Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Świat kolei 10/2006

13-09-2014, 22:31
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 13 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 9 zł     
Użytkownik g_rajnert
numer aukcji: 4575358703
Miejscowość Kraków
Licytowało: 1    Wyświetleń: 12   
Koniec: 13-09-2014 21:58:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

AKTUALNOŚCI – 20 lat minęło
Autor: Marek Malczewski
Sochaczew to miejsce wyjątkowe dla wszystkich miłośników wąskich torów. Dziś funkcjonuje jako Muzeum Kolei Wąskotorowej – uroczyste otwarcie nastąpiło 6 września 1986 roku.


KOLEJ W POLSCE – Lokomotywy elektryczne z Czech i Słowacji eksploatowane przez polskich przewoźników
Autor: Jacek Chiżyński
W 2004 roku pierwsi przewoźnicy spoza Grupy PKP otrzymali licencje na wykonywanie przewozów towarów i udostępnianie posiadanych pojazdów trakcyjnych. W związku z brakiem możliwości odkupienia od PKP Cargo SA pojazdów trakcyjnych, kilku przewoźników zdecydowało się na dzierżawę lub zakup elektrowozów od naszych południowych sąsiadów.


HISTORIA KOLEI – Na placu trzech dworców
Autor: Michał Jerczyński
W bieżącym roku przypada 160. rocznica uzyskania przez Wrocław połączenia kolejowego z Berlinem. Z tej okazji w stolicach Niemiec i Dolnego Śląska odbył się szereg okolicznościowych imprez. We Wrocławiu otwarto w Muzeum Architektury godną polecenia wystawę poświęconą wrocławskim dworcom kolejowym.


ZAPOMNIANE LINIE – Rudnica - Sulęcin
Autor: Tomasz Gieżyński
Linia Rudnica – Sulęcin stanowiła najkrótsze połączenie Gorzowa Wielkopolskiego z Sulęcinem i Rzepinem. Była to linia znaczenia miejscowego, otwarta w 1912 roku, po której jeszcze w czasie wojny kursowały cztery pary pociągów pasażerskich. Niestety po wojnie, jak wiele innych tras, linia ta została rozebrana.


KOLEJ W ŚWIECIE – EUROTUNNEL
Autor: Marek Graff
Eurotunnel, czyli tunel pod Kanałem La Manche łączący Francję z Wielką Brytanią zbudowano po przeszło 200 latach planowania, zarzucania budowy i ponownego projektowania. Obecnie pozostaje drugim co do długości tunelem kolejowym na świecie.


WĄSKIE TORY – Nowoczesne wagony spalinowe HSB
Autor: Jakub Halor
Nieubłagane prawa ekonomii wymagają od operatorów kolejowych racjonalnej gospodarki taborowej. Przykładem takiego działania jest zatrudnianie tańszych w eksploatacji wagonów spalinowych w miejsce klasycznych pociągów mających w kursach słabą frekwencję. Koleje wąskotorowe w Niemczech chętnie wprowadzały na swoich liniach najnowsze osiągnięcia techniczne. Jednak towarzystwa kolejowe Harzu stosowały na trudnych, ale raczej rentownych górskich szlakach, nowinki motorowe stosunkowo późno i w niewielkim stopniu.


ALBUM STACJI – Stacja Brzeźnica n. Wartą
Autor: Lech Grobelny
Stacja Brzeźnica jest położona po około 2 km od zabudowań wsi Nowa Brzeźnica i Dworszowice Kościelne na linii Wyczerpy – Chorzew Siemkowice. Ruch otwarto tu w 1939 roku. Na południe od stacji godne odwiedzenia są malownicze zakola Warty.


KATASTROFY – Historia jednego pociągu
Autor: Michał Jerczyński
Przełom lat 50. i 60. był okresem stale rosnących przewozów kolejowych. Mimo dostaw nowych wagonów odczuwano ciągle ich niedobór. Ratowano się ograniczaniem liczby skreśleń z inwentarza i wyłączeń wagonów „chorych”. W rezultacie ich stan techniczny się pogarszał, aż pewnego dnia 45-letni staruszek spowodował katastrofę.


ARCHIWUM TABORU – Wagon węglarka czteroosiowa typu 430W
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI  Bibliografia historii transportu szynowego cz.3
Autor: Red.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
150 – 130 – 100. Luz Blues. Galeria malarstwa. Znaczki i „znaczki”.
 

MIEJSKIE TORY – Tramwaje generacji N w Szczecinie
Autor: Mirosław Janiak
W Szczecinie komunikacja tramwajowa pojawiła się wcześnie – w roku 1879. Po wojnie w zniszczonym mieście szybko wznowiono kursowanie tramwajów. Przez 10 lat użytkowano tabor produkcji niemieckiej. Pierwszych 10 wagonów typu N dostarczono w 1955 roku. Popularne „enki” przez ponad 40 lat woziły mieszkańców. Obecnie na ulicach pojawiają się podczas przejazdów turystycznych i specjalnych te z nich, które trafiły pod opiekę Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej.


MAKIETA – Jak powstała moja domowa makieta
Autor: Paweł Wróblewski
Niemal każdy, kto chce rozwijać swoje hobby zwane modelarstwem kolejowym, prędzej czy później przystępuje do budowy infrastruktury, stanowiącej otoczenie dla posiadanego taboru. Najczęściej powstaje wówczas domowa makieta. Pamiętać trzeba, że to, co zbudujemy będzie bardzo trudno w przyszłości zmienić. Przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z doświadczeniami domowego twórcy.


TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii 119
Autor: Arkadiusz Lubka
Lokomotywy serii 119 wyprodukowano w Rumunii, a na torach kolei wschodnioniemieckich pojawiły się pod koniec lat 70. Po zjednoczeniu Niemiec otrzymały oznaczeni 219, część z nich zmodernizowano, dzięki czemu ich prędkość maksymalna wzrosła do 140 km/h. Przez kilkanaście lat od momentu pojawienia się lokomotyw serii119, nie było ich modelu. Równocześnie pojawiły się dwa różnych wytwórców – proponujemy jeden z nich.


KATALOG MODELI – Wagon chłodnia typu 4L
Autor: Krzysztof Koj, Arkadiusz Lubka
Konstrukcja wagonu chłodni typu 4L została opracowana w Poznaniu w latach 50. Wagony tego typu przewoziły głównie mięso, niektóre przystosowano wyłącznie do przewozu ryb. Model w skali TT.


NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Nowości TT 2006 - Tillig

 

Stan bdb minus,