Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ŚMIERĆ W KULTURZE DAWNEJ POLSKI OD ŚREDNIOWIECZA

22-01-2015, 23:57
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 150 zł     
Użytkownik Taddeush
numer aukcji: 4988567009
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 22-01-2015 23:27:02

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2000
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
 

Przemysław Mrozowski (red.)


ŚMIERĆ W KULTURZE DAWNEJ POLSKI OD ŚREDNIOWIECZA DO KOŃCA XVIII WIEKU


Warszawa 2000

wyd. I, ss. 272
il. kolorowe, format A4
oprawa twarda akierowana
stan 
idealny (nowa)

 

Katalog wystawy która odbyła sie w dniach 15 grudnia 2000 - 15 marca 2001 na Zamku Królewskim w Warszawie. Mottem wystawy są słowa: "Przeraźliwe echo trąby żałosnej do wieczności wzywającej". Jest to parafraza fragmentu tytułu tzw. podręcznika dobrego umierania z 1670 r. Tytuł w wersji oryginalnej brzmi: "Przeraźliwe echo trąby ostatecznej na Sąd Boży wzywającej".

 

Według Przemysława Mrozowskiego, zadaniem wystawy jest przybliżenie nam stosunku naszych przodków do śmierci zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym. Wystawa przybliża nam lęk przed przyszłością - powiedział dyrektor Zamku prof. Andrzej Rottermund. Dodał: przemysł rozrywkowy funduje nam na przełom wieku atmosferę zabawy. Wygląda na to, że chce zagłuszyć strach przed tym co nastąpi w nowym tysiącleciu. Ta wystawa – to spotkanie z refleksją o śmierci.

 

Katalog, tak jak cała wystawa, podzielony został na pięć części:

  • Memento mori, poświęcona jest nieuchronności śmierci i konieczności dobrego przygotowania się do przejścia w zaświaty. W tej części można obejrzeć kilka podręczników dobrego umierania, m.in. "Naukę o umieraniu" Janusza Januszewskiego, Antoniego Węgrzynowicza "Kazania niedzielne. O czterech rzeczach ostatecznych".
  • In hora mortis, druga, prezentuje obrazy "dobrego" umierania, umierania zgodnego z wymogami rytuału tzn. po opatrzeniu sakramentami świętymi.
  • Adventie sancti dei. "Przybądźcie święci" to tytuł trzeciej części poświęconej rytuałowi odprawiania zmarłego w zaświaty. W tej części zgromadzono elementy liturgiczne związane z pogrzebami, a także fragmenty dekoracji pogrzebowych.
  • W części Memento mortuorum zgromadzono portrety trumienne, nagrobki, epitafia. Zamiarem organizatorów było przybliżenie nam przywiązania Polaków do własnego "Ja" nawet po śmierci.
  • Cześć piąta - ostatnia In paradisum deducant te angeli (Niech aniołowie zawiodą cię do raju) to wizja zaświatów. Zgromadzono na niej najbardziej dojrzałe artystycznie przykłady przedstawienia nieba, czyśćca i piekła.

Gratka dla osób zafascynowanych staropolską "Ars moriendi".

 

 


• • • •

Zapraszam do licytacji.

Wyprzedaję moje zbiory. Książki przeczytane, których nigdy nie przeczytam oraz wielokrotne egzemplarze. Kolekcje (pocztówki i porcelanę), których się pozbywam. Ubrania, często nowe, których nie ubiorę.
ŚMIERĆ W KULTURZE DAWNEJ POLSKI OD ŚREDNIOWIECZA