Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Śląski Słownik Biograficzny - Śląsk

30-04-2014, 12:44
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 4.99 zł     
Użytkownik podhalanka_pl
numer aukcji: 4111104715
Miejscowość Spytkowice
Wyświetleń: 10   
Koniec: 30-04-2014 12:23:22

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

szablon

Podhalanka_pl
Spytkowice 429a
34-745 Spytkowice

Nr tel: (18)[zasłonięte]268 80
Nr tel kom: 692 [zasłonięte] 232


Korzystamy z usług Poczty Polskiej


Numer Konta



63 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 540975

W tytule przelewu proszę wpisać
nazwę użytkownika
oraz numer aukcji
Śląski Słownik Biograficzny

Redakcja:
Mirosław Fazan * Franciszek Serafin

Wydawnictwo UŚ, Katowice 1999, Stron 350
Śląski Słownik Biograficzny - Śląsk


Śląski słownik biograficzny. Seria nowa, którego pierwszy tom oddajemy w ręce Czytelników, jest kolejną próbą wypełnienia postulatów formułowanych przez środowiska naukowe na Śląsku od czasów międzywojennych w zakresie biograficznej dokumentacji dziejów regionu. Stanowi też odpowiedź na dające się zauważyć zapotrzebowanie naukowe, popularyzatorskie, a nawet edukacyjne na tego typu wydawnictwo, potwierdzone lokalnymi lub środowiskowymi przedsięwzięciami na tym polu, takimi np. jak: Slownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, Red. M. P a t e r, Katowice 1996; J. G o l e c, S. B r o d a, Slownk biograficznyny Ziemi Cieszyńskiej, T. 12, Cieszyn 1[zasłonięte]993 19; Slownik biograficzny Ziemi Pszczyńskiej, Red. A. Ł y s k o, Pszczyna 1995, Chorzonvski slownik biograficzny, Chorzów 1997.

Sląski slownik biograficzny. Seria nowa w sposób najbardziej humanistyczny, bo przez pryzmat jednostkowych biografii ludzi czynnych na różnych polach życia narodowego, politycznego, społecznego i kulturalnego, przedstawia polskie dzieje Śląska XIX i XX w., a więc w czasach, które zadecydowały o narodowym i politycznym położeniu tego regionu. Zamierza także udokumentować wkład mieszkańców Śląska w polskie dziedzictwo narodowe. Uwzględniono zatem biografie ludzi zasłużonych dla Śląska, dla jego polskości bez względu na ich miejsce urodzenia i działalności. Aczkolwiek redaktorom Slownika nie jest obca wiedza o pograniczności narodowo-kulturalnej Śląska, dająca się odczytać również w życiorysach konkretnych ludzi, świadomie koncentrujemy się na polskich dziejach Śląska i biografiach ludzi związanych z ideą polskości tej ziemi, bez względu na to, jak w jednostkowych przypadkach trudno będzie to jednoznacznie ustalić. Postępujemy tak z kilku powodów. Po pierwsze, nie jesteśmy przygotowani z uwagi na stan badań i warsztat dokumentacyjny do tworzenia słownika obejmującego dzieje wszystkich grup narodowych współistniejących na Sląsku; po wtóre, uważamy, że naszym naczelnym obowiązkiem jest dokumentowanie i popularyzowanie polskich dziejów regionu oraz i ich kreatorów; po trzecie wreszcie inni postępują podobnie, np. wydawane w Niemczech słowniki biograficzne dotyczące Sląska polskie dziedzictwo traktują co najwyżej marginesowo, np. Ostdeutsche Gedenktage (1997, 1998); Personlichkeiten und Historische Ereignisse (Bonn 1996, 1997).

Publikować będziemy życiorysy opracowane zgodnie z naukowymi regułami biografistyki, a więc gromadzące możliwie kompletną i wiarygodną dokumentację faktograficzną, czerpaną z dostępnych źródeł informacja o nich stanowi istotną część składową każdego życiorysu pozbawioną subiektywnego i emocjonalnego wartościowania. O znaczeniu prezentowanej postaci świadczyć będą wyłącznie fakty ilustrujące jej życiowe dokonania. Żadne środowisko i żadna orientacja polityczna nie będzie podlegać dyskryminacji.

Sląski Słownik Biograficzny. Seria nowa pomyślany jest jako wydawnictwo wielotomowe. Co najmniej dwie przyczyny sprawiły, że wydawany będzie w tzw. systemie holenderskim, co oznacza, że każdy kolejny tom zawierać będzie hasła biograficzne w zakresie całego alfabetu. Przyjęty system jest bardziej przydatny wobec koniecznych przewartościowań, rewindykacji, przypomnień ludzi w poprzednich czasach wymazanych ze zbiorowej pamięci to po pierwsze. Po wtóre stanowi świadome nawiązanie do trzech tomów Sląskiego slownika biograficznego, wydanych w latach 1[zasłonięte]977 19 przez zlikwidowany Śląski Instytut Naukowy. Slownik ów, przygotowany przez Jana Kantykę i Władysława Zielińskiego, chociaż nosi zbyt wyraźne piętno czasów, w których powstał i zawiera niekiedy życiorysy ludzi o zakwestionowanych zasługach, nadal spełnia swe naukowe i pozanaukowe funkcje. Dlatego też zdecydowaliśmy się udostępnić spis jego zawartości. Nie oznacza to, iż być może zaistnieje potrzeba, by w następnych tomach opublikować nowe opracowania niektórych życiorysów zawartych w pierwszej edycji Sląskiego slownika biograficznego. Pierwszy tom nowej serii Sląskiego slownika biogrficznego oddajemy w ręce Czytelników nie bez niepokoju. Powstał on w wyjątkowo trudnych warunkach, nie wolnych od improwizacji i przypadkowości. Praca nad tego typu wydawnictwami wymaga czasu oraz odpowiedniej bazy warsztatowej jednego i drugiego byliśmy pozbawieni. Pomocna okazała się możliwość wykorzystania części materiałów zgromadzonych przed laty z myślą o czwartym tomie Śląskiego Słownika Biograficznego. Mamy jednak nadzieję, że nawet w tak niedoskonałym kształcie Sląski slownik biograficzny. Seria nowa spełni swoje zadanie, stając się istotną pomocą w ręku badacza, nauczyciela, miłośnika rzeczy śląskich. Być może pozwoli skupić rozproszone obecnie środowisko badaczy polskich dziejów Śląska. Dzięki życzliwości Wojewody Katowickiego Ślaski slownik biograficzny. Seria nowa powstał staraniem Instytutu Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach.