TA1101B TRIPATH
Description |
Class-t Digital Audio Amplifier 2 Channel TA1101B |
Manufacturer |
Tripath Technology Inc. |
|
Site |
www.tripath.com |
Firma Tripath zajmująca się wzmacniaczami klasy D opracowała własną technologię obróbki sygnału Digital Power Processing (DPPTM) i wypuściła na rynek układy sterujące pozwalające na budowę wzmacniaczy w nowej klasie T (nazwa klasy T pochodzi od nazwy firmy).
Wzmacniacze klasy T łączą w sobie jakość dźwięku uzyskiwaną w klasie AB z wysoką sprawnością uzyskiwaną w klasie D.
Niestety firma Tripath która opatentowała technologię i produkowała chip-y wykorzystywane między w T-AMP-ach ogłosiła upadłość w końcu 2007 i już ich nie produkuje,
a więc te T-AMP-y które są aktualnie (jeszcze) sprzedawane i produkowane opierają się wyłącznie na zasobach magazynowych tych chip-ów ,czyli na razie nie należy oczekiwać dalszego rozwoju chip-ów Tripath a tym samym T-AMP-ów
.
Stąd też trudnosci w zakupie tych scalaków ..
Do nagłośnienia dużych pomieszczeń niezbędny jest wzmacniacz o dużej mocy wyjściowej. Zbudowanie wzmacniacza o mocy 1000W w warunkach amatorskich było dotąd trudne , wręcz niemożliwe.
Wzmacniacze mocy m.cz. należą do tematów i projektów najczęściej powracających na łamy czasopism przeznaczonych dla elektroników hobbystów.
Rynek komponentów elektronicznych nieustannie zalewany jest coraz większą różnorodnością układów scalonych przeznaczonych do zastosowań w stopniach końcowych mocy m.cz.
Przez ostatnie kilka lat wśród takich rozwiązań niepodzielnie królowały proste konstrukcje o mocy wyjściowej kilka lub kilkadziesiąt wat w zależności od parametrów zastosowanego układu scalonego.
Wraz z pojawieniem się scalonych wzmacniaczy klasy D zaczęły pojawiać się opisy prostych rozwiązań wzmacniaczy o mocach przekraczających 100W. Przykładem nowych trendów i rozwiązań w dziedzinie scalonych wzmacniaczy mocy może być układ TA1101B f-my Tripath. Układ ten jest prekursorem nowej klasy T, zbliżonej do powszechnie znanej klasy D. Podstawowym źródłem stosunkowo dużych zniekształceń we wzmacniaczach klasy D była niska częstotliwość próbkowania oraz rozrzut parametrów zastosowanych w nich tranzystorów wyjściowych. W układzie cyfrowego wzmacniacza TA1101B do sterowania tranzystorami mocy wprowadzono zmienną częstotliwość próbkowania 50kHz-1,5MHz oraz skomplikowany algorytm dopasowania sterowania do parametrów użytych tranzystorów. Wszystkie te silne strzeżone patentem zabiegi doprowadziły do powstania rozwiązania, które w postaci układu TA1011B wzbogaconego o cztery wysokoprądowe tranzystory MOS i kilka elementów dyskretnych umożliwia zmontowanie wzmacniacza 2x500W, a w układzie mostkowym 1500W
Audiophile Sound Quality
Nota aplikacyjna:
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/Tripath/mXyzxwwu.pdf