Żelatyna jest naturalną substancją białkową, pochodzenia zwierzęcego, składającą się głównie z kolagenu. Zawiera również i inne białka. Ponadto w żelatynie znajdują się nieznaczne ilości kwasów nukleinowych, węglowodanów i soli mineralnych. Żelatyna rozpuszczona w wodzie tworzy układ koloidalny - zol żelatyny, który łatwo przechodzi w żel w pokojowej temperaturze.
Żelatyna ma szerokie zastosowanie. W przemyśle spożywczym spełnia rolę zagęszczacza, koloidu, środka ochronnego, środka wiążącego, emulgującego i pianotwórczego. Wykorzystywana jest do produkcji deserów, budyniów, galaretek i przez wszystkich lubianych żelków. W gastronomii stosowana jest do przyrządzania różnych potraw mięsnych i rybnych podawanych w galarecie. Jako zagęszczacz wykorzystywana jest przy produkcji jogurtów a jako środek ochronny przy produkcji lodów i mrożonych deserów.
Jak wykorzystać listki białej żelatyny w potrawach?
Zamoczyć listek żelatyny w zimnej wodzie przez ok. 5 min., następnie wyciągnąć i lekko odsączyć.
Sposób przygotowania żelatyny do potraw.
Gorące potrawy. Namoczoną żelatynę dodać bezpośrednio do potrawy i mieszać aż do rozpuszczenia.
Ciepłe potrawy. Rozpuszczoną żelatynę podgrzać i rozpuścić, a następnie dodać do potrawy ciągle mieszając.
Zimne potrawy. Rozpusczzoną żelatynę podgrzać i rozpuścić. Zawsze dodawaj stopniowo potrawy do rozpuszczonej żelatyny ciągle mieszając, nigdy odwrotnie !
Jedno opakowanie (12 listków) białej żelatyny zatęża 1 litr płynu.
Waga: 20 g
Termin przydatności do spożycia: kwiecień 2013.