Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ŻELEWSKI - DZIEJE BOJOWE 8 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW

26-04-2014, 19:58
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 40 zł      Aktualna cena: 29.99 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 4150081710
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 26-04-2014 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.55 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1984
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

AUTOREM KSIĄŻKI JEST HENRYK ŻELEWSKI.

TREŚĆ Z ZAKŁADKI OKŁADKI:



Henryk Żelewski, ppłk w stanie spocz.; absolwent Gimnaz¬jum im. Mikołaja Reja w Warszawie, które ukończy! w 1926 r.; należał do szkolnej drużyny harcerskiej im. K. Pułaskiego. Do Oficerskiej Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie wstąpił w 1920 r. Po jej ukończeniu dostał w 1922 r. przydział do 36 PP Legii Akademickiej w Warszawie, a następnie w 1926 r. do 8 PP Leg. w Lublinie. Tutaj przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia plutonem, kom¬panią ckm oraz czasowo baonem; peł¬nił też funkcje, adiutanta taktycznego pułku. W uznaniu zasług ha. polu szkolenia otrzymał w 1934 r. Srebrny Krzyż Zasługi i awans na stopień kapi¬tana. W czasie wolnym od służby woj¬skowej studiował prawo na KUL-u. W początkach stycznia 1939 r. został skierowany na kurs dla kandydatów na dowódców baonów w CWP w Rem¬bertowie, który ukończył w sierpniu z wynikiem pomyślnym. Krótko przed wybuchem wojny został adiutantem taktycznym 8 PP Leg. i w tym charak¬terze wziął udział w kampanii wrześ¬niowej. Po bitwie pod Iłżą dostał się 14 IX do niewoli niemieckiej i przeby¬wał w oflagach: Prenzlau, Neubran-denburg, Gross Born, Lubeka, gdzie prowadził m.in. tajne szkolenie młod¬szych oficerów. Po wojnie powrócił do kraju i w 1946 r. został powołany do pracy w Sztabie Generalnym, awan¬sując w 1946 r. na stopień majora. W 1948 r. za udział w kampanii wrześ¬niowej został odznaczony krzyżem „VM" 5 kl. W 1950 r. władze woj¬skowe zwolniły go ze sztabu i prze¬niosły do rezerwy. Po opuszczeniu wojska pracował zawodowo aż do przejścia na emeryturą w 1969 r. Jest aktywnym członkiem Komisji Histo¬rycznej w Dzielnicowym Zarządzie ZBoWiD - Praga Południe.

„Opracowanie dziejów 3 DP Leg., a w szczególności 8 PP Leg., jest zada¬niem niełatwym, zważywszy na późny już czas powstawania takiego zarysu [...]. Tym bardziej więc zasługuje na uwagę to, co wykonał ppłk rez. Hen¬ryk Żelewski na podstawie własnej wiedzy adiutanta 8 PP Leg. i szero¬kiej ankiety przeprowadzonej pośród uczestników kampanii wrześniowej pod patronatem ostatniego dowódcy 3 DP Leg., gen. Stanisława Tatara. Materiał uzyskany tą drogą pozwolił na wcale precyzyjne odtworzenie siat¬ki faktograficznej zdarzeń, bardzo pełnego składu osobowego kadry, a nade wszystko na przekonywającą wizję działań i postawy żołnierza pol¬skiego we wrześniu 1939 r. [...] Wy¬soką wartość opracowania zapewnia też tok narracji, rzeczowy, w typie dobrego raportu sytuacyjnego; odpo¬wiednie ilustracje i kartografia do¬dają jeszcze przejrzystości."
Aleksander Gieysztor



Recenzenci
Aleksander Gieysztor Zdzisław Szpakowski
Redaktor
Maciej Sobieraj
Projekt okładki i stron tytułowych Maciej Sobieraj
Wykonanie schematów i szkiców Teresa Bednara
Redaktor techniczny Ewa Zamojska


Załączone fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych Autora oraz Edwarda Burego, Włady¬sława Cybulskiego, Janusza Czaplińskiego, Wacława Kruszewskiego, Jadwigi Sadowskiej i Jerze¬go Smorawińskiego; fot. nr 5 i 9 pochodzą ze zbiorów Muzeum WP
Na okładce wykorzystano planszę graficzną Barcza z Księgi chwały piechoty. Warszawa 1939



SPIS TREŚCI


Wykaz skrótów 9
SŁOWO WSTĘPNE 11
ROZDZIAŁ I. ZARYS HISTORII PUŁKU DO KAMPANII WRZEŚNIOWEJ
(M. Sobieraj) 13
1. Powstanie pułku i jego udział w walkach o Lwów 13
2. Walki na frontach wojny polsko-radzieckiej 16
3. Pułk na stopie pokojowej w garnizonie Lublin 20
ROZDZIAŁ II. KAMPANIA WRZEŚNIOWA. DZIAŁANIA W RADOMSKIEM
I NA KIELECCZYŹNIE 33
1. Armia Odwodowa „Prusy" (zadania i skład) (Z. Szpakowski) 33
2. Mobilizacja 3 DP Leg 36
3. Transport do rejonu koncentracji 38
4. Pierwszy chrzest bojowy 39
5. Przesunięcie dywizji do nowego rejonu koncentracji 42
6. Decyzje brzemienne w następstwa 44
7. Bitwa pod Trębowcem Dużym 46
8. Walka o utrzymanie Iłży 48
9. Przygotowania do przebicia się z okrążenia 50

10. Wypad nocny 51
11. Ruch oddziałów pułku w kierunku Iłży 51
12. Nocny bój podPiłatką 53
13. Przebijanie się grupami ku Wiśle 56
14. Ocena i znaczenie bitwy pod Iłżą 60
15. Bitwa pod Iłżą w ocenie strony niemieckiej 61
ROZDZIAŁ III. DZIAŁANIA NA LUBELSZCZYŹNIE 63
1. Obrona środkowej Wisły (H. Żelewski i M. Sobieraj) 63
2. Odtworzenie 3 DP Leg. w rejonie Chełma 67
3. Ruch w kierunku Tomaszowa Lubelskiego 69
4. Bitwa pod Tarnawatką 70
5. Szlak bojowy III/8 PP Leg. w składzie 9 PP Leg 75

6. Boje pod Cześnikami i Barchaczowem 76
7. Walka o Krasnobród 79
8. Historyczna ocena walk obronnych w 1939 r 80
ZAKOŃCZENIE 83
ANEKSY 85
1. Obsada personalna 8 PP Leg. (stan na 31 VIII 1939 r.) 87
2. Obsada personatna 8 PP Leg. po reorganizacji na Lubelszczyźnie
w poi. września 1939 r 91
3. Lista oficerów i podoficerów o nie ustalonych przydziałach 93
4. Czyny bojowe niektórych uczestników walk na Lubelszczyźnie 93
5. Halina Łuczycka Wieś płonęła jak długa 95
6. Lista żołnierzy poległych w bitwie pod Iłżą 96
7. Generał brygady Stanisław Tatar, ostatni wojenny dowódca 3 DP Leg 98
Bibliografia 99
Komentarze do fotografii (M. Sobieraj) 103
Indeks nazwisk 123
Indeks nazw geograficznych „ 131
ALBUM FOTOGRAFII „ 135
1. Fragment planu Lublina z 1936 r. z koszarami 8 PP Leg 26
2. Dyslokacje jednostek wojskowych w DOK II 26
3. Organizacja wojenna pułku piechoty 28
4. Schemat organizacyjny Armii Odwodowej „Prusy" 34
5. Działania grupy operacyjnej gen. Skwarczyńskiego 5-8 IX 40
6. Bitwa pod Iłżą 8-9 IX 55
7. Front nad środkową Wisłą w dniu 12 IX 65
8. Położenie wojsk frontu północnego 17 IX 69
9. Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim 21-27 IX 71

10. Bój pod Cześnikami 20-22 IX 78
11. Szlak bojowy 8 PP Leg. w kampanii wrześniowej , 82



SŁOWO WSTĘPNE


Dzieje bojowe 8 Pułku Piechoty Legionów we wrześniu 1939 r. zapi¬sały niezapomnianą kartę bohaterskiej postawy żołnierza polskiego i jego niezłomnej woli wytrwania w walce z przeważającym wrogiem, uzbrojonym w najnowocześniejszą na owe czasy broń.
Ocalić od zapomnienia dzieje pułku jest obowiązkiem tych, którzy brali czynny udział w jego bojowym szlaku.
Podczas koleżeńskich spotkań byłych żołnierzy pułku i przedstawicieli społeczeństwa wskazywano na konieczność upamiętnienia czynów bojowych tej jednostki, jako cennego wkładu do historii walk obronnych żołnierza pol¬skiego w pamiętnym Wrześniu, jak również ku uświadomieniu i wychowaniu młodzieży, rozwijaniu jej patriotycznych postaw.
Podjąłem się opracowania dziejów wojennych 8 pułku, zdając sobie sprawę z trudności przy wykonywaniu tego zadania. Zebrane relacje i wspom¬nienia uczestników bitew niejednokrotnie przeczą sobie, co jest zrozumiałe, gdy się na wydarzenia Września patrzy z perspektywy wielu lat. Nie udało się dotrzeć do większości żyjących uczestników, być może niektórzy z nich mo¬gliby wzbogacić wiedzę o działaniach pułku.
Pracę swą oparłem na relacjach i bezpośrednich wypowiedziach wielu oficerów i podoficerów pułku., które umożliwiły odtworzenie szlaku bojo¬wego jednostki do końcowych dni Września. Wykorzystałem również swoje doświadczenia na szczeblu adiutanta taktycznego pułku. Funkcja ta, równo¬znaczna z obowiązkami szefa sztabu, dawała mi wgląd w całokształt działań pułku, jak również 3 dywizji.
Do oświetlenia sytuacji bojowej w szerszym zakresie posłużyłem się rela¬cjami złożonymi do Wojskowego Instytutu Historycznego przez nieżyjących

już generałów: Mariana Turkowskiego - dowódcę 3 DP Leg., Bruno Ol-brychta - dowódcę 39 DP Rez., oraz mjr. dypl. Janusza Bobkowskiego i innych.
Szczególnie wiele zawdzięczam nieżyjącemu już Generałowi Stanisławowi Tatarowi, który okazywał mi zawsze wielką pomoc przy opracowywaniu działań bojowych 8 PP Leg., zwłaszcza w ocenach ze szczebla dywizji. Niech praca ta będzie pośmiertnym hołdem złożonym Generałowi, ostatniemu wojennemu dowódcy 3 DP Leg.
Przy tej okazji chciałbym wyrazić serdeczne podziękowanie p. Maciejowi Sobierajowi, pracownikowi RW KUL, za opracowanie historii pułku do kampanii wrześniowej, a zwłaszcza działalności kulturalno-wychowawczej wśród żołnierzy lubelskiej „ósemki", co łącznie z przedstawionymi w książce wydarzeniami bojowymi uświadamia o słuszności metod wychowawczych, jakie były stosowane wobec żołnierzy 8 pułku i które sprawdziły się na po¬lach bitew polskiego Września. Dziękuję też p. Redaktorowi za wybór załą¬czonych w książce fotografii i za komentarz do nich.
Osobne słowa podziękowania składam RW KUL na ręce Redaktora Naczelnego Norberta Wojciechowskiego za zainteresowanie się moją pracą i za włożony trud w jej wydanie.
Henryk Żelewski


KLIKNIJ TU ABY ZOBACZYĆ PLIK Z PEŁNYM SPISEM TREŚCI, KTÓRY NIE ZMIEŚCIŁ SIĘ W CAŁOŚCI ZE WZGLĘDU NA OGRANICZONĄ OBJĘTOŚĆ AUKCJI



WIELKOŚĆ 24X17 CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 134 STRONY+143 FOTOGRAFIE.

STAN :OKŁADKA DB/DB+,STRONY SĄ LEKKO POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU BDB-/DB+.


WYSYŁKA GRATIS NA TERENIE POLSKI / PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA ,W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .
WYDAWNICTWO KUL LUBLIN 1984
NAKŁAD 2025 EGZ.!!!.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE