Światłoczuła emulsja fotograficzna TETENAL w płynie ,chlorobromowa - o gradacji normalnej.Nadaje się do nałożenia na szkło, ceramikę ,plastyk ,karton czy tekstylia.Wydajność około 1,5-do 2m2 powierzchni .
TERMIN WAŻNOŚCI 1-2013
Instrukcja użytkowania czarno-białej emulsji fotograficznej WORK
Zastosowanie i działanie : Emulsja ta jest chlorowo-bromową emulsją światłoczułą, którą można nałożyć na wiele rodzajów powierzchni, takich jak: szkło, ceramika, karton, płótno, plastik, itp.Może być naświetlana fotograficznie lub graficznie. Emulsji nie można nałożyć bezpośrednio na metal, gdyż wpłynęłoby to na jej właściwości fotochemiczne. Emulsja pod względem czułości i kontrastu odpowiada gradacji 3 papieru.
Zawartość opakowania 250 ml (w postaci stałej). Emulsję doprowadza się do postaci płynnej poprzez ogrzanie, które umożliwia nałożenie jej na wybraną powierzchnię. Butelkę można otworzyć tylko w świetle lampy ciemniowej (czerwonej lub żółto-zielonej ).
Zasady bezpieczeństwa: Emulsja zawiera pochodne fenidolu pełniące rolę środków konserwujących, dlatego można ją stosować w dobrze przewietrzanym pomieszczeniu. UWAGA: unikać kontaktu ze skórą. Jeżli taki kontakt nastąpi, skórę należy spłukać dużą ilością wody. W wypadku kontaktu z oczami, przemyć je dokładnie wodą i zasięgnąć pomocy u okulisty. W razie zażycia niezwłocznie udać się do lekarza. Przechowywać poza zasięgiem rąk dzieci.
Przygotowanie emulsji: W wypadku gdy na wybrany materiał trudno nanieść emulsję, jego powierzchnię można odpowiednio przygotować. W tym celu należy przygotować r-r żelatyny domowego użytku i nałożyć jej warstwę na podłoże. Po całkowitym wyschnięciu żelatyny można nanieść emulsję. Powierzchnie szklane, ceramiczne, plastikowe i malowane przed nałożeniem emulsji należy dokładnie odtłuścić/spirytusem/. Zamkniętą butelkę z emulsją w postaci stałej umieścić w kąpieli wodnej o temp. 40-45oC. Czas potrzebny do dojścia emulsji do postaci płynnej wynosi 45-60 min. Proporcjonalnie krócej ogrzewa się mniejszą ilość emulsji. W żadnym wypadku nie potrząsać butelką, gdyż spowoduje to powstanie pęcherzyków powietrza zawieszonych w emulsji.
Pokrywanie powierzchni: Zależnie od rodzaju powierzchni do pokrycia 1 m2 potrzeba 100-150 ml emulsji. Należy ją nakładać bardzo równomiernie i sprawdzić czy nie pozostają pęcherzyki powietrza. Na szkle, drewnie, ceramice, itp. emulsję rozprowadza się pochylając podłoże w różnych kierunkach lub za pomocą płaskiego delikatnego pędzelka. Podgrzanie podłoża /za pomocą suszarki do włosów/ do temp. emulsji pozwala na dokładniejsze jej rozprowadzenie. Na materiały o nierównej powierzchni emulsję najlepiej jest nanosić poprzez zanurzanie.
Suszenie: Po nałożeniu emulsji podłoże ułożyć w pozycji poziomej. Emulsja twardnieje po ok. 30 min. i na powierzchni jest sucha. Całkowite wysuszenie następuje po 1-2 dniach. Można zastosować suszarkę do włosów ale bez włączania grzania. Zajmuje to ok. 30 min.
Naświetlanie: Jako wartości wyjściowe służą dane aktualne dla papieru "Work by Tetenal" o gradacji 3. Różnice w grubości warstwy emulsji i niepełne wysuszenie emulsji przed naświetleniem mają znaczny wpływ na jej światłoczułość.
Wywoływanie: W wywoływaczu Eukobrom lub Dokumol w rozcieńczeniu 1+7 przy 20oC. Czas wywoływania wynosi 1.5-3 min. Zależnie od podłoża wywoływać w kuwecie poprzez spryskiwanie wywoływaczem, nakładanie wywoływacza watą lub miękkim pędzelkiem lub poprzez zanurzenie w wywoływaczu.
Przerywanie-hartowanie: Zastosować 1litr roztworu składającego się z 40 ml Indicet (przerywacza), 20 ml Hardener (kąpieli hartującej) i 940 ml wody. Stosować przez 2 min. w temp.20oC i przy ciągłym poruszaniu.
Przepłukanie: 20-30 min pod bieżąca wodą o temp. 10-20oC.
Utrwalanie: W utrwalaczu Superfix w rozcieńczeniu 1+4 przy 20oC przez 3-4 min. Przed utrwaleniem naświetlona emulsja jest mętna i ma kolor żółty. Światło można zaświecić po minucie utrwalania. Czas w jakim emulsja ulega wyklarowaniu podwoić uzyskując w ten sposób właściwy czas utrwalania. Płukanie: 20-30 min w bieżącej wodzie o temp. 10-20oC. Nie kierować na emulsję silnego strumienia wody, gdyż może on uszkodzić jej powierzchnię. Nasiąknięta emulsja jest podatna na mechaniczne uszkodzenia.
Suszenie: Na powietrzu, w pokojowej temp. lub za pomocą suszarki do włosów / z wyłączonym grzaniem /.
Pokrycie warstwą ochronną: Naświetlona, poddana obróbce i wysuszona emulsja może być zabezpieczona lakierem w sprayu.
Przechowywanie i trwałość: Emulsję "Work" w butelce zabezpieczonej przed dostępem światła najlepiej przechowywać w lodówce. W żadnym wypadku nie wolno doprowadzić do zamarznięcia emulsji. Jej trwałość podana jest na opakowaniu. Uwaga: Zażalenia związane z błędnym pokryciem lub niedostateczną przyczepnością podłoża nie mogą być rozpatrywane. To samo dotyczy możliwych błędów i uszkodzeń powstałych w wyniku kontaktu emulsji z barwnikami, utwardzaczami i innymi substancjami zawartymi w podłożu.