Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Łuparka świdrowa - jedyna taka sprawdz!

26-04-2014, 21:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 2 340 zł     
Użytkownik Skipi500
numer aukcji: 4148507159
Miejscowość Tuliszkow
Wyświetleń: 149   
Koniec: 26-04-2014 21:39:29

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Łuparka jest wykonana z nowych elementów oprócz silnika który jest używany.
Używana była przez ok godzinę celem sprawdzenia działania.

 

 

 

Jeżeli szukasz najtańszej łuparki to ta aukcja nie jest dla CIebie z prostej przyczyny

Nie oszczędzałem na podzespołach tej łuparki. Posiada ona to czego nie posiadają inne maszyny m.in.:
-wyłacznik awaryjny i zabezpieczenie przed przeciążeniem silnika.

-duży stół

-pompowane koła zdecydowanie ułatwiające przemieszczanie po nierównym podłożu

- mocny silnik
-klin pod świdrem (nie jest kosztowny ale musi być)

-mocna konstrukcja

 -silnik o mocy 5,5 kw a nie jakieś tam 3Kw. Niech ktoś się nie łudzi że silnik o mocy 3KW bedzie dawał rade z wiekszymi klockami.

 
Każda osoba zainteresowana zakupem powinna zwrócić uwagę na następujące sprawy.


Trochę tego jest ale proszę zapoznać się z całością jest tu dużo ważnych rzeczy o których jeśli ktoś nie miał do czynienia z łuparki sobie nie zdaje sprawy tak jak i ja wcześniej

1.Silnik w jaki została wyposażona łuparka.
proszę sie łudzić że kupując łuparkę z silnikiem 3 lub 4 kw będzie się Państwo dobrze łupało każde drewno. Jeśli łuparka ma być do łupania klocków które stawiają opór siekierą  to musi być co najmniej silnik 5,5 kw. Przy silniku 5,5 Kw świder spokojnie daje sobie rade a drewno ładnie i szeroko rozchodzi się na boki. Im mocniejszy tym lepszy. Jako ciekawostkę dodam iż praca z 2 razy większym silnikiem nie wiąże się z 2 razy większym zużyciem energii, ponieważ silnik nie pracuje pod pełnym obciążeniem. Dla przykładu silnik 7,5 KW sprawdzałem osobiście poprzez spisanie licznika głównego przez 1h ciągłej pracy pobrał tylko 1,5 KWh!

2 Wielkość świdra
Są różne wielkości produkowanych świdrów. Im większy tym mocniejszy musi być silnik jednak tym lepiej pęka rozłupywane drewno, dlatego osobiście uważam że najlepiej pracuje się na świdrze o średnicy 90-100 mm.
Mocowanie świdra
Przerabiałem 2 typy mocowania świdra na wałku.
a)      Na klinie i 2 śruby blokujące (miałem ciągle problem z odrecającymi śrubami blokującymi przez co świder się luzował i mógłby spaść gdyby śruby nie zostały dokręcone. Stosowałem różne kleje do gwintów jednak problem był nadal ten sam.
b)      Na śrubie z drobnym gwintem. (takie jak zostało zastosowane w poniższej łuparce oczywiście) Mocowanie to przeszło już kilka dni pracy i problem luzowania nie występuje
Wymienna końcówka świdra

Wymienna końcówka jest dodatkowym dużym plusem ponieważ podczas jej utracenia co jest bardzo mało prawdopodobne ale nie wykluczone nie ma potrzeby wymiany całego świdra lub przetaczania gwintu na nowy. Przetoczenie gwintu wiąże się ze skróceniem świdra oraz zmniejszeniem jego średnicy oraz dodatkowymi kosztami dojazdu albo wysyłki świdra do producenta oraz z uwagi na wagę świdra ceny takiej wysyłki. Wymienną końcówkę można kupić na zapas żeby nie blokować pracy w przypadku jej uszkodzenia zwłaszcza w sytuacji gdyby w pniu był zarośnięty jakiś element metalowy. Jest to mało prawdopodobne ale każdy przyzna że niestety możliwe.:)

  3 Przełożenie obrotów
-obroty świdra nie mogą być za szybkie ani za wolne. gdzies w granicach od 500-700 im wolniejsze tym wolniej pracujemy za szybkie mogą powodować grzanie świdra oraz zrywanie polaczenia z drewnem na gwincie. Kolejna też bardzo ważną kwestią jest przełożęnie na paskach tj wielkość kół pasowych. Koło na świdrze im większe tym lepsze ponieważ przy większym kole napędzającym świder możemy zastosować zachowując odpowiednie obroty większe koło pasowe na silniku. Minimum 14 cm średnicy. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ przy małym kole pasowym na silniku pasek styka się mniejsza powierzchnią do koła i wpada w poślizg przy nadmiernym obciążeniu lub zablokowaniu się świdra nie można wycofać go włączając odwrotne obroty bo się ślizga tak że nawet mocne dociążenie silnika nie pomaga.
4. Klin pod świdrem.
Jest to rzecz banalna w wykonaniu lub dospawaniu ale obowiazkowa ponieważ  bez tego klina jeśli ktoś niedbale położy klocek i się dostanie pod świder bokiem to można nawet zgiąć wałek. Drewno pęka bowiem na boki a jeśli położymy klocek na leżaco to będzie pękać w góre i w dół. Na dole drewno będzie się wbijac pod świder powodując jego unoszenie. Powstaje wtedy tak ogromna siła że zegnie każdy najgrubszy wałek, dlatego zastosowanie tego klina jest tak waże ponieważ wtedy drewno zatrzyma się o właśnie o ten klin.
 

5. Wyłącznik awaryjny i zabezpieczenie silnika przed przeciążeniem

Jest to urządzenie bardzo bezpieczne ale i różne rzeczy mogą się zdarzyć  np. zablokowanie świdra w bardzo grubym sękatym klocku jeśli ktoś nieumiejętnie zwłaszcza na początku źle skieruje świder, lub inne trudno mi teraz podać przykład ale są osoby którym  pomysłów nie brakuje choć wg mnie trzeba by się naprawde bardzo starać aby sobie zrobić jaką kol wiek krzywdę tym urządzeniem jeśli przestrzega się prostych podstawowych zasad pracy.

Jest to urządzenie 100 razy bezpieczniejsze od siekiery ale uważam  że wyłącznik awaryjny umożliwiający w bardzo szybki sposób odcięcie prądu – powinien być! Taki wyłącznik nie powinien być uruchamiany ręka ponieważ ręce mamy zazwyczaj zajęte podczas trzymania klocka a puszczenie go i naciśniecie wyłącznika to już co najmniej 2 sekundy. W przypadku wyłączenia za pomocą wyłącznika prawo lewo na pewno przekręcimy z pośpiechu silnik w drugą stronę na odwrotne obroty, dlatego najlepsze rozwiązanie to uruchamianie wyłącznika nogą lub stopą tak jak jest to pokazane na moim zdjęciu. Wyłącznik awaryjny powstał przez wykorzystanie wyłącznika zabezpieczającego silnik przed przeciążeniem, przegrzaniem , lub brakiem 1 fazy oraz spaleniem.
Dlatego jest to rozwiązanie 2 w 1

 

 

 Dane techniczne:

- Łuparka wykonana z profilu 30x30
- stół blacha 5mm
- świder 100mm z wymienną koncówką i solidnym mocowaniem
- koło na wałku fi 350 na silniku fi 14 cm
- silnik 5,5kw z przełącznikiem prawo lewo
- boczna podstawka pod klocki drzewa (bardzo przydatna)
- wyłącznik awaryjny nożny (żadna łuparka tego nie ma)
- zabezpieczenie przed przeciążeniem i przegrzaniem silnika (jw)
- kółka pompowane podnoszone i opuszczane do transportu

cena łuparki w stanie jak na foto to 2340 zł


Można zrezygnować z pewnych elementów i tym samym zmniejszyć cenę łuparki
wg potrzeby. opcje z których można zrezygnować i uzupełnić swoimi zaznaczono na żołto

 

 

 

   
 profile 30x30  140
świder wałek łozyska 500
ceowniki maly  12,8
ceowniki duze pod stołem 60,61
kolo pasowe duze i wysyłka 170+15 185
kolo pasowe male  100
blacha na podest 5mm 100
silnik 500
wlacznik silnika  68
zabezpieczenie 180
mufa 5 szt po 18 90
walki po kolka 30
 
 
kabel siłowy 3 m  24
farba 17
podest boczny 30
dojazdy po materiały 50
robocizna 100
paski klinowe 2x20 40
   
suma 2299,41

 


po odliczeniu wszystkich elementów z ktorych mozna zrezygnować cena 2[zasłonięte]299-10 (zaznaczone na żółto) =1265 zł
 

 

Zapraszam do obejrzenia filmików z pracy i prezentacji maszyny

 

http://www.youtube.com/watch?v=MnH3jbjxzCI

 

http://www.youtube.com/watch?v=hnVjlMMA8BI

 

 

KONTAKT 693-[zasłonięte]-841