Wygląd: twarda, spiralna muszla o kształcie mocno wydłużonego stożka, w różnych odcieniach: od jasno-beżowego, przez ciemno-żółty do jasno-brązowego, z marmurkowym, brązowym wzorkiem (o kształcie rozmytych kreseczek, kropek i fal). Długość średnio do 3,5 cm, szerokość ok. 1 cm, od 8 do 15 zwojów na muszli (u osobników dorosłych), skręt prawostronny. „Ciałko”: długi ruchomy pysk na stosunkowo małej głowie, z krótkimi czułkami, nakrapiana stopa. Ubarwienie żółto/szaro/brązowe do czarnego, bez jasno określonego wzoru (na zdjęciach poniżej widać ciemne kreski oraz wyraźne, żółte kropki). Wokół brzegu otworu muszli charakterystyczne małe, łukowate „ostrogi”/ haczyki/kolce, które ułatwiają poruszanie się/przekopywanie podłoża. Ślimak może zamykać się na wieczko.
Hodowla: świderek to ślimak bez szczególnych wymagań co do urządzenia akwarium oraz parametrów wody, lubi jednak ciepłą wodę oraz piasek lub drobny żwir, by łatwiej się w nim przemieszczać. Grubość podłoża: co najmniej 3 cm (lub więcej). Dopuszczalny przedział temperatury: 15/18-28/30 stopni (różne źródła), przy czym optymalna temp. to ok. 24 stopnie. Wrażliwy na związki miedzi. Preferuje neutralną wartość pH oraz czystą wodę o twardościach w granicach od 6-12 (wzwyż). W miękkiej wodzie muszelka może korodować (brak związków wapnia), a sam ślimak prawdopodobnie nie osiągnie maxymalnego wzrostu. Hodowla powiedzie się nawet w małych zbiornikach. Często jest nieproszonym gościem w akwarium i trudno go zwalczyć.
Pożywienie: resztki pożywienia dla ryb/krewetek/raków, obumarłe części roślin, detrytus, sparzone warzywa, glony. Nie muszą być karmione dodatkowo, chociaż w powściągliwych aranżacjach z małą ilością ryb warto od czasu do czasu wrzucić im tabletki ze składnikami roślinnymi.
Zachowanie i towarzystwo: nastawiony pokojowo, aktywny głównie nocą, większość czasu spędza zakopany w podłożu (tym samym prowadząc ukryte życie). Świetnie nadaje się do oczyszczania akwarium z resztek pożywienia, przekopuje i natlenia podłoże, a za pomocą wydalanych produktów zaopatruje rośliny wodne w substancje odżywcze (nie przyczynia się tak bardzo jak inne ślimaki do zanieczyszczenia wody). Nie ma specjalnych przeciwwskazań co do towarzystwa dla Melanoides tuberculata, za wyjątkiem oczywiście smakoszów ślimaków: bocji, kolcobrzuchów, niektórych raków oraz ślimaków Helena. Nie uszkadza roślin. Świderki są mile widziane w akwariach z piaszczystym dnem, gdzie ryjąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pokarmu, przy okazji rozpulchniają podłoże i natleniają jego zwarte warstwy niczym dżdżownice, za jednym zamachem likwidując strefy beztlenowe.
Komplet = 10 ślimaków