WITAM NA MOJEJ AUKCJI
Przedmiotem aukcji jest jajo strusia Afrykańskiego.
Waży 1650 g. Zawiera ok. 1000 g białka i 320 g żółtka. Jeżeli chodzi o zawartość cholesterolu, klasyfikuje się pomiędzy indykiem i kaczką, a perlicą czy przepiórką. Całkowita jego zawartość jest zbliżona do zawartości w jajku kurzym. Analizując dalej wartość dietetyczną dowiemy się, iż w jajku strusim obserwowany jest stosunkowo duży udział wielonienasyconych kwasów tłuszczowych żółtka, a ich stosunek do kwasów nasyconych jest w porównaniu z innymi gatunkami drobiu najwyższy, co powoduje, że jaja strusie pod względem dietetycznym są wyborne.
Jak je rozbić?
Rozbicie skorupy na połowę nie jest takie proste, jak w przypadku jaj kurzych i nie chodzi tu bynajmniej o wielkość jaja, lecz o grubość skorupy jaja strusiego, która wynosi 2-3 mm i jest 10-krotnie grubsza od skorupki jaja kurzego. W przypadku, gdy zamierzamy jeszcze zachować skorupę jaja w całości, należy ostrożnie wyszczerbić małą dziurkę za pomocą ostrego dłuta lub po prostu wywiercić w nim dziurę, a żółtko z białkiem wypłynie na zewnątrz tworząc ogromnych rozmiarów wydmuszkę.
Jeżeli natomiast chcemy dodatkowo oddzielić żółtko od białka użyć musimy narzędzi, których nie często używamy w naszej kuchni. Bardzo pomocne przy tym jest użycie dłutka z młotkiem, którym to kreślimy linię w poprzek jaja i ząbkowanego noża, którym łatwo "przepiłowujemy" jajo wzdłuż zamierzonej linii.
Jajecznica ze strusich jaj.
Przyda nam się tutaj wiertarka (jeśli jajo chcemy zachować jako pamiątkę wspaniałej uczty). Wiertarką nawiercamy z obu końców jaja otworki i wydmuchujemy zawartość na talerz. Smażymy jak klasyczną jajecznicę. Należy pamiętać, że jajecznicą taką możemy nakarmić od 8 do 10 osób. Nie polecamy przyrządzania jej tylko dla siebie.
Życzę smacznego !!! :)
|