Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Świat kolei 4/2010

23-07-2014, 21:27
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 12 zł      Aktualna cena: 8 zł     
Użytkownik g_rajnert
numer aukcji: 4420628789
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 23-07-2014 21:22:35

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

AKTUALNOŚCI – Muzeum Historii Kolei w Częstochowie przejdzie do... historii?
Autor: Jakub Halor 
W 2001 r. Towarzystwo Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej założone przez emerytowanych kolejarzy-entuzjastów, utworzyło Muzeum Historii Kolei, bazując na pomieszczeniach zachodniego skrzydła dworca Częstochowa Stradom. Po dziewięciu latach funkcjonowania placówki kolejarze-pasjonaci otrzymali pismo z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. informujące o możliwości eksmisji Muzeum. Pracujący społecznie opiekunowie Muzeum nie pobierają opłat za wstęp, zatem nie mają środków na płacenie ewentualnego czynszu.

 
NOWA KOLEJ – Dworzec Antwerpen Centraal
Autor: Ryszard Rusak
Antwerpia Centralna to jeden z największych dworców kolejowych w Belgii. Nazywany jest potocznie katedrą kolejową z powodu kopuły górującej nad gmachem, wzorowanej na rzymskim Panteonie. Po przebudowie, wg rankingu magazynu Newsweek ze stycznia 2009, jest to czwarty najpiękniejszy dworzec świata.

 
KOLEJ W POLSCE – Lokomotywy E186 i E189 w Polsce
Autor: Paweł Terczyński 
Ostatnie miesiące przyniosły informacje o kolejnych lokomotywach nowej generacji, jakie pojawiły się na polskich torach. Głównym, choć bynajmniej nie jedynym „sprawcą zamieszania” była spółka Przewozy Regionalne, która wprowadziła do obsługi swoich pociągów segmentu interREGIO nowe pojazdy TRAXX i EuroSprinter.

 
HISTORIA KOLEI – Kolej Lokalna Twarda Góra - Nowe
Autor: Marcin Przegiętka 
Dla budowanej w połowie XIX wieku Kolei Wschodniej z Berlina do Królewca, na odcinku między Bydgoszczą a Tczewem wybrano najdogodniejszą trasę równoległą do linii Wisły. Tym sposobem zbudowana 1852 r. kolej ominęła trzy miasta leżące w dolinie Wisły: Świecie, Nowe i Gniew. Wkrótce stało się jasne, jakie korzyści przynosi nowy środek komunikacji a jego brak może zagrozić rozwojowi miast. Nie można było się spodziewać budowy linii pierwszorzędnej, ale kolej trzeciorzędna zapewniała komunikację położonych nad Wisłą miast z linią pierwszorzędną Bydgoszcz - Tczew.

 
WĄSKIE TORY – Ostatnie lata kolei wąskotorowej Huty Jedność
Autor: Michał Izydorczak 


WĄSKIE TORY – Z pługiem do Niechanowa
Autor: Marek Ciesielski 
Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w lutym br. Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa uruchomiła dzień po dniu dwa przejazdy specjalne dla miłośników kolei. Miało to miejsce w czasie, w którym na „dużej kolei” pojawiły się problemy z prowadzeniem ruchu pociągów. Jak się to udało na wąskim torze i co kolejka przygotowuje na nowy sezon?

 
WĄSKIE TORY – Pleszew – powrót pociągów
Autor: Michał Izydorczak 
Z początkiem lutego br. na Pleszewską Kolej Lokalną znów wróciły planowe pociągi osobowe. Termin inauguracji ruchu pasażerskiego był kilkakrotnie przekładany, co było wynikiem pojawiających się różnych trudności. Ostatnia informacja awizowała wznowienie ruchu osobowego od 1 lutego. Jednak z powodu obfitych opadów śniegu także tym razem ich start się opóźnił. Ostatecznie wszystkie problemy udało się opanować i kolejka wróciła na szlak.

 
ZAPOMNIANE LINIE – Nowogard – Dobra Nowogardzka Południe
Autor: Sławomir Fedorowicz 

REPORTAŻ – Pociągi specjalne organizowane przez The Wolsztyn Experience w roku 2009
Autor: Marek Ciesielski 
Wzorem lat ubiegłych działające w Wolsztynie brytyjskie towarzystwo The Wolsztyn Experience uruchomiło w minionym roku kilka pociągów specjalnych, tak ogólnodostępnych, jak i dla grup zorganizowanych, na normalnym i na wąskim torze.

 
KOLEJ W ŚWIECIE
 – Lokomotywy elektryczne Škoda na kolejach ZSRR
Autor: Marek Graff 
Czeski koncern Škoda jest znany na PKP jako dostawca bardzo udanych i na swoje czasy nowoczesnych lokomotyw serii EU05. Lokomotywy pochodzące z Pilzna zyskały jeszcze większe uznanie na kolejach ZSRR, dokąd trafiło ponad 2500 pojazdów na tor 1520 mm, zarówno na prąd stały 3kV, jak i przemienny 25 kV. Duża część z nich nadal jest eksploatowana na szlakach nie tylko w Rosji, ale także na Ukrainie i Białorusi, gdzie prowadzą najbardziej prestiżowe pociągi pasażerskie i jeszcze przez wiele lat będą dosłownie niezastąpione.

 
WCZORAJ I DZIŚ – Most na Wiśle w Toruniu
Autor: Marcin Przegiętka 
Kolejowo-drogowy most na Wiśle w Toruniu został otwarty w 1873 r. i stanowił część kolei toruńsko-wystruckiej. Imponujący rozmiarami most powstał jako druga po Tczewie stała przeprawa na dolnej Wiśle i uzyskał okazałą oprawę architektoniczną.

 
ALBUM STACJI – Nowogard
Autor: Sławomir Fedorowicz 
Nowogard jest miasteczkiem położonym na Pobrzeżu Szczecińskim, na wschodnim skraju Puszczy Goleniowskiej. Liczy sobie prawie 17 tys. mieszkańców. Stacja Nowogard powstała na otwartej w 1882 r. linii kolejowej Szczecin Dąbie - Płoty, która jeszcze w tym samym roku została doprowadzona do Kołobrzegu. Przez 20 lat była małą stacją na tej linii.

 
FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski 
Ostatnie znaczki PRL. Wszystko, co królewskie.

 
MIEJSKIE TORY
 – Wspomnienie o linii tramwajowej z Cieplic do Podgórzyna
Autor: Henryk Magoń 
W roku 1909 władze gminy porozumiały się z przedsiębiorstwem Hirschberger Thalbahn AG (tramwaje jeleniogórskie) w sprawie budowy linii do Podgórzyna. Natomiast ostatni dzień roku 1964 był również ostatnim dniem kursowania tramwajów do Podgórzyna. 29 kwietnia 2009 minęła 40.rocznica likwidacji tramwajów w Jeleniej Górze. Warto przypomnieć historię linii z Cieplic do Podgórzyna oraz rozmaite ciekawostki związane z tą trasą.

 
MIEJSKIE TORY – Karpie po ukraińsku czyli szwajcarskie tramwaje w Winnicy
Autor: Michał Jerczyński, Christian Ammann 
Winnica to prawie 400-tysięczne miasto, położone na Ukrainie w połowie drogi między Tarnopolem a Kijowem. Zostało założone w połowie XIV wieku i należało wówczas do Księstwa Włodzimiersko-Halickiego, a w 1569 roku ziemie te zostały włączone do korony. Potem znajdowały się w zaborze rosyjskim. Winnica pełniła ważne funkcje administracyjne, przejściowo o randze stolicy województwa bracławskiego. Obecnie jest miastem obwodowym niepodległej Ukrainy.

 
ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele. Wagony sypialne kolei BC, UZ i DR serii WLABmee / WLABmz” cz.2
Autor: Andrzej Etmanowicz 


WARSZTAT – Dekoder sygnalizacji świetlnej PKP
Autor: Andrzej Bartosz 
Ogólnie dostępne dekodery akcesoriów dla makiet kolejowych, nawet te specjalnie przeznaczone do obsługi sygnalizacji świetlnej, dają wąski zakres układu świateł. Zwykle pozwalają na cztery różne sygnały. Znając funkcjonowanie sygnalizacji na polskich szlakach kolejowych słusznie możemy odczuwać niedosyt. Marzenia o wyświetlaniu większej liczby sygnałów, czy tym bardziej z informacją o następnym semaforze, długo wydawały się nierealne wobec braku na rynku odpowiednich dekoderów. Standardem powinny stać się dekodery, które mogą być całkowicie zintegrowane z nowoczesną makietą sterowaną cyfrową.


Stan bdb minus.