Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ślazowiec pensylwański malwa biomasa nasiona HURT

12-06-2012, 7:11
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.90 zł      Najwyzsza cena licytacji: 9.90 zł     
Użytkownik lukasz87_2011
numer aukcji: 2343518513
Miejscowość Polska
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 79   
Koniec: 23-05-2012 11:40:48
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Aukcja dotyczy około 1600 uszlachetnionych nasion



Rodzaj Sida wywodzi się z subtropikalnych stref kuli ziemskiej. Rośnie w postaci kęp o silnym systemie korzeniowym i wykształca do kilku do kilkunastu łodyg o średnicy od 5-35 mm i wysokości ponad3,5 metra. Plantacje ślazowca mogą być eksploatowane przez okres 15-20 lat. Ślazowiec rozmnaża się z sadzonek korzeniowych oraz z nasion. Roślina ta może być uprawiana na glebach wszystkich klas z nawet słabych klas V, o odczynie obojętnym, dopuszczalnie lekko kwaśnym. Pole przeznaczone pod uprawę musi być wolne od chwastów. Plonem użytkowym pozyskiwanym corocznie są zdrewniałe i zaschnięte łodygi. Zbioru biomasy dokonuje się w zależności od regionu od listopada do marca.
Ślazowiec pensylwański jest zaliczany do tzw. roślin energetycznych, a ponadto jest wydajną rośliną miododajną.
Najlepszym okresem do siewu jest kwiecień – maj po lekkim ogrzaniu gleby i braku przymrozków. Lepszym rozwiązaniem od siewu bezpośredniego jest siew do palet komórkowych a następnie sadzenie z rozsady daje nam to niemal 100% pewność przyjęcia rośliny.
11
Ważne jest odpowiednie zadbanie o grunt w pierwszym roku sadzenia roślin. Młode sadzonki potrzebują odpowiednio dużo światła. Teren powinien być dobrze odchwaszczony. W późniejszych latach rośliny są w stanie same się obronić przed chwastami.

Siew można przeprowadzać zwykłymi siewnikami zbożowymi lub buraczanymi, wysiewając w kwietniu na głębokość 2 cm około 2-5kg na hektar. Łodygi ślazowca mogą osiągnąć nawet do 4m wysokości. Mogą posłużyć jako pas przydrożny, oddzielający i oczyszczający od mniej odpornych na zanieczyszczenia roślin, do spalania bezpośrednio w piecu, idealna na rozpałkę ze względu na mało wilgotność łodyg. Chętnie oblatywana przez pszczoły,

Ich uprawa najczęściej jest wykorzystywana jako materiał energetyczny. Ślazowiec pensylwański ustępuje pod względem kaloryczności drewnu bukowemu jedynie o 20-30%. Większym ciepłem spalania charakteryzują się cieńsze łodygi.

63

Sam powiększ swoją plantację. Raz zainwestujesz a przez 15-25 lat będziesz czerpał zyski

Powiększanie plantacji jest najmniej kłopotliwe. Sadzonki, otrzymuje się przez podział kłączy, na ok. 9 centymetrowe odcinki. Posadzone wiosną przyjmują się w 100%. Jeszcze w tym samym roku roślina potrafi urosnąć do solidnych rozmiarów. Można nasiona ślazowca wysiewać bezpośrednio do gleby, później plantację przerwać. Stosuje się rozstawę między jednym a drugim krzakiem 60-70 cm w rzędzie i między rzędami.

Plantacje łatwo się też likwiduje, wystarczy wyorać, zebrać na przyczepę i wywieść. Można glebę szybko zrekultywować.

Ślazowiec jest dość odporny na niskie temperatury zimą, wytrzymuje niedostatek opadów latem i jest niezbyt wymagający w stosunku do gleby.
Zebrany Ślazowiec może być poddany procesowi uszlachetniania tzn brykietowaniu oraz pelletowaniu. Wartość takiego surowca po przetworzeniu jest o wiele wyższa ze względu na zwiększoną wartość opałową oraz ułatwienie dozowania do pieca bądź kominka.
2
Coroczny zbiór ślazowca nie wymaga użycia specjalistycznych maszyn, zbiera się go prasami do słomy. Koszt zbioru ocenia się na 30 do 50 zł/ha/t suchej masy. Wielkość plonów tych roślin (topoli szybko rosnącej i ślazowca) jest zbliżona, ale efektywność uzyskania 1 GJ energii ze ślazowca jest wielokrotnie wyższa. Ciepło spalania suchego drewna świerkowego i bukowego to około 18 MJ/kg, dla sosny jest to 17 MJ/kg, a dla wysuszonego drewna topoli 16 MJ/kg. Ślazowiec, ze swymi 18,75 MJ/kg wypada tu nie najgorzej. Topola w czasie zbioru ma wilgotność ok. 60% i tylko 6-8 MJ/kg. Musi być sezonowana lub suszona. Ślazowiec w czasie zbioru ma 15-25% wilgotności i nadaje się bezpośrednio z pola do produkcji peletów czy brykietów.
Aby uzyskać wartościową paszę (zawartość białka ok. 25-30%), która może uzupełnić lub zastąpić lucernę, należy zebrać ślazowca tuż przed kwitnieniem. Można również użyć ślazowca do produkcji biogazu. Najwyższy uzyskany plon zielonej masy (biogaz lub pasza) to 100 ton z hektara. Jednakże, tak intensywne użytkowanie spowoduje osłabienie plonowania w następnym roku. Nie występują na nim żadne (potwierdzają to 50-letnie obserwacje) inwazyjne choroby i szkodniki.
Do plantacji upraw roślin energetycznych można ubiegać się o dopłaty UE.


4











Aukcja dotyczy około 1600 uszlachetnionych nasion




87


9