Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ŚLUBY PANIEŃSKIE Aleksander Fredro

11-03-2012, 13:08
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 4 zł     
Użytkownik pajarzy
numer aukcji: 2114048622
Miejscowość Rogoźno Wlkp.
Wyświetleń: 8   
Koniec: 12-03-2012 00:36:09

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dziś oferuję Państwu:

TYTUŁ - Śluby panieńskie


AUTOR - Aleksander Fredro


WYDAWNICTWO - Łódzkie Łódź


ROK WYDANIA - 1980

WYDANIE - XVII


ILOŚĆ STRON - 189


OPRAWA - Miękka


STAN OGÓLNY - Dobry


INFORMACJE DODATKOWE - Zabrudzenia, zagniecenia i przetarcia oprawy, pożółkłe strony, widoczne klejenie, przetarty grzbiet


ISBN - 83-[zasłonięte]-0154-4


Wszystko zaczyna się na wsi w pewnym dworku. Mieszkają w nim dwie panny – delikatna Aniela i żywiołowa Klara. O rękę tej drugiej bezskutecznie stara się Albin – kawaler nieporadny i uczuciowy. Zaś w gościnie przebywa Gustaw, panicz z miasta, swatany przez wuja z Anielą. Sytuację utrudnia fakt, iż obie szlachcianki składają uroczystą przysięgę: „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną/ Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”*. Wszystko zmieni się jednak, kiedy beztroski Gucio uświadomi sobie, jak bardzo się zakochał…

Fredro wykpiwa model romantycznej miłości. Perypetie Anieli i Gustawa doprowadzają do płaczu, ale ze śmiechu. Wymowa komedii jest zdecydowanie antyromantyczna i antysentymentalna. I to wszystko w epoce, kiedy kochano do utraty tchu, a miłość musiała doprowadzać do samobójstw, nieszczęść i rozlicznych komplikacji.

Pary bohaterów są zbudowane na zasadzie przyciągających się przeciwieństw – niewinna Aniela i psotny Gustaw, wrażliwy Albin i zasadnicza Klara. Trudno oprzeć się wrażeniu, że imię Gucia jest nawiązaniem do „Dziadów” Adama Mickiewicza i bohatera romantycznego. A raczej kpiną – to przecież Albin ma najwięcej cech typowych dla romantyzmu.

„Śluby panieńskie” są ciekawą lekturą także ze względu na sposób ujęcia tematu. Jak zauważa Stanisław Makowski – Fredro „Główny nacisk położył na psychologię uczucia, na śledzenie narodzin pierwszych drgnień miłosnych, na analizę ich istoty i rozwoju. Nie obciążył miłości dodatkowymi funkcjami moralnymi czy społecznymi, jak to działo się we wszystkich niemalże utworach romantyków. Pozbawił ją także romantycznego piętna tragizmu”**. Być może właśnie ta „psychologia uczucia” sprawiła, że komedia ma ponadczasowy wymiar i czyta się ją z takim zainteresowaniem.

W komedii brak jakichkolwiek poetyckich metafor czy wyrafinowanych środków stylistycznych. Główny akcent kompozycji położony jest na rozwój wydarzeń. Intryga zawiązuje się poprzez dowcipne dialogi. Język jest mistrzowski, rozmowy prowadzone przez bohaterów - dynamiczne i pełne werwy. W utworze występuje komizm dialogu, postaci i sytuacji, które się przeplatają bądź występują jednocześnie, co czyni „Śluby panieńskie” niezwykle zabawnymi i wspaniałymi w odbiorze. Kontrast i wieloznaczność słów potęgują te odczucia.

Warto zauważyć, iż mimo wszystko dom dla Fredry to sacrum i azyl. Cała komedia jest peanem na cześć miłości - i małżeństwa, bo tylko w nim można odnaleźć sens życia i szczęście.

KONTAKT:

[zasłonięte]@gmail.com

500 [zasłonięte] 913

WYSYŁKA:

Wszystkie pozycje są solidnie pakowane w ochronne koperty bąbelkowe, co zapobiega zniszczeniom podczas transportu.

Wszystkie przesyłki staram się wysyłać w ciągu 48h od wpłynięcia zapłaty na konto.

PŁATNOŚCI:


Numer konta otrzymają Państwo w mailu potwierdzającym zakup.

W tytule przelewu proszę wpisać swój NICK z Allegro oraz numer wygranej aukcji.