Andrzej Strug, a właściwie Tadeusz Gałecki (1[zasłonięte]871-19) – pisarz i publicysta, działacz ruchu socjalistycznego i niepodległościowego, założyciel i Wielki Mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski (działającej do dziś).
Żółty krzyż to trzytomowa powieść sensacyjna, której akcja rozgrywa się podczas pierwszej wojny światowej, głównie we Francji i Niemczech. Od epizodów rozgrywających się na pokładzie U-boot'a, przez okopy frontu zachodniego, akcja wkracza do salonów, gabinetów wywiadów, ociera się o wielką politykę i wielkie postaci historyczne tego okresu. Tytułowy "żółty krzyż" to popularna nazwa parzących bojowych środków trujących, wokół produkcji których zawiązuje się afera szpiegowska. Jednakże jest to przede wszystkim powieść antywojenna, która z różnych punktów widzenia, ukazuje jej destrukcyjny wpływ. Autor wykazał się niezwykłą erudycją w znajomości realiów I wojny światowej, bardzo skrupulatne przypisy pozwalają na lekturę czytelnikom nie mającym dużej wiedzy historycznej. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1933 roku, więc zaskoczeniem może być przeczucie kolejnego konfliktu...
Książka składa się z trzech tomów ujętych w jednej okładce, z których każdy ma swoją stronę tytułową i osobną numerację stron (to samo wydanie było również w osobnych tomach), jako zakładkę wklejono tasiemkę.
Egzemplarz w dobrym stanie, nieco podniszczona okładka (obtarcia, przybrudzenia, naddarcia oklejającego papieru), pożółkły papier stron, całość zwarta, brak mankamentów technicznych. Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1956; 344 + 296 + 326 stron, format 135 x 198 mm.
Polecam!
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PŁATNOŚCI I WYSYŁKI NA STRONIE "O MNIE".
|