Norma PN-EN 12464-1 wprowadza następujące przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej:
- temperatura barwowa poniżej 3300 K – barwa ciepła,
- temperatura barwowa 3300 K – 5300 K – barwa neutralna,
- temperatura barwowa powyżej 5300 K – barwa chłodna.
O wrażeniu kolorystycznym oglądanego otoczenia decyduje między innymi rodzaj bieli, jaki wysyłany jest ze źródła światła. Parametr ten określany jest mianem temperatury barwowej . Różne źródła światła emitują światło o różnej temperaturze barwowej. Podobnie światło naturalne, które dociera do nas, w zależności od położenia słońca na nieboskłonie i stopnia zachmurzenia posiada różną barwę. Zaczynając od niebieskawego,przy całkowitym zachmurzeniu, do pomarańczowego, przy zachodzie słońca.
Światło ciepłe wpływa uspokajająco i relaksująco. Przy tym właśnie świetle dobrze odpoczywamy i im cieplejsze światło, tym większe wrażenie ciepła i spokoju. Światło białe, czy też chłodno-białe jest bardziej stymulujące i daje lepsze warunki do intensywnej pracy.
BARWA CIEPŁA – doskonale sprawdza się w warunkach domowych przede wszystkim jako barwa dominująca lub jako barwa dodatkowa, szczególnie zalecana w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku i relaksu.
BARWA NEUTRALNA – Idealnie nadaje się do łączenia z innymi barwami jako główne lub dodatkowe źródło światła.
MIESZANIE BARW – Jest wiele zastosowań i możliwości mieszania barw światła białego jedną z nich jest zastosowanie w pomieszczeniach typu kuchnia lub łazienka połączenia głównego źródła światła o temperaturze 4500k z dodatkowym o temperaturze 3000k, uzyskujemy w ten sposób efekt rześkości i czystości otrzymując przyjemny lekko żółty kolor.
BARWA CHŁODNA - Nie jest zalecana do użytku domowego jako podstawowe źródło światła, daje ona wrażenie sterylności wnętrz a kolory ciepłe tracą swoją intensywność. Zimna barwa światła białego doskonale nadaje się jako światło zastosowane miejscowo w celach dekoracyjnych. Barwa zimna światła białego lub jej połączenie z barwą neutralną idealnie nadaje się do zastosowania w miejscach pracy stymulując organizm co poprawia naszą efektywność.