Charakterystyka:
Suszona śliwka kalifornijska.
Śliwki suszone są silnym przeciwutleniaczem. Polecane są wegetarianom ze względu na dużą zawartość żelaza. Zawierają też spore ilości wapnia, kwasu chlorogenowego i potasu, który jest potrzebny w diecie osób z nadmiarem sodu w organizmie. Śliwki suszone mają przewagę nad śliwkami świeżymi: posiadają pięć razy więcej witaminy A (1606 j.m. w 100g) i siedem razy więcej błonnika. Cechuje je wysoka zawartość sorbitolu, który wykazuje właściwości przeczyszczające (dlatego są szczególnie polecane przy zaparciach, przeciw nadkwasocie oraz dla regulacji pracy jelit). Sorbitol jest alkoholem cukrowym, który tworzy w jelitach odpowiednie środowisko dla rozwoju korzystnych mikroorganizmów. Nierozpuszczalny błonnik wchłania wodę, nawilżając jelita, co pomaga w wypróżnianiu. Natomiast rozpuszczalny błonnik daje uczucie sytości, co jest bardzo ważne dla łasuchów.
W procesie technologicznym producenci dodają sorbinian potasu jako środek konserwujący, który zapobiega rozwojowi pleśni i działa bakteriobójczo. Tak zabezpieczone śliwki zachowują dłużej świeżość.
Zastosowanie:
Wspaniały dodatek do: zup, dań mięsnych, bigosu, pasztetów, sałatek, ciast (najlepiej je wcześniej namoczyć, jak rodzynki), deserów, herbat, kompotu wigilijnego, musli, jogurtów, owsianki, galaretki, oraz jako smaczna i pożywna przekąska.
Dzięki zawartości związków zasadotwórczych, które neutralizują nadmiar kwasów trawiennych, śliwki suszone należy dodawać do ciężkostrawnych potraw.
CIEKAWOSTKA: Dawny przysmak, tzw. "rożenki" to śliwki nadziewane słodkim lub pikantnym nadzieniem, a następnie suszone na patyczkach. Takie przysmaki doprawiano anyżem, cynamonem, miodem i migdałami. Ja polecam śliwki zawijane w boczku - zapiekane w piekarniku lub na patelni stanową smaczną przystawkę.
Opakowanie:
Zakupiony produkt zostanie zważony do przeźroczystej grubej torebki zgrzewanej, z atestem, oznaczonej etykietą z nazwą, składem i datą ważności.