Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ŚLĄSK - Historia Górnego ŚLĄSKA + ŚLONSKO GODKA

27-06-2012, 9:32
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 167 zł     
Użytkownik ksiegar
numer aukcji: 2357061721
Miejscowość szybka wysyłka
Wyświetleń: 14   
Koniec: 17-06-2012 18:34:38

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Historia Górnego Śląska.

Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu

 

Joachim Bahlcke, Dan Gawrecki, Ryszard Kaczmarek

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Oprawa: twarda

 

 

 

Górny Śląsk — to region w środku Europy, w historii którego na przestrzeni wieków obserwować

 

można wymianę kultury, wiedzy i idei między Zachodem a Wschodem kontynentu. Chociaż pod względem politycznym i prawnym był on zawsze częścią jednego z sąsiadujących państw, region ten ma jednak już od średniowiecza swój niepowtarzalny charakter. To powodowało także, że jego historia była ciągle przedstawiana i przepisywana w różnych kontekstach.

 

Książka prezentuje szeroko historię i kulturę Górnego Śląska od wczesnego osadnictwa aż do teraźniejszości oraz łączy po raz pierwszy różne perspektywy. Napisali ją autorzy z trzech krajów, do których historycznie Górny Śląsk najdłużej należał. Na pierwszy plan nie wysunięto jednak konfliktów z sąsiadami, lecz wymianę z nimi. W ten sposób powstał podręcznik zarówno pouczający, jak i zrozumiały, pokazujący jednocześnie czytelnikowi, w jaki sposób historiografia mogła być wykorzystywana do sformułowania roszczeń politycznych.

 

Upadek systemu sowieckiego w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1989—1990 przyczynił się znacznie do podjęcia na nowo rozmów i dyskusji o Górnym Śląsku — tym razem otwarcie i bez panującej przez wiele dziesięcioleci nieufności wobec własnych sąsiadów. Pojawiające się dzisiaj kontrowersje dotyczą kwestii merytorycznych, a dyskusje nie są już prowadzone z perspektywy narodowej. Prezentowana książka ukazuje w sposób imponujący, że Polacy, Niemcy i Czesi stawiają nowe wspólne pytania o historię Górnego Śląska, nie podkreślając aspektów dzielących, lecz szukając łączących.

 

Oprawa twarda, papier kredowy, ilustracje kolorowe i czarno-białe, mapy historyczne Górnego Śląska, mapa Górnego Śląska, streszczenia w języku angielskim, niemieckim i francuskim, bibliografia, indeks imion i nazwisk, indeks miejscowości, słownik niemiecko-polski i czesko-polski miejscowości na Górnym Śląsku.

 

Wydawnictwo Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Oprawa               twarda

Rok wydania      2011

Liczba stron        560

Długość [mm]   287

Szerokość [mm]              233

 

  Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Ślónsko godka

Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli

Joanna Furgalińska

 

Wydawnictwo: PWN

Oprawa: twarda

ISBN:[zasłonięte]978-83-16438-6

Stron: 200

Wymiary: 168x240

Ślónsko godka ze swadą i humorem przybliża urodę i odrębność językową Śląska . Zabawnie brzmiące w uszach Goroli śląskie słowa obrazują dowcipne ilustracje. Książka otwiera wyobraźnię i ułatwia dialog z niezwykle barwną społecznością Hanysów. Przygotowany z myślą o czytelnikach wrażliwych na polską kulturę, którym w sercach grają nuty `małych ojczyzn` i jak przyznaje sama autorka, z pochodzenia Ślązaczka, napisany przede wszystkim dla kamratów*.

`Słownik Ślónsko godka dla Hanysów i Goroli powstał z tęsknoty. Z tęsknoty za klimatami dzieciństwa, za światem, którego już nie ma, za smakiem babcinego kołocza z posypką i zapachem hodowanych przez dziadka róż, za podsłuchanymi przypadkiem rozmowami babcinych sąsiadek, toczących się przy kuchennym stole, który był sercem domu, za snutymi przez dziadkowych kamratów od skata przerażającymi opowieściami o pracy pod ziemią` (ze wstępu Autorki).

Słownik nie tylko rejestruje bogatą i już trochę zanikającą tradycję językową, ilustruje i opowiada również o ciekawych obyczajach Hanysów. Obyczajach, które swoje źródło mają często w górniczej tradycji. Dzięki niemu poznajemy słowa używane w różnych okolicznościach, bo treść ułożono tematycznie: Familio; Miana; Żywobycie; Niymoc i zdrowie; Klamory; Hausfrau, królowo chałpy; Boroki, brzidoki i gupileloki; Gody i inksze fajery; Fachmany i geszefciarze.
Na stronach słownika rysuje się obraz społeczeństwa zżytego, niezwykle gościnnego, kultywującego życie rodzinne i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
My Gorole możemy im tego tylko pozazdrościć. Możemy też spróbować zabawy językowej na styku kultur.

* Gorol; Gorolka; Gorole to nie-Ślązak; nie-Ślązaczka; nie-Ślązacy (nie mylić z gorole = górale, i to właśnie małą)
Hanys; Hanyska; Hanysy to Ślązak; Ślązaczka; Ślązacy (według osób spoza Śląska) .
* kamrat; kamratka - kolega; koleżanka.

 

 



Dodano 2[zasłonięte]012-03 17:35
UWAGA - WYSYŁKA MOŻE SIĘ PRZEDŁUŻYĆ DO 3 TYGODNI Z POWODU OCZEKIWANEGO DODRUKU HISTORII GÓRNEGO SLĄSKA