Środek chwastobójczy ZEUS 208 WG + NUANCE 75 WG w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej stosowany nalistnie, przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych w pszenicy ozimej.
Substancje aktywne:
jodosulfuron metylosodowy (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) w 1 kilogramowym opakowaniu (ZEUS 208 WG) – 8,3g;
propoksykarbazon sodowy (związek z grupy sulfonyloaminokarbonylotriazolinonów) w 1 kilogramowym opakowaniu (ZEUS 208 WG) – 140g
amidosulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) w 1 kilogramowym opakowaniu (ZEUS 208 WG) 60g
tribenuron metylowy (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) w 60 gramowym opakowaniu (NUANCE 75 WG) – 45g
Środek zawiera substancje aktywne o uzupełniającym się sposobie działania: jodosulfuron metylosodowy, propoksykarbazon sodowy i amidosulfuron. Substancje aktywne pobierane są poprzez korzenie i liście chwastów i szybko transportowane w roślinie powodując uszkodzenia oraz zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów, a w konsekwencji ich zamieranie. Pełen efekt działania środka jest widoczny do 4 tygodni po wykonaniu zabiegu. Właściwa wilgotność gleby pozytywnie wpływa na działanie środka, natomiast temperatura w okresie wegetacji chwastów nie wpływa na skuteczność chwastobójczą .
ZEUS 208 WG + NUANCE 75 WG zawiera także tribenuron metylowy, selektywną substancję aktywną o działaniu systemicznym. Pobierana przez liście i szybko przemieszczana w roślinie, hamuje podział komórek w stożkach wzrostu, wstrzymując wzrost i rozwój chwastów. Szybki rozkład środka w glebie ogranicza możliwość pobierania go przez korzenie. Środek najlepiej działa na młode intensywnie rosnące chwasty. Środek charakteryzuje się selektywnością czynną, co oznacza, że zboża rozkładają środek do związków nieaktywnych. Środek w zalecanych dawkach jest selektywny dla zbóż w okresie od fazy 2 liści do fazy strzelania w źdźbło. Środek można stosować na wszystkich typach gleb, na których uprawia się zboża. Opady deszczu występujące w trakcie lub wkrótce po zabiegu obniżają skuteczność działania środka.
Chwasty wrażliwe np: fiołek polny, jasnota purpurowa, maruna bezwonna, miotła zbożowa, przetacznik perski, przytulia czepna.
Chwasty odporne np: chwasty wieloletnie głęboko korzeniące się.
ZAKRES STOSOWANIA, TERMINY I DAWKI
PSZENICA OZIMA
Opryskiwać wiosną tuż po rozpoczęciu wegetacji.
Stosować jedno opakowanie zbiorcze (twin-pack) zawierające 1.5 kg środka ZEUS 208 WG i 90 g środka NUANCE 75 WG na powierzchnię 6 hektarów.
Skuteczność działania środka może ulec obniżeniu na glebach z dużą zawartością substancji organicznej lub pokrytych materią organiczną np. słomą.
W bardzo rzadkich przypadkach krótko po zabiegu mogą wystąpić niewielkie przebarwienia (żółknięcie) nie mające wpływu na dalszy rozwój rośliny uprawnej i jej plonowanie.
Silna rosa lub opady występujące wcześniej niż 4 godziny po zabiegu mogą obniżyć skuteczność działania środka.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
NASTĘPSTWO ROŚLIN
Jesienią, dla uniknięcia uszkodzeń rzepaku ozimego uprawianego następczo, należy wykonać orkę z przedpłużkiem na głębokość 20 cm. Po wykonaniu jesiennej orki na głębokość 10-15 cm można uprawiać jako roślinę następczą jęczmień ozimy. Bez orki, po wykonaniu uprawek pożniwnych można uprawiać pozostałe zboża.
Na polach gdzie stosowano środek ZEUS 208 WG + NUANCE 75 WG nie wysiewać rzepaku ozimego jako rośliny następczej jeśli w sezonie wegetacyjnym panowała susza.
W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji opryskanej środkiem ZEUS 208 WG + NUANCE 75 WG po wykonaniu orki na głębokość 20 cm można uprawiać pszenicę jarą.
PRZECIWWSKAZANIA
Środka ZEUS 208 WG + NUANCE 75 WG nie stosować:
- na rośliny osłabione lub uszkodzone przez choroby, szkodniki, zalanie lub przymrozki,
- w zbożach z wsiewką roślin motylkowatych lub takich, które będą podsiewane roślinami motylkowatymi lub trawami.
Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne,
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.
OKRES KARENCJI
Okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin przeznaczonych do konsumpcji: NIE DOTYCZY
OKRES PREWENCJI DLA LUDZI, ZWIERZĄT, PSZCZÓŁ
Okres zapobiegający zatruciu: NIE DOTYCZY