Za fotografię W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej
KSIĄŻKA NOWA
W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej
Publikacja Rafała Drozdowskiego i Marka Krajewskiego Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej, prezentuje nowe podejście do szeroko rozumianego zjawiska fotografii oraz jego wpływu na kształtowanie zjawisk społecznych i kulturowych. Autorzy kładą nacisk na pomijane dotąd obszary fotografii i czynności fotografowania, które unaoczniają nowe perspektywy w badaniu niezaprzeczalnie wizualnej rzeczywistości.Fotografia widziana nie jako wizualne reprezentacje, lecz jako rodzaj gry społecznej, socjologia wizualna, która rezygnuje z umieszczania obrazów fotograficznych na centralnej pozycji.Książka Rafała Drozdowskiego i Marka Krajewskiego przybliża tę rewolucyjną propozycję metodologiczną. Jej najważniejsza zasada brzmi: skupmy się na tym co dzieje się przed zrobieniem zdjęcia, oraz na tym, co dzieje się ze zdjęciem już zrobionym. Przesunięcie znaczące i umożliwiające eksploatacje nowych, dotąd pomijanych obszarów. Ważne okazują się mikropraktyki społeczne związane z wytwarzaniem, recepcją i zarządzaniem obrazami oraz zasady i reguły, które nimi rządzą. Same zdjęcia – materialne linki, które kreują relacje pomiędzy jednostkami oraz czynność fotografowania, jawią się jako zdolne do kształtowania i konstytuowania życia społecznego.
Rafał Drozdrowski (ur. 1961) – doktor habilitowany, profesor na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza, dyrektor Instytutu Socjologii UAM, kierownik Zakładu Socjologii Życia Codziennego w Instytucie Socjologii UAM.
Marek Krajewski (ur. 1969) – socjolog, profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Instytut Socjologii). Autor licznych artykułów dotyczących kultury popularnej, konsumpcji i sztuki oraz książek.