Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Żeń-szeń syberyjski 30 nasion

23-10-2014, 18:53
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 5 zł     
Użytkownik jan_szydlo
numer aukcji: 4685256846
Miejscowość Handzlówka
Kupiono sztuk: 3    Licytowało: 2    Wyświetleń: 43   
Koniec: 23-10-2014 18:47:55
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha





 Eleuterokokk kolczasty (Eleutherococcus senticosus)       


Sprzedający

Strona "o mnie"
Inne moje aukcje
Moje Komentarze


Kontakt

Zadaj pytanie sprzedającemu

Telefon: 693 [zasłonięte] 256



Regulamin aukcji

Nasiona wysyłka 1-3 dni robocze, sadzonki zakupione w danym tygodniu wysyłane są poniedziałek-wtorek następnego tygodnia.



Rachunek bankowy

mBank 95 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 453181



Eleutherococcus senticosus dawniej Acanthopanax senticosus, nazywany też eleuterokokiem-kolcosiłem szczeciniastym lub kolczystym. W nazewnictwie potocznym używana  jest też nazwa żen-szeniem syberyjski, czy zeń-szenien koreański. Nazwa ta to chwyt marketingowy i używana głownie do produktów leczniczych i suplementów diety wytwarzanych z e. senticosus, i mająca tylko sugerową podobne właściwości do żeń-szenia.

Eleutherococcus senticosus to niewielki krzew należący do rodziny araliowatych (Araliacea). Rodzina araliowatych jest bardzo złożona, a samych eleutherokoków jest ok. 30 gatunków, czego większość rośnie na półkuli północnej. W naturalnych warunkach eleutherococcus senticosus jest roślina  dość rzadka, jego ojczyzna jest południowy Sachalin, Kraj Nadmorski, Kraj Chabarowski, północno-wschodnie Chiny, półwysep Koreański i Japonia. Rośnie w lasach mieszanych porastając głównie jego obrzeża, leśne przecinki i polany. W sprzyjających warunkach krzewy dorastają do 2-2,5 m i co ciekawe są to rośliny długowieczne. Na jednym stanowisku potrafi rosnąć dziesiątki a nawet setki lat pod warunkiem ze co 10-12 lat nastąpi ostre przycięcie rośliny.

 

 

Pędy eleutherococa są szaro-brązowe pokryte charakterystycznymi kolcami, które tworząc coś w rodzaju szczeciny, stąd nazwa szczeciniasty. Gałęzie pokrywają pięcio i siedmiopalczaste liście które są eliptyczne, ale bywają też odwrotnie owalne. W okresie letnim (lipiec) zwieńczenia pędów pokrywają się kulistymi kwiatostanami o średnicy 4-8 cm z maleńkimi, drobnymi kwiatuszkami, których barwa zależna jest od ich płci. Baldachimy koloru blado-żółtego posiadają kwiatuszki jednopłciowe, a baldachimy blado-liliowe kwiatuszki dwupłciowe. Kwiaty posiadają bardzo miła woń, która przyciąga liczne owady, jest to także rośliną miododajna. Jesienią (wrzesień) z zapylonych kwiatów pojawiają się charakterystyczne czarne kuliste owoce.

 h

 

 

Czarne owoce kryjące nasiona

  f

 

Pojedyncze nasiona

u

 

Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie na typowej glebie ogrodowej z duża ilością kompostu. Problematyczny natomiast jest wybór stanowiska, z danych jakie można znaleźć w sieci wynika że jest to roślina światłolubna i wymaga stanowiska słonecznego (może to sprawa mylenia gatunków). Tymczasem moja kilkuletnia obserwacja dowodzi czegoś zupełnie innego. Podobnie jak żen-szeń właściwy e. senticosuus powinien rosnąc na stanowisku wilgotnym i zacienionym. Dotyczy to głównie roślin młodych których pierwsze wiosenne liście często bywają "poparzone" przez majowe słońce. Jeżeli w miarę szybko nie zacienimy rośliny to najpierw porażone liście a potem cała roślina obumrze. Podobnie zachowuje się bardzo blisko spokrewniony e. sensiflorus. Pozostałe kolcosiły jaki posiadam doskonale rosną w pełnym słońcu i jak dotąd nie zauważyłem negatywnego wpływu słońca. Roślina nie wymaga skomplikowanych zabiegów agrotechnicznych, a jedynie co musimy zrobić to systematyczne odchwaszczać i podlewać w okresie letnim. Odchwaszczanie wykonujemy bardzo ostrożnie bo system korzeniowy jest bardzo rozbudowany i zalega bardzo płytko, wiec łatwo go uszkodzić.

   h

 

Młoda siewka

gg

 

Eleutherococcus senticosus to znana i ceniona roślina lecznicza od wieków stosowana w medycynie krajów dalekiego wschodu. Dla medycyny europejskiej odkryta przez badaczy Rosyjskich, którzy poszukiwali sybstytutu drogiego żen-szenia. Eleutherococus posiada właściwości stymulujące i pobudzające jest typowym przedstawicielem roślin adaptogennych.
- zwiększa odporność organizmu na niekorzystne warunki bytowe i środowiskowe.
-działa pobudzająco na centralny ośrodek nerwowy,
- zwiększa sprawność umysłową
- zmniejsza senność
- normalizuje ciśnienie krwi
- pomaga obniżyć poziom cukru we krwi
- poprawia wydolność fizyczną
- minimalizując zmęczenie
- wzmacnia układ naczyniowo sercowy.


Surowcem zielarskim jest cała roślina, a szczególnie jej korzenie i kłącza. Do wykorzystania nadają się tylko surowce pochodzące z roślin kilkuletnich. Korzenie wykopujemy wczesna wiosną lub jesienią. Po starannym umyciu i usunięciu obumarłych fragmentów (możemy sparzyć wrzątkiem) korzenie tniemy na mniejsze kawałki i suszymy. Najpierw w przewiewnym miejscu bez dostępu słońca, a następnie dosuszamy w suszarce (piekarnik elektryczny) 70-80 stopni. Dobrze wysuszone korzenie są lekko włókniste, mają silny zapach i ostry pikantny smak. Tak pozyskany surowiec możemy przechowywać przez wiele miesięcy, a dobrym pojemnikiem jest zakręcany słoik, dlatego tnąc korzenie warto pociąć je na wymiar słoika.

 

 

Przedmiotem aukcji jest 30 nasion zbiór 2014