Jak na foto...
Śląski Krzyż Powstańczy – polskie odznaczenie wojenne.
Śląski Krzyż Powstańczy został ustanowiony dekretem Rady Ministrów zatwierdzonym przez KRN z dnia 8 października 1946 roku (Dz. U. z 1946 r. Nr 55, poz. 311) „w celu upamiętnienia bohaterskich walk ludu śląskiego przeciwko niemieckiej przemocy, która w ciągu 600 lat niewoli Śląska nie zdołała złamać polskiego ducha tej prastarej piastowskiej dzielnicy...”.
W myśl dekretu Śląskim Krzyżem Powstańczym mogły być nagradzane:
Był on nadawany jednorazowo; oprócz odznaki, odznaczeni otrzymywali dyplom o nadaniu.
Ustawą z dnia 17 lutego 1960, zastępującą dotychczasowe przepisy, określono, że Śląski Krzyż Powstańczy stanowi nagrodę dla osób, które brały udział w walkach przeciw zaborcom niemieckim w powstaniach śląskich 1919–1921.
Po raz pierwszy nadano Śląskie Krzyże Powstańcze w dniu 28 września 1947 roku i otrzymali je wtedy m.in. gen.Aleksander Zawadzki, gen. Stanisław Popławski, płk Edward Ochab, płk Jerzy Ziętek, Arkadiusz Bożek. Łącznie Śląski Krzyż Powstańczy otrzymało ponad 12 tys. osób. Śląski Krzyż Powstańczy nadawał Minister Obrony Narodowej, od 1960 do 1989 Rada Państwa, a następnie Prezydent RP.
Nadawanie Śląskiego Krzyża Powstańczego uznano za zakończone w dniu 8 maja 1999 roku, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 października 1992 roku (Dz. U. z 1992 r. Nr 90, poz. 451).
W przypadku jakichkolwiek zapytań na temat aukcji proszę o telefon :
601 [zasłonięte] 182 (Plus)
lub 507 [zasłonięte] 365 (Orange)
W związku z licznymi protestami mej Małżonki, iż zamiast uprawiać tzw. życie rodzinne - wiecznie wystaję w kolejkach na poczcie, uprzejmie informuję wszystkich Szanownych Allegrowiczów, że wysyłki sprzedanych przedmiotów z mych aukcji realizuję jedynie dwa razy w tygodniu t.j we wtorki i piątki. Odstępstwo od tej reguły może zostać spowodowane jedynia bardzo ważnymi przyczynami, takimi jak np. pożar, powódź, trzęsienie ziemi, wojnę, jednoczesne wystąpienie wszystkich plag egipskich, nagły brak piwa w lokalach gastronomicznych i sklepach i inne takie tam... Powoływanie się jednak Kontrahenta na jedną z powyższych przyczyn w celu przyspieszenia o jeden dzień wysyłki poza wspomnianym powyżej harmonogramem wymaga wiarygodnego udokumentowania jednej z tych klęsk żywiołowych.