Surowcem zielarskim pozyskiwanym z borówki brusznicy są liście i owoce. Owoce kryją w sobie sporo witaminy C, karotenoidy, garbniki i antocyjany.
Borówka brusznica wykazuje działanie:
- moczopędne
- łagodnie obniżające ciśnienie krwi
- odkażające
- ściągające
- przeciwzapalne
- witaminizujące.
Wskazaniami do zastosowania borówki brusznicy są:
- Choroby układu moczowego - wykorzystuje się tu głównie odkażające i przeciwzapalne właściwości surowca zielarskiego. Zawarta w borówce arbutyna przekształca się w organizmie w hydrochinon mający silne działanie dezynfekujące. Jego wpływ wspomagają ściągające i przeciwbakteryjne garbniki i flawonoidy. Borówkę zaleca się przy zapaleniach i zakażeniach dróg moczowych i nerek, kamicach nerkowych oraz w dnie moczanowej. Ze względu na moczopędne właściwości łagodnie obniża ciśnienie krwi.
- Zaburzenia pracy układu pokarmowego - tu również odkażające i przeciwbakteryjne właściwości borówki brusznicy okazują się nieocenione. Zawarte w roślinie garbniki działają ściągająco na ścianki przewodu pokarmowego, a znajdujący się w jagodach kwas salicylowy wspomaga leczenie stanów zapalnych.
- Zatrucia pokarmowe - zioło skutecznie leczy biegunki i likwiduje wywołujące je drobnoustroje.
- Witaminizująco - zawarta w owocach witamina C poprawia działanie układu odpornościowego, zapobiega szkorbutowi i osłabieniu naczyń krwionośnych.
Ważność-11.2014r.
Dawkowanie:2 kapsułki 3 razy dziennie po posiłku