"Włodzimierz Puchalski (1908 - 1979) był pionierem fotografii przyrodniczej i przyrodniczego filmu popularnonaukowego. Jako pierwszy użył sformułowania "bezkrwawe łowy" na określenie fotografowania lub filmowania dzikich zwierząt. Wyrażenie to zadomowiło się na dobre w języku polskim i jest obecnie w powszechnym użyciu.
Z wykształcenia Puchalski był agronomem, studia ukończył na Politechnice Lwowskiej. Przygodę z fotografią rozpoczął jako nastolatek - utrwalił na kliszy polowania polskiej szlachty oraz życie ptaków na jednym ze stawów. Rozkwit twórczości polskiego przyrodnika nastąpił po II wojnie światowej. Puchalski związał się w latach 50. z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, co umożliwiło mu rozwijanie przyrodniczych pasji.
Ten jeden z najsłynniejszych polskich przyrodników, a przy tym myśliwy, jako pierwszy fotografowanie zwierząt nazwał bezkrwawymi łowami. Kochał rodzimą przyrodę, ale fascynowały go też surowe polarne krajobrazy. Być może dlatego, że był daltonista i świat pozbawiony barw miał dlań szczególny urok.
Fotografował i filmował ginące i rzadkie gatunki zwierząt, uwieczniał na zdjęciach krajobrazy Polski. Jest autorem tysięcy fotografii oraz kilkudziesięciu filmów, spośród których warto wymienić obrazy: Flora Tatr (1949), Instynkt macierzyński ptaków (1954), Puszcza Białowieska (1964), Nasze gady i płazy (1972)."