Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Świat kolei 3/2010

23-07-2014, 22:02
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 12 zł      Aktualna cena: 8 zł     
Użytkownik g_rajnert
numer aukcji: 4420625472
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 23-07-2014 21:18:53

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

AKTUALNOŚCI – Pociągi spalinowe na Warmii i Mazurach
Autor: Sebastian Marszał 


NOWA KOLEJ – Budowa sieci kolei dużych prędkości w Belgii zakończona
Autor: Raymond Kiés 
Już pewnie mało kto liczył na dotrzymanie tego terminu, a jednak od 13.12.2009 r. pociągi między Amsterdamem a Antwerpią po HSL-Zuid (Linia Dużych Prędkości – Południe; HSL – High Speed Line) i HSL 4 naprawdę kursują. Dla Belgów jest to podwójny powód do radości, ponieważ oddanie do użytku HSL 4 oznacza, że Belgia jako pierwszy europejski kraj w pełni zakończyła budowę kolei dużych prędkości.

 
HISTORIA KOLEI – Pasażerski ruch kolejowy w czasach II Rzeczpospolitej cz.4
Autor: Andrzej Massel 
W artykułach, jakie ukazały się w trzech kolejnych numerach Świata kolei przedstawiono ruch pasażerski na kolejach polskich w okresie Dwudziestolecia międzywojennego. Poszczególne artykuły odnosiły się do trzech, tak jak byśmy dzisiaj powiedzieli, segmentów rynku przewozowego: przewozów międzynarodowych, przewozów dalekobieżnych oraz przewozów podmiejskich. Celem niniejszego artykułu jest podsumowanie osiągnięć naszych kolei. Ma on także poszerzyć wiedzę o obsłudze trakcyjnej pociągów na PKP w latach trzydziestych.

 
KOLEJ W POLSCE 
– Pierwsze seryjnie produkowane wagony 2 klasy standardu Z2 typu 136A na PKP (cz.3). Wersje z klimatyzacją po naprawach głównych
Autor: Andrzej Etmanowicz 
Modernizację wagonów typu 136A przeprowadzono generalnie w latach 2[zasłonięte]005-20, w dwóch fazach. W pierwszej, obejmującej okres 2[zasłonięte]005-20, omówionej w poprzedniej, drugiej części artykułu, Fabryka Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego w Poznaniu przeprowadziła naprawy rewizyjne połączone z modernizacją 24 z 40 będących wtedy na ilostanie wagonów typu 136A.

 
ZAPOMNIANE LINIE – Wyszogóra – Resko Północne
Autor: Sławomir Fedorowicz 
Kolejna wyprawa szlakiem zapomnianych linii prowadzi na Pomorze, gdzie można znaleźć ślady rozebranej bezpośrednio po wojnie linii z Wyszogóry do Reska Północnego. 
 

KOLEJ W ŚWIECIE – Kolej-widmo w Afganistanie
Autor: Andrew Grantham, Marek Graff 


REPORTAŻ – Zima na kolei
Autor: Marek Ciesielsk 
Minione lata przyzwyczaiły nas do bezśnieżnych zim o dodatnich temperaturach: śnieg, jeśli już sypał, to głównie w górzystych rejonach lub topniał parę dni po opadach. Przyzwyczailiśmy się też do utartego powiedzenia, w myśl którego „zima zaskoczyła drogowców”. W tym roku zima zaskoczyła też kolejarzy! Obfite opady śniegu połączone z oblodzeniem sieci trakcyjnej doprowadziły na początku stycznia do paraliżu kolei.

 
FORUM – Parowozownia Skierniewice w 2009 r.
Autor: Marek Moczulski 
Status organizacji pożytku publicznego Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei (PSMK) uzyskało 19.06.2008 r. Zatem miniony rok był pierwszy, w którym podatnicy mogli przeznaczyć 1% swojego podatku dochodowego na cele naszego Stowarzyszenia. Z wpłat darczyńców uzbierało się 14 825,58 zł. Zostały one wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem – na cele statutowe. Dokładne rozliczenie otrzymanych środków i specjalne podziękowania dla dobrodziejów można znaleźć na stronie www.psmk.org.pl w zakładce „1%”.

 
WĄSKIE TORY
 – Muzealne parowozy wąskotorowe na tor 785 mm 
Autor: Bogdan Pokropiński 
Parowóz wąskotorowy Tw53

 
WĄSKIE TORY
 – Muzealne parowozy wąskotorowe na tor 785 mm
Autor: Bogdan Pokropiński 
Parowóz wąskotorowy Pw53-1980

 
WĄSKIE TORY – Muzealne parowozy wąskotorowe na tor 785 mm
Autor: Bogdan Pokropiński 
Hybryda Pw53-2

 
ALBUM STACJI
 – Czarnków
Autor: Paweł Korcz 
Kolej dotarła do Czarnkowa wraz z budową linii z Bzowa Goraju, której otwarcie nastąpiło w 1897 roku. W ten sposób Czarnków uzyskał połączenie przez wybudowaną 1896 roku linię Rogoźno – Drawski Młyn m.in. z węzłami w Poznaniu, Krzyżu i Pile.

 
FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski 
Witrażowy pociąg. „Gagarin” wiecznie żywy. Interesujący polonik

 
MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Kijowie cz.2
Autor: Marcin Rechłowicz 
W numerze 11/2009 ŚK przedstawiona została historia powstania i późniejsze dzieje kijowskiej sieci tramwajowej. Część druga publikacji prezentuje eksploatowany na tej sieci tabor tramwajowy oraz opisuje system obsługi pasażerów.

 
MAKIETA – Warsztaty modelarskie w Poznaniu 
Autor: Grzegorz Labudda 


WARSZTAT – Budowa modelu parowozu Tr203 cz.2
Autor: Tomasz Florczak 


ŚWIAT MODELI – Polski Model Roku 2009
Autor: Ryszard Pyssa 
Plebiscyt na najciekawszy model w polskich barwach, jaki ukazał się na rynku w 2009 roku, został rozstrzygnięty. Czytelnicy Świata kolei już po raz szósty mieli okazję docenić producentów oraz dystrybutorów i wskazać te modele, które sprawiły im największą radość. Przypomnijmy, że celem plebiscytu jest nie tyle wybór modelu najdokładniej odzwierciedlającego tabor kolei polskich, ale wskazane miniatury, której ukazanie się sprawiło Czytelnikom największą satysfakcję. Podobnie jak w latach poprzednich wiele nowości ukazało się pod koniec roku, stąd głosowanie trwało do 31 stycznia 2010 roku.


NOWOŚCI – 
Norymberga 2010
Autor: Ryszard Pyssa 
Polskie nowości H0

Stan bdb minus