Żaglowce świata
Autor: Małgorzata Czarnomska
Wydawca: SBM
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 128
Rok wydania: 2014
Gnana przez wiatr fregata to ponoć jeden z najpiękniejszych widoków na świecie. Żaglowce często nazywa się białymi ptakami oceanów. Przywodzą na myśl romantyczną podróż i pogoń za wolnością. Bez wątpienia kojarzą się słusznie. Album prezentuje sześćdziesiąt najpiękniejszych żaglowców świata. Opisy zawierają najważniejsze dane techniczne łodzi, liczne ciekawostki. Dopełnienie stanowią efektowne zdjęcia.
Żaglowce
Historia. Technika. Charakterystyka jednostek
Autor: Małgorzata Czarnomska
Wydawca: SBM
Oprawa: Twarda z obwolutą
Liczba stron: 448
Rok wydania: 2014
Prezentowany album to wyczerpująca pozycja dla miłośników żeglarstwa. Pasjonująca historia rozwoju tych jednostek pływających – od wynalezienia żagla po współczesne techniki konstrukcji – zobrazowana została na szczegółowych schematach, kolorowych i archiwalnych fotografiach. W książce znajdują się także szczegółowe informacje o najpiękniejszych i najwybitniejszych 70 jednostkach pływających.
Żaglowce świata Sailing ships of the world
Autor: Marek Czasnojć
Redakcja: Kułakowska-Lis Joanna
Wydawca: Bosz
Oprawa: Twarda z obwolutą
Liczba stron: 144
Rok wydania: 2008
Album Żaglowce świata prezentuje najsłynniejsze statki żaglowe pływające pod różnymi banderami. Zdjęcia Marka Czasnojcia ukazują te piękne jednostki zarówno na pełnym morzu, wśród malowniczego krajobrazu, jak też, stojące w portach, gdy obiektyw aparatu skupia się na szczegółach, detalach i twarzach ludzi, którzy na pokładzie żaglowców znaleźli swój sposób na życie. Wznowienie cieszącego się dużą popularnością albumu, uzupełnionego nowym materiałem zdjęciowym ze Zlotu Żaglowców w Szczecinie Książkę wstępem opatrzył wybitny żeglarz, kapitan Krzysztof Baranowski.
Jachty
Redakcja: Woźniak Tadeusz
Wydawca: Olesiejuk
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 504
Rok wydania: 2011
Jako dziecko pragnąłem łodzi. Patrzyłem na nie z daleka i wydawały mi się niedosięgnione jak granica realnego życia. Poza jej linią na pewno leżał świat, przyszłość. Dla mnie prawdziwy mężczyzna był doświadczonym marynarzem. Nie wiedziałem nic o życiu, byłem za młody. Bałem się szkoły, bałem się odległych i nieznanych krain, drżałem na dźwięk słowa "miłość". Nawet wtedy przepełniała mnie pewność siebie - byłem gotowy zmierzyć się ze światem. Nawet nie rozumiałem języka żeglugi. Tajemnicza marynarska terminologia zostawiała mnie z poczuciem mniejszości i słabości. Jak mogłem stać się mężczyzną? Moi dziadkowie - marynarze już nie żyli. Kto miał mi to wszystko wytłumaczyć? W portowych magazynach, gdzie mogłem chodzić latem, próbowałem podsłuchiwać opowieści starych wilków morskich o wyprawach na ryby i zmaganiach z wiatrem. Rzeczy, o których mówili, nie mieściły mi się w głowie, słowa były tylko groźnymi echami o martwym kadłubie, wyobrażałem sobie wyspę koralową, w końcu żyzną i uporządkowaną i nagle zniszczoną przez straszliwy kataklizm, będącą teraz siedzibą potępionych. Bosak był kolejnym słowem, którego się bałem. Myślałem że to chudy mężczyzna z zakrzywionym nosem i paskudnym wyrazem twarzy. Na łysej głowie miał tylko kilka włosów. Miał też w zwyczaju finalizować umowy w brudnych barach stojących przy ciasnych uliczkach. Stoper łańcucha kotwicznego sprawił mi mniej problemów - zmanierowany młody mężczyzna z jedną nogą krótszą, złodziej kieszonkowy, a gródź określała ponurego kanciarza, który rzucał klątwy za pensa od osoby. Lewy hals był schronieniem na linii wybrzeża, gdzie można się było skryć przed ścigającym statkiem. Zmartwiony wpatrywałem się w niebo, po którym płynęły wanty i uskrzydlone, agresywne bóstwa, które spadały potem gromadami. Słowo "wsporniki" wynosiło moje wyobrażenia na jeszcze wyższy poziom. Kabestany to wielkopierśne kobiety o złej reputacji, gotowe gasić ognie pożądania. Gdy wracałem z letnich wakacji, zacząłem głęboko podziwiać jednego z kolegów, który wiedział, co to kreska kursowa, nikczemna pułapka na dorosłych i ich zakazane zajęcia. Dorosłem. Nauczyłem się widzieć znaki zmiany kierunku wiatru na horyzoncie. I tak straciłem niewinność dzieciństwa. Puste zagrożenia otworzyły bramy świata. Żeglowanie nie było już takie ważne. Perotti Simone ze Wstępu
Biblia węzłów
Biblia węzłów
200 najbardziej przydatnych żeglarskich węzłów
Redakcja: Zyśk Jacek
Tłumacze: Jung Milka
Wydawca: Alma-Press
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 288
Rok wydania: 2013
Biblia węzłów krok po kroku pokazuje, jak zawiązać 200 węzłów najbardziej przydatnych żeglarzom i motorowodniakom. Zawiera historię najważniejszych węzłów oraz praktyczne rady dotyczące tego, jak, gdzie i kiedy stosować poszczególne węzły. Przy każdym z nich znajduje się czytelna informacja na temat tego, jak mocny, bezpieczny, trudny w wiązaniu i rozwiązywaniu oraz jak przydatny jest dany węzeł. Wszystko w jednym miejscu! •Węzły mocujące: linę można przywiązać do stałego obiektu na ponad 30 różnych sposobów. Niektóre mocowania są mocne, inne bardziej bezpieczne. Czym się różnią? Odpowiedź znajduje się w książce! •Związy: jeżeli uważacie, że znajomość węzła szotowego wystarczy, aby połączyć ze sobą dwie liny, pomyślcie jeszcze raz! Żeglarze nie bez powodu używają supła, związu takielarskiego czy innych węzłów. •Pętle: węzeł ratowniczy jest wciąż królem węzłów, ale jego panowanie jest zagrożone. Sprawdźcie, jakie pętle będą dobre dla ultranowoczesnych lin. •Węzły dekoracyjne: nikt nie powinien wyruszać w morze bez wypróbowania przynajmniej jednego z nich. Bransoletka ze splotu tureckiego jest zaskakująco łatwa do wykonania, tak samo jak pleciona mata oceaniczna. •10 najbardziej przydatnych węzłów i dużo, dużo więcej. Biblia węzłów to kompletny przewodnik pozwalający zrozumieć i zawiązać najpopularniejsze węzły żeglarskie na świecie.
Budowa i naprawa jachtów z laminatów
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 196
Wydanie: 10
Rok wydania: 2011
10. wydanie poradnika uhonorowanego nagrodą im. Leonida Teligi w roku 1995 i klasyka literatury żeglarskiej w Polsce. Książka przydatna nie tylko przyszłym armatorom, ale też tym, którzy chcieliby dokonać bądź naprawy posiadanego już jachtu. Poradnik omawia szczegółowo kolejne fazy budowy jachtu z laminatu. Od wybrania rodzaju jachtu, poprzez omówienie aktualnie stosowanych laminatów, żywic, rozdzielaczy aż po techniki laminowania i zabudowę wnętrza. Obszerny rozdział poświęcony jest naprawom. Nagroda im. Teligi w roku 1995
Naprawa jachtów
Redakcja: Zyśk Jacek
Tłumacze: Czarnomska Małgorzata
Wydawca: Alma-Press
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 304
Wydanie: 1
Rok wydania: 2012
Naprawa Jachtów to podstawowa lektura dla każdego, kto planuje podjąć się naprawy własnego jachtu. Najczęściej występujące usterki opisane są z uwzględnieniem naprawy krok po kroku w warunkach portowych i morskich. Tekst wzbogacony jest kolorowymi ilustracjami oraz słowniczkiem terminów nautycznych i technicznych. Szczegółowe zdjęcia, diagramy i rysunki ułatwiają dokonywanie napraw. Niezależnie od tego, jakie posiadasz doświadczenie, ta książka zapewni ci wsparcie niezbędne do efektywnej pracy przy twoim jachcie. Naprawa Jachtów to twój zaufany towarzysz – bardziej wiarygodny niż internet, a tańszy niż szkutnik.
IDEALNY POMYSŁ NA PREZENT!!!
|