn Abrahama Leib bachor syn Joela Sirksa Leib z Bełza Leib syn Jozuego Leib Juda Leib z Lubomli Leib syn Menachema Leib potomek dra Samuela Leliwa (herb) Lelów Lemel Lemel Aszer obacz A s z e r Lemel Lemel wnuk Dawida Kożuchowski ego Lemel syn Lewka Lencze Piotr Leo Włochowicz Leopoldstadt Lepszy Leonard Leszczyński na Lesznie Bogusław podskarbi koronny Leszczyński Rafał Leszno Lew Lewek Lewek Abrahamowicz Lewek Berowicz Lewek drukarz Lewek Jakubowicz Lewek Józefowicz Lewek kampsor Lewek Kożuchowski Lewek Markowicz Lewek Mendlowicz Lewek Wolfowicz Lewin Louis dr Lewinstein Lewita Benedykt księgarz Lewko bankier Kazimierza Wielkiego Lewko Szymonowicz szmuklerz Lewko Włochowicz Lewko wicze Libanon (czasopismo) Libuszy dwór (siedziba czeskiej gminy na Kazimierzu) Libuszhof Ligęza wojewoda łęczycki Ligęza Jan z Bóbrku podwojewodzi krak Lippman Morawczyk Lipnicki Alexander Lipomano legat papieski Lipsk Lipscbitz Lewita Mojżesz Lissa (Leszno) Litomierzyce Littman Izakowicz Pinkus (Horowitz) Littman Lewek gorzelnik Littman złotnik Litwa Litwos burgrabia LOwenberg Lubaczów Lublin Lubomirski Antoni wojewoda Lubomirski marszałek nadworny Lubomirski Stanisław wojewoda Lubomirski wojewoda ziem ruskich Lubomla Lubowiecki Ludwig Węgierski król Ludwig Jan Luria (Loria) Chaim syn Izaka Luria Samuel Luria Salomon (Rłszal rabin w Ostrogu) Lwów Lwowska ziemia Lwowski kahał Łańcut Łaski Jan Łazarz Łazarz zięć Bory Łazarz z Czech Łazarz mąż Ewy Łazarz dr syn Szaloma Łącki Walenty mieszczanin krak Łęczyczyna Łęczyca Łosice Łowicz Łubiszowski Łuck Łukasiewicz Łuszczkiewicz Mach Stanisław ruski mieszczanin w Skawinie Machnówka Magdalena Magdeburg Majer (Mayer Meier) Majer kantor Majer Kożuchowski syn Teodora Majer z Lublina (Maharam Lublin) Majer syn Mojżesza aptekarz Majer syn Szymona szkolnik Majmonides Malcherowa (Weiglowa) Malowanie Małgorzata wdowa po Stefanie Pan chirzu Małka żona Bera Bociana Małka żona Ćhaima z Opatowa Małka żona Izraela Isserla Małka żona Józefa Włochowicza Małka żona Mojżesza Hendla Jakubo wicza Małopolska Małuski Alexander Małuska Anna Manie] żona Judy Leiba Landau Maniecki szlachcic Marco Antonio Mann Menachem Mann Mojżesz Mann Salomon Marangoni Dominik Marburg Marek Marek pod Baranami Marek Izakowicz ze Lwowa Marek Jeleniowicz Marek Izakowicz Marek Joachimowicz złotnik Marek Lazarowicz Marek syn Lewka Marek Markowicz Marek Samuelkowicz Marek święty Marek Szymon z Sącza Marek syn Wolfa Bociana ; Marek Wolf Marek Zeligowicz Margulies Jakób Margulies Samuel Margulies Mojżesz Margulies Mordechaj Margulies Samuel Markus Jeleń dr zięć Bogatego Markus Mordus po chrzcie Jan Ko mniecki Markus Włoch Marszałkowska kamienica Marya córka Samuela z Brześcia Maryanna Maryanna żona Menachema Menkeles Maryi Panny cmentarz Masalski Piotr książę Masłomiacki Adam Masłomiacka Elżbieta Mates szames Matiasz Józefowicz Maul Abraham Maksymilian I cesarz Mazowsze Manasse Żyd z Opola Medzwedz Meisel Abr dr Meisel Nachum drukarz — Meierhofer Izak Meyzl Mojżesz Meisels Nachum drukarz Meller Leib ben Józef Melles Jakób Melles Salomon Melchior rajca krak obacz Weigel Menachem Menachem Mendel syn Awigdora poseł na sejm żyd w r Menachem z Merseburga Menachem złotnik Mendel Mendel Izakowicz Mendel rabin Wielkopolski Mendel rabin krakowski Mendel zięć Zelmana Menkeles Menachem Manes Menkes Menkes Salomon syn Symchy Menz Juda Meszulam wnuk Samuela Meszulam syn Jechiela Męciński Jan Męka kramarz Michalski wojski lubelski Michał Michał doktor Michał Ezofowicz Michał Jakubowicz Michał Józefowicz z Komotau Michał król Michała św ulica Michałowski podstarości krak Miczyński Sebastyan Midrak Bartłomiej z Wrocławia Miechów Miechowita kronikarz Mieczownik Kaspar Międzybórz Podolski Mielec Mielnica Mikołaj z Bieganowa Mikołaja św brama Mikołaj z Kurowa arcybiskup gnieźnieński Mikołaj z Miechowa Mikołaj V papież Mikołaj Plathen z Krakowa Mikołaj z Zagórza Mikołaj ska ulica Minda (Mindel) córka Morawczyka Bo rucha Minda siostra Mojżesza Isserlesa Minka żona Sal Morawca Miodowa ulica Mirjam Jakubowieżowa Mirjam żona Pinkasa Horowitza Misiewicz Kazimierz pazamannik krak Mitrowitz Adam Wratysław komandor Zakonu Johanitów Międzybóż Międzyrzecz Miękiski Daniel Mięszałowski Piotr Mniszek Jan Mniszek Mikołaj dworzanin Zygmunta Augusta Moguncya Mojecki Przecław Mojecki Bonawentura Mojżesz Mojżesz Abraham Mojżesz syn Abrahama Mojżesz Aron Mojżesz assesor Mojżesz Balwierz Mojżesz Bogaty Mojżesz syn Chaima szames w ^Wysokiej bóżnicy" Mojżesz Czarny Mojżesz Moszel „czternastomąż" Mojżesz doktor Mojżesz Eberls Mojżesz syn Efraima Mojżesz syn Eizyka Mojżesz syn Feibisza Mojżesz syn Feliksa Mojżesz Fiszel obacz F i s z e Mojżesz Fiszel dr obacz Fiszel dr Mojżesz z Goyczyna Mojżesz Hendel Jakubowicz Mojżesz Isserles (Bfmuh) obacz Isser les Mojżesz Izakowicz Mojżesz Jakubowicz Mojżesz syn Jechiela Mojżesz syn Jekutiela z Gombina Mojżesz ojciec Jezajasza Mojżesz Jozue syn lzaka z Prosnitz Mojżesz siostrzeniec Kożuchowskiego Mojżesz ksiądz w Regulicach Mojżesz kupiec Mojżesz Lewita zięć Kożuchowskiego Mojżesz stryj Lewka Mojżesz syn Lewka Markowicza Mojżesz lichwiarz Mojżesz Mendlowicz Mojżesz Moszel Abrahamowicz Mojżesz notaryusz żydowski Mojżesz de Praemislia medicus Mojżesz syn Pinkusa Mojżesz syn Symchy Mojżesz rabin Wielkopolski Mojżesz Włochowicz Mojżesz złotnik Moller Rymszałt Montelupi Karol prefekt poczt Morawczyk (Morawiec) Abraham syn Salomona Morawczyk Anna żona Salomona Morawczyk Baruch syn Jakóba Morawczyk Jakób syn Barucha — Morawczyk Jan (wychrzta) Morawczyk Janasz Morawczyk Lippman (Littman) Morawczyk Mindel Morawczyk Minka żona Salomona Morawczyk Mojżesz Morawczyk Nechele (Necha) Morawczyk Salomon Morawczyk Sara żona Pinkasa Dawi dowicza Morawy ...



Reprodukcja techniką fotooffsetową z oryginału stanowiącego własność Biblioteki Jagiellońskiej Wykonana przez Prasowe Zakłady Graficzne RS W „Prasa Książka Ruch" w Ciechanowie Zam nr Wydano w nakładzie + egz numerowanych Projekt oprawy: Aleksander Kornijasz Redaktor wydania: Lidia Solska Redaktor techniczny: Leszek Jesionkowski Krajowa Agencja Wydawnicza Kraków




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI